Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slovinští provokatéři na aktuálním albu po svém ‘oslavují‘ známý muzikál. (P)alba Thomase Landerse

08.12.2018
Slovinští provokatéři na aktuálním albu po svém ‘oslavují‘ známý muzikál. (P)alba Thomase Landerse

Autor: Oficiální stránky skupiny

Popisek: Laibach v celé své kráse

VIDEO Tento avantgardní spolek agitátorů se zformoval v roce 1980 v malém těžebním městečku Trbovlje v bývalé Jugoslávii. Od prvních dnů byl předmětem sporů kvůli použití ikonografie spojené s totalitarismem, nacionalismem a militarismem. Což je koncept, který si zachoval po celou svou kariéru a díky kterému byl v socialistické Jugoslávii dokonce zakázán. Přesto podnikl několik světových turné a získal si mezinárodní věhlas. Když došlo v roce 1991 k nezávislosti země, stala se z něj dokonce národní ikona. Laibach je německý historický název pro slovinské hlavní město Ljubljana a přímý odkaz na nacistickou okupaci Slovinska ve druhé světové válce.

V roce 2015 se Laibach stali první západní „rockovou“ kapelou, která dostala povolení koncertovat v Severní Koreji. Stalo se tak v rámci oslav sedmdesátileté nezávislosti od Japonska. Během koncertů byly pevnou součástí setlistů k obrazu svému předělané písně z amerického muzikálového dramatu The Sound Of Music, který režíroval Robert Wise a který měl premiéru v březnu 1965. Film byl v Korejské lidově demokratické republice vždy populární a často sloužil na školách k výuce angličtiny.

Zvuky hudby

Pokus o pochopení konceptu, poselství a účelu jakéhokoli alba Laibach obecně, není vůbec snadný. A nejinak je tomu i v tomto případě, kdy kapela opět naprosto po svém přetvořila známé muzikálové melodie skvělým mixem kultur a přidáním různých korejských hudebních nástrojů, jak je třeba slyšet ve skladbě The Sound Of Gayageum. Arirang je dokonce tradiční korejský lidový song, který je považován za neoficiální hymnu jak Severní, tak i Jižní Koreje. My Favourite Things je zase jednou z nejpovedenějších předělávek, kdy formace změní skladbu na gotický valčík opředený hlubokým vokálním projevem frontmena Milana Frase s kontrasty světla a temnoty, které se magicky prolínají celou hrací dobou nového LP.

Nové album opravdu s perfektním obalem

Nevinná óda Sixteen Going On Seventeen se blyští vokálem hostující Mariny Mårtensson, který je ve své nejčistší podobě až děsivě spárován s Milanovým tolik typickým a dunivým sprechgesangem. Climb Ev´ry Mountain graduje industriálním nářezem a The Lonely Goatherd je zase typickým elektronickým „dupákem“ kapely, podpořeným dětským sborem. Edelweis leží v srdci filmu a přináší až slzu do oka. Ne tak v případě Laibach, kteří si opět pohrávají se strašidelnou náladou (svým temně komickým způsobem, samozřejmě). A nově nazvaná Maria/Korea svým až černým humorem recykluje texty, které kdysi pojednávaly o rozčilení jeptišky k totalitnímu státu.

Summa summarum

Laibach nejsou žádní cizinci k absurdnímu a po téměř čtyřech desetiletích existence nepřestávají rozdělovat davy svou vždy přítomnou kontroverzí a zdravou dávkou ironie. A příběh rodiny Von Trappových je koneckonců jedním z nejtemnějších v nedávné historii lidstva a sám o sobě vyloženě vybízí k interpretaci kapely samotné. Filmové písně se stávají nástrojem překonávání hrůz a musím říct, že ani v podání uskupení okolo Milana Frase neztratily nic ze svého původního šarmu. Dokonce máte pocit, že posloucháte regulérní řadovku s originálními písněmi Slovinců, které vás opět donutí k přemýšlení o tomto po všech směrech provokujícím vydání, které nelze jinak, než směle doporučit nejen skalním fans. K němu rovněž Laibach podniknou i další světové turné, jehož česká zastávka se tentokrát uskuteční 23. února v brněnském klubu Fléda.

Tracklist:

01. The Sound Of Music

02. Climb Ev´ry Mountain

03. Do-Re-Mi

04. Edelweiss

05. My Favorite Things

06. The Lonely Goatherd

07. Sixteen Going On Seventeen

08. So Long, Farewell

09. Maria/Korea

10. Arirang

11. The Sound Of Gayageum

12. Welcome Speech

LAIBACH: THE SOUND OF MUSIC - 2018

 

 

Vložil: Thomas Landers

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace