Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Catherine Deneuveová, ledová pařížská kráska a sexsymbol 70. let dává svůj šatník do frcu. Sobota Pavla Přeučila

08.12.2018
Catherine Deneuveová, ledová pařížská kráska a sexsymbol 70. let dává svůj šatník do frcu. Sobota Pavla Přeučila

Foto: NFA

Popisek: Catherine Deneuveová ve filmu Vánoční příběh (Un conte de Noël) z roku 2008

Jako blesk proběhla především francouzskými médii zpráva, že jedna z francouzských ikon stříbrného plátna, Catherine Deneuveová, se rozhodla dát do dražby téměř celý svůj šatník. Většina originálních modelů, z celkem 300 položek, zahrnujících jak šaty, tak módní doplňky, totiž pochází z dílny jejího dlouholetého přítele, Yvese Saint Laurenta. Dražby, která se uskuteční v Paříži 24. ledna 2019, se ujal známý aukční dům Christie's v Paříži.

Yves Saint Laurent (1936 – 2008) o Catherine často prohlašoval, že je jeho životní múzou, která jej neustále inspiruje. Při tvorbě svých modelů se netajil tím, že má stále před očima právě vizi Catherine Deneuvové, její báječnou postavu a vzhled ledové královny. Vytvořil pro ni i řadu filmových kostýmů pro její role ve filmech Belle de Jour, La Chamade, La sirène du Mississipi, Un flic, Liza a další. Jejich přátelství se datuje od roku 1965 a Catherine o tom říká: „V roce 1965 jsem dostala pozvání na audienci, při které budu představena anglické královně Alžbětě II. Nevěděla jsem, co si vezmu na sebe a můj manžel, David Bailey, mi navrhl, ať se zeptám na večerní šaty Yvese Saint Laurenta. Tehdy jsme se seznámili.“

Velký slet celebrit

Vzhledem k tomu, že je Catherine Deneuveová i ve svých 75 letech jednou z největších ikon módy, krásy a talentu, není divu, že zpráva o dražbě jejího šatníku vzbudila obrovský zájem. Francouzské noviny už dnes píší, že půjde doslova o závody, komu se podaří ukořistit více drahocenných kousků. Paparazziové dokonce sledují rezervace letenek do Paříže na ono lednové datum, a pravidelně aktualizují jména světových celebrit, filmových hvězd a sběratelů umění či módních kousků, chystajících se na pařížskou dražbu.

Ledová královna a přece sexy

Catherine Deneuveová pochází z katolického prostředí, ale nikdy neměla problém s odhalováním své nádherné postavy, dvakrát se objevila nahá například v magazínu Playboy a nestyděla se ani před filmovou kamerou. Během své kariéry však vytvořila i řadu výrazně chladných, nicméně silně erotizovaných postav, což jí vyneslo přezdívku „ledová královna sexu.“

Svoji filmovou kariéru nastoupila už v roce 1957 a zprvu se objevovala v nevýznamných roličkách. Zlom přišel v roce 1964, kdy byla obsazena do hlavní role hudebního filmu Paraplíčka z Cherbourgu. Odvážným pohledem do světa ženské sexuality byl pak film Luise Buñuela Belle de Jour, o dámě z bohaté rodiny, která se dá na dráhu luxusní prostitutky.

Partneři jí dlouho nevydrželi

Catherine Deneuveová byla jednou vdaná, za fotografa Davida Baileyho. Po rozvodu v roce 1972 žila s režisérem Rogerem Vadimem, kterého záhy vystřídal Marcello Mastroianni. Následovaly kratší či delší vztahy s kameramanem Hughem Johnsonem, španělským modelem a televizním moderátorem Carlosem Lozano či majitelem Canal +, Pierre Lescurem. Má dvě děti, herce Christiana Vadima ze vztahu s Rogerem Vadimem a herečku Chiaru Mastroianni, ze vztahu s Marcellem Mastroiannim. V roce 1985 vystřídala Mireille Mathieu jako oficiální tvář Marianne, francouzského národního symbolu svobody.

Bouře kolem Me Too

Catherine je proslulá mnohdy kontroverzními prohlášeními a v loňském roce vzbudila značně rozporuplný ohlas její reakce na kampaň Me Too. Catherine Deneuveová se totiž připojila k veřejnému prohlášení 100 vlivných Francouzek, které kampaň odsoudily. „Znásilnění je zločin. Ale zábavné flirtování není zločin a ani galantnost není projevem agrese a mužského šovinismu,“ prohlásila umělkyně.

Varovala hlavně před novou formou puritánství, které argumentací na ochranu žen, jim naopak nasazuje okovy věčných obětí, ubohých nebožaček pronásledovaných ďábelskými falokraty. Za svá slova byla mnoha zarytými feministkami odsuzována. Kampaň podle onoho veřejného dopisu známých žen dospěla do stadia, kdy se mnozí muži dostávají na stejnou úroveň, jako skuteční pachatelé sexuálních zločinů a stává se jakýmsi honem na čarodějnice.

Máte zájem o nějaký unikát?

Ohlášenou dražbou svého šatníku se Catherine Deneuveová znovu dostala do popředí zájmu médií. François de Ricqlès, prezident Christie's France říká: „Je nám ctí, že nám byl svěřen prodej šatníku Catherine Deneuveové. S velkým potěšením nabízíme vzácné kusy, které svědčí o milostném příběhu a přátelství mezi nejtalentovanější francouzskou herečkou a nejslavnějším designérem všech dob."

Pokud snad patříte mezi vyvolené s bezednou peněženkou, vězte, že online dražba začíná už 23. ledna 2019 a potrvá do 30. ledna. Živá dražba se uskuteční ve čtvrtek 24. ledna 2019 v pařížském domě Christie's na Avenue Matignon, v 18 hodin místního času.

 

Vložil: Pavel Přeučil