Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jarní podívaná v ČT prý bude ve znamení originální hrané tvorby. Bude to stačit? Premiéry Pavla Přeučila

06.12.2018
Jarní podívaná v ČT prý bude ve znamení originální hrané tvorby. Bude to stačit? Premiéry Pavla Přeučila

Foto: ČT

Popisek: Asi nejočekávanější jarní premiérou je již šestá spolupráce osvědčeného týmu Prušinovský a Kolečko, komediální seriál Most! V hlavní roli s Martinem Hofmannem... „Není moc měst, kde se snoubí krásná příroda s ryze socrealistickou architekturou,“ říká Jan Prušinovský a k tématům, která seriál přináší, dodává: „Když jsem se procházel po Mostě, tak ona rasová nenávist najednou působila spíš jako titulek z bulváru. Člověk tam potkává smíšené dvojice, démonizovaný Chanov není žádný slum, ale jen pár dálnicí izolovaných paneláků. Chodil jsem tam na začátku úplně sám a nikdo mi do držky nedal. Každodenní realita je prostě mnohem barevnější než reportáže v televizi.“

FOTOGALERIE Od české televize, jako veřejnoprávního média, které si všichni platíme, očekáváme především původní dramatickou tvorbu, odlišného ražení, než nám nabízejí komerční televize. Po prostudování plánů ČT na jaro příštího roku si ale nejsem zcela jist, zda jsou tyto cíle naplňovány. Jak jsme se dozvěděli, program bude postaven především na původních seriálech, minisériích a pár filmech, které už opustily plátna kin. Je to opravdu všechno, co od České televize očekáváme?

Vždycky, když čtu velkolepé plány tohoto nejmasovějšího média, si tak trochu se smutkem v duši vzpomenu na dramatické pondělky, které kdysi zaplňovaly české a slovenské divadelní inscenace, k jejichž sledování se scházela celá rodina. Záznamy divadelních představení a původní televizní inscenace z dramaturgických plánů tak nějak potichu zmizely. Někdo možná namítne, že tu a tam se na obrazovkách objeví. Je to pravda, ale jde především o reprízy úspěšných pořadů, na kterých se už pomalu usazuje prach.

Seriál vládne všem

Televizní seriály mají na televizních obrazovkách své nezaměnitelné místo a většina z nich opravdu televizní diváky přitáhne, a to už od televizního pravěku. To pochopily komerční televize velmi brzy, a tak se jejich programy zaplnily nekonečnými sériemi sladkobolných nebo kriminálních příběhů. Zejména kriminálky uchvátily i dramaturgii České televize, a tak nám i toto médium servíruje jednu detektivní sérii za druhou. Některé s větším, jiné s menším ohlasem a nejinak tomu bude i v prvních měsících roku 2019. Potěšující je to, že se vedle detektivek objeví i seriály komediální.

Rapl se stěhuje na Ústecko

Z Krušných hor na Ústecko se přesune major Kuneš v podání Hynka Čermáka ve druhé sérii oceňovaného seriálu Rapl. „Měli jsme chuť a vůli udělat druhou řadu, protože nám přišlo, že s postavami se dá ještě pracovat,“ uvádí režisér a scenárista Jan Pachl a dodává: „Jak už ty postavy ale známe, tak jsme si dovolili více pracovat s jejich charaktery a druhou řadu jsme postavili na humornějších situacích. Prostě se seriál nebere tolik vážně, má odstup a nadhled.“

Doktor Martin, aneb vesnický detektiv

Strážmistr Topinka, divákům známý ze seriálu Doktor Martin, se pustí do řešení zbrusu nových kriminálních případů. „Natáčeli jsme ve stejném prostředí, ale trošku se změnil žánr. Nyní v každém díle řešíme nějakou vesnickou detektivní zápletku. Takže se tempo trochu zrychlilo,“ vysvětluje režisér Petr Zahrádka. Vedle představitele Topinky, Roberta Mikluše, se v seriálu objeví i postavy divákům známé už z Doktora Martina – Miroslav Donutil, Gabriela Marcinková, nebo Norbert Lichý, ale také nové postavy v podání Jiřího Bartošky, Veroniky Freimanové, nebo Jenovéfy Bokové.

Nejsvětější trojice se chýlí ke konci

Další kriminální série Detektivové od Nejsvětější trojice se na jaře uzavře posledními dvěma minisériemi. Variaci na erbenovský motiv s názvem Vodník natočil podle scénáře Petra Jarchovského a autora knižní předlohy Michala Sýkory režisér Viktor Tauš. Posledním případem Marie Výrové v podání Kláry Melíškové budou Živé terče v režii Jana Hřebejka. „Specifické na celém cyklu je, že každý případ je tak trošku jiný žánr a podepisuje se na něm i odlišný přístup režiséra. Zároveň se v každé minisérii klade důraz na jiné postavy. V Živých terčích jsem se zaměřil převážně na osudy obětí a podezřelých,“ doplňuje Jan Hřebejk.

Tři detektivky Hany Proškové

Adaptací literární předlohy jsou tři nové filmy podle detektivek královny tohoto žánru z let šedesátých a sedmdesátých minulého století  Hany Proškové – Případ dvou sester, Případ dvou básníků a Případ dvou manželek s Viktorem Preissem a Davidem Matáskem v hlavních rolích. „Detektivky od Proškové jsou primárně psychologické příběhy s kriminální zápletkou. V centru její pozornosti jsou lidské bytosti, nikoliv akce. Vypráví vztahové složitosti a propletence mezi jednotlivými postavami, zajímá ji, jak lidé myslí, cítí a jednají za určitých okolností,“ vysvětluje režisérka Lucie Bělohradská.

Most, město plné srandy?

S trochou optimistického očekávání se můžeme těšit na nový, komediální, osmidílný seriál osvědčené dvojice Prušinovský a Kolečko Most. V projektu, který si s nadsázkou bere na paškál složitá témata jako nesnášenlivost a xenofobie, si hlavní roli zahrál Martin Hofmann. „Není moc měst, kde se snoubí krásná příroda s ryze socrealistickou architekturou,“ říká Jan Prušinovský a k tématům, která seriál tematizuje, dodává: „Když jsem se procházel po Mostě, tak ona rasová nenávist najednou působila spíš jako titulek z bulváru. Člověk tam potkává smíšené dvojice. Chodil jsem tam na začátku úplně sám a nikdo mi do držky nedal. Každodenní realita je prostě mnohem barevnější než reportáže v televizi.“

Dejvické divadlo v krizi

Na co se ale opravdu těším, je nový komediální projekt Dejvického divadla, které si už našlo ve vysílání České televize své místo. Šestidílný seriál Zkáza Dejvického divadla sleduje nečekanou existenční zkoušku souboru, který nezíská grant, musí sehnat peníze na svůj provoz a neslevit přitom ze svých uměleckých ambicí. „Série má charakter pohledu ‚pod pokličku‘. Velmi rádi si uděláme legraci sami ze sebe, protože to je jedna z možností, jak čelit skutečné krizi divadla, oddálit jeho zkostnatění a zamezit tvorbě z ‚podstaty‘,“ říká režisér Miroslav Krobot a pokračuje: „Z tohoto úhlu pohledu bude humor série lehce absurdní, sebeironický, nekorektní, ale nikoliv vulgární.“

Hurá, budou i filmy

Na jaře nám Česká televize nabídne i celkem deset premiér nejnovějších filmů – snímek Jan Palach režiséra Roberta Sedláčka podle scénáře Evy Kantůrkové, Hmyz slavného českého surrealisty Jana Švankmajera, hororově laděný milostný příběh Ondřeje Havelky Hastrman s Karlem Dobrým, animovaný sci-fi muzikál Lajka Aurela Klimta, tragikomickou road movie s Jiřím Menzelem Tlumočník, slovenský thriller Čiara režiséra Petera Bebjaka, drama Na krátko, 8 hlav šílenství s Anetou Langerovou, film z prostředí urban parkouru Ani ve snu!. Z kin zpátky na televizní obrazovku se vrátí Miroslav Donutil ve filmu Doktor Martin – Záhada v Beskydech.

Vložil: Pavel Přeučil