Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hnutí hippies se vrací v reformované podobě 2.0. Co mají 60. léta společného s dneškem? Sobota Pavla Přeučila

01.12.2018
Hnutí hippies se vrací v reformované podobě 2.0. Co mají 60. léta společného s dneškem? Sobota Pavla Přeučila

Autor: Palace Pictures

Popisek: O legendárním festivalu Woodstock natočil oscarový Ang Lee skvělý film Taking Woodstock (Zažít Woodstock)

VIDEO V srpnu příštího roku to bude 50. let od nejslavnějšího festivalu všech dob, Woodstock 1969, který se stal nesmrtelným památníkem protestu mladých lidí proti válce, oslavujícím mír a lásku. Můžete si říci, že dnešní doba je daleko tvrdší a takové vznešené ideje jsou už dávno přežité. Zdá se ale, že právě současná doba má s oněmi 60. léty, poznamenanými „horkou“ studenou válkou a skutečnou válkou ve Vietnamu, mnoho společného.

Také dnes tady máme nástup studené války v její nejhorší podobě, nenávisti mezi Východem a Západem, také dnes umírají Američané, ale i příslušníci dalších národů, v nesmyslných válkách na Blízkém východě a západní establishment tluče do hlavy mladým lidem, že jejich nejhorším nepřítelem je komunistický Východ. Také dnes se utíká stále více mladých lidí k drogám a alternativním formám života, marihuana se stává v amerických státech oficiální drogou, státy dokonce její volný prodej podporují. Zatím se neobjevily takové studentské bouře, jaké poznamenaly například Francii v roce 1968, ale nespokojenost mladých lidí narůstá a mnozí psychologové a odborníci na mezilidské vztahy varují, že výbuch může přijít kdykoliv.

Bude se Woodstock opakovat?

Tiskem proběhly zprávy, že k 50. výročí Woodstocku se slavný festival v příštím roce zopakuje, a to v ještě mohutnější podobě, než byl onen v šedesátém devátém. Tehdy se jej zúčastnilo na půl milionu mladých lidí, převážně hippies a na pódiích se střídaly takové modly, jako Jimi Hendrix, Janis Joplin, Carlos Santana, The Who a spousta dalších. Tehdejší styl protestsongů se ale prý nejspíš nevrátí, ale festival by měl být ve znamení velkého návratu raverů, kteří toho mají s hippies mnoho společného.

Janis Joplin, členka smutně proslulého klubu 27, na festivalu Woodstock v srpnu 69 v plné síle

Jejich hnutí, společně se stylem hudby se zrodilo také v 50. – 60. letech minulého století a dnes zaznamenává na celém světě obrovský boom. Divoká elektronická hudba, která je znakem stylu, se zabydluje čím dál tím více na pódiích po celém světě a masovost těchto divokých párty festivalů, známých jako EDM, se přenesla i k nám.

Co chtějí dnešní neo-hippies?

Hnutí hippies se zrodilo ve společnosti financující válku, kterou nemohla vyhrát, podporovala kulturu strachu, až paranoie. Silný pocit útlaku u mladých lidí, rozčarovaných americkou politikou, vytvořil prostředí, které vedlo k odporu a protiválečným protestům. V minulosti to byl Vietnam, dnes je to Blízký východ. Předtím to bylo ženské hnutí za rovnoprávnost, dnes je to široký okruh genderových problémů.

Tehdy byly formou protestu drogy, jako marihuana a LSD, dnes je to také marihuana, ale LSD nahradila mnohem nebezpečnější droga jménem Molly, což je forma MDMA (3,4-methylendioxy-metamfetaminu), v podobě krystalického prášku. „Květinové děti“, jak se hipíkům říkalo, se pokoušely změnit tehdejší realitu. Obdivovaly divnou hudbu, experimentovaly s drogami a vzdorovaly všemu, co bylo v tehdejší době společenským standardem. Přesně tak se chovají i dnešní hippies 2.0.

Přírodní styl života

Zpět je i mnoho aspektů životního stylu hippie. Jako houby po dešti vznikají zejména ve Spojených státech, ale i jinde ve světě, komunity, snažící se žít v souladu s přírodou, věřící ve volnou lásku a světový mír. Zpět je hippie móda dívek v dlouhých květinových šatech, zpět je fenomén „čistého“ jídla, biopotravin bez chemikálií, vypěstovaných pouze přírodními postupy. Zpět jsou meditační rituály, blížící se dnes spíše k buddhismu. Styl života neo-hippie se projevuje od přírodního plánování rodiny, až po design obydlí, poznamenaných orientálními koberečky, lapači snů, psychedelickým osvětlením, pestrobarevnými závěsy a potahy.

V čem jsou neo-hippies jiní

Ti původní hipíci věřili ve společenský život, sdíleli spolu veškeré strasti i slasti nevázaného života, jejich komunity byly těsným společenstvím, kde společně sdíleli své postele i péči o děti. Svobodný sex byl nezbytnou součástí jejich života. Dnešní neo-hippies jsou spíše narcistickými produkty současné společnosti, pro které je JÁ více než MY. Příčinou jsou zejména sociální média, která napomáhají jejich vzájemnému odcizení. Sex a láska už nejsou na prvním místě, ale kdesi daleko v pozadí. Mnozí současní neo-hipíci jsou překvapivě netolerantní k lidem, majícím jiné názory či životní styl a neštítí se ani agresivity, což bylo v šedesátých letech nemyslitelné.

Styl se vrací i v literatuře

K tématu květinových dětí se začíná vracet i řada spisovatelů. I na pultech českých knihkupectví se objevuje nový román Paula Coelha Hipík, ve kterém se autor, znechucený současným stylem života a zejména Facebookem, vrací do svých mladých let, 60. let minulého století. Román má řadu autobiografických prvků a je věnován právě hnutí hippies a francouzským studentským bouřím v roce 1968. K tématu hippies se vrací i Tom Robbins v novém románu Tibetský broskvový koláč, v němž líčí onu velkou hippie vlnu v San Francisku a vyznává se i ze svého pozitivního vztahu k psychedelikům. Ve světě jsou veleúspěšné i nejrůznější přírodní a RAW kuchařky, věnované jak pěstování, tak zpracování a přípravě biopotravin. Zkrátka se zdá, že návrat do 60. let se koná se vší parádou.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace