Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hnutí hippies se vrací v reformované podobě 2.0. Co mají 60. léta společného s dneškem? Sobota Pavla Přeučila

01.12.2018
Hnutí hippies se vrací v reformované podobě 2.0. Co mají 60. léta společného s dneškem? Sobota Pavla Přeučila

Autor: Palace Pictures

Popisek: O legendárním festivalu Woodstock natočil oscarový Ang Lee skvělý film Taking Woodstock (Zažít Woodstock)

VIDEO V srpnu příštího roku to bude 50. let od nejslavnějšího festivalu všech dob, Woodstock 1969, který se stal nesmrtelným památníkem protestu mladých lidí proti válce, oslavujícím mír a lásku. Můžete si říci, že dnešní doba je daleko tvrdší a takové vznešené ideje jsou už dávno přežité. Zdá se ale, že právě současná doba má s oněmi 60. léty, poznamenanými „horkou“ studenou válkou a skutečnou válkou ve Vietnamu, mnoho společného.

Také dnes tady máme nástup studené války v její nejhorší podobě, nenávisti mezi Východem a Západem, také dnes umírají Američané, ale i příslušníci dalších národů, v nesmyslných válkách na Blízkém východě a západní establishment tluče do hlavy mladým lidem, že jejich nejhorším nepřítelem je komunistický Východ. Také dnes se utíká stále více mladých lidí k drogám a alternativním formám života, marihuana se stává v amerických státech oficiální drogou, státy dokonce její volný prodej podporují. Zatím se neobjevily takové studentské bouře, jaké poznamenaly například Francii v roce 1968, ale nespokojenost mladých lidí narůstá a mnozí psychologové a odborníci na mezilidské vztahy varují, že výbuch může přijít kdykoliv.

Bude se Woodstock opakovat?

Tiskem proběhly zprávy, že k 50. výročí Woodstocku se slavný festival v příštím roce zopakuje, a to v ještě mohutnější podobě, než byl onen v šedesátém devátém. Tehdy se jej zúčastnilo na půl milionu mladých lidí, převážně hippies a na pódiích se střídaly takové modly, jako Jimi Hendrix, Janis Joplin, Carlos Santana, The Who a spousta dalších. Tehdejší styl protestsongů se ale prý nejspíš nevrátí, ale festival by měl být ve znamení velkého návratu raverů, kteří toho mají s hippies mnoho společného.

Janis Joplin, členka smutně proslulého klubu 27, na festivalu Woodstock v srpnu 69 v plné síle

Jejich hnutí, společně se stylem hudby se zrodilo také v 50. – 60. letech minulého století a dnes zaznamenává na celém světě obrovský boom. Divoká elektronická hudba, která je znakem stylu, se zabydluje čím dál tím více na pódiích po celém světě a masovost těchto divokých párty festivalů, známých jako EDM, se přenesla i k nám.

Co chtějí dnešní neo-hippies?

Hnutí hippies se zrodilo ve společnosti financující válku, kterou nemohla vyhrát, podporovala kulturu strachu, až paranoie. Silný pocit útlaku u mladých lidí, rozčarovaných americkou politikou, vytvořil prostředí, které vedlo k odporu a protiválečným protestům. V minulosti to byl Vietnam, dnes je to Blízký východ. Předtím to bylo ženské hnutí za rovnoprávnost, dnes je to široký okruh genderových problémů.

Tehdy byly formou protestu drogy, jako marihuana a LSD, dnes je to také marihuana, ale LSD nahradila mnohem nebezpečnější droga jménem Molly, což je forma MDMA (3,4-methylendioxy-metamfetaminu), v podobě krystalického prášku. „Květinové děti“, jak se hipíkům říkalo, se pokoušely změnit tehdejší realitu. Obdivovaly divnou hudbu, experimentovaly s drogami a vzdorovaly všemu, co bylo v tehdejší době společenským standardem. Přesně tak se chovají i dnešní hippies 2.0.

Přírodní styl života

Zpět je i mnoho aspektů životního stylu hippie. Jako houby po dešti vznikají zejména ve Spojených státech, ale i jinde ve světě, komunity, snažící se žít v souladu s přírodou, věřící ve volnou lásku a světový mír. Zpět je hippie móda dívek v dlouhých květinových šatech, zpět je fenomén „čistého“ jídla, biopotravin bez chemikálií, vypěstovaných pouze přírodními postupy. Zpět jsou meditační rituály, blížící se dnes spíše k buddhismu. Styl života neo-hippie se projevuje od přírodního plánování rodiny, až po design obydlí, poznamenaných orientálními koberečky, lapači snů, psychedelickým osvětlením, pestrobarevnými závěsy a potahy.

V čem jsou neo-hippies jiní

Ti původní hipíci věřili ve společenský život, sdíleli spolu veškeré strasti i slasti nevázaného života, jejich komunity byly těsným společenstvím, kde společně sdíleli své postele i péči o děti. Svobodný sex byl nezbytnou součástí jejich života. Dnešní neo-hippies jsou spíše narcistickými produkty současné společnosti, pro které je JÁ více než MY. Příčinou jsou zejména sociální média, která napomáhají jejich vzájemnému odcizení. Sex a láska už nejsou na prvním místě, ale kdesi daleko v pozadí. Mnozí současní neo-hipíci jsou překvapivě netolerantní k lidem, majícím jiné názory či životní styl a neštítí se ani agresivity, což bylo v šedesátých letech nemyslitelné.

Styl se vrací i v literatuře

K tématu květinových dětí se začíná vracet i řada spisovatelů. I na pultech českých knihkupectví se objevuje nový román Paula Coelha Hipík, ve kterém se autor, znechucený současným stylem života a zejména Facebookem, vrací do svých mladých let, 60. let minulého století. Román má řadu autobiografických prvků a je věnován právě hnutí hippies a francouzským studentským bouřím v roce 1968. K tématu hippies se vrací i Tom Robbins v novém románu Tibetský broskvový koláč, v němž líčí onu velkou hippie vlnu v San Francisku a vyznává se i ze svého pozitivního vztahu k psychedelikům. Ve světě jsou veleúspěšné i nejrůznější přírodní a RAW kuchařky, věnované jak pěstování, tak zpracování a přípravě biopotravin. Zkrátka se zdá, že návrat do 60. let se koná se vší parádou.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace