Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

České televizní stanice už hrabou v archivech, aby vám udělaly ty pravé, nefalšované Vánoce pro pamětníky. Premiéry Pavla Přeučila

29.11.2018
České televizní stanice už hrabou v archivech, aby vám udělaly ty pravé, nefalšované Vánoce pro pamětníky. Premiéry Pavla Přeučila

Autor: ČT

Popisek: Když byl Miroslav Táborský ještě mladý aneb Lotrando a Zubejda na ČT nebude pochopitelně o Vánocích chybět

FOTO Už jsme si tak nějak zvykli, že televizní program o vánočních a novoročních svátcích je poskládán především z archivních snímků, které mnohdy pamatují prehistorické televizní doby. Stejně tak i letos nás čeká kolotoč zaprášených pohádek, filmů pro pamětníky a „veselých“ scének, které byly možná k popukání někdy před 30 lety. Ale co byste také chtěli za pouhých 135 korun, zaplacených jako koncesionářský poplatek? Takže tentokráte se s fotogalerií ani neobtěžujeme, co bychom tam také dávali, že?

Tomu, že se komerční televizní stanice tvorbě speciálních svátečních pořadů příliš nevěnují, se nelze divit. Stojí to prachy, a tak vše vyřeší nekonečné seriály a reprízy. Český divák usedne k televizním obrazovkám a zkonzumuje spolu s vánočním cukrovím spokojeně vše, co je mu nabídnuto, a to bez reptání. Ale co naše veřejnoprávní Česká televize? Nabídne nám alespoň nějakou premiéru?

„Premiérová Jiřina Bohdalová“ v roli kořenářky v pohádce Kouzelník Žito, což je ta jedna jediná věc, která bude o letošních Vánocích nová. Foto ČT (abychom to nemuseli opakovat, všechny fotky v článku jsou z bohatých archivů ČT)

 

A již bezmála třicet let stará Nesmrtelná teta, kterou ČT též nabízí. Snad abychom viděli Jiřinu Bohdalovou v plné síle a zavzpomínali, jaký byl Filip Blažek za mlada fešák 

Radujte se a veselte se, pohádka bude!

Po úspěšných Andělech Páně přichází na televizní obrazovky premiéra pohádky Kouzelník Žito. Nelehkého úkolu, zabavit nás a hlavně naše děti na Štědrý večer pohádkou, se ujal režisér Zdeněk Zelenka a do titulní role báby kořenářky obsadil Jiřinu Bohdalovou. V rolích mladého páru se představí herci Anna Kadeřávková a Denis Šafařík.

Premiérová pohádka Kouzelník Žito se u kostýmů ´prostých vesničanů´ zjevně inspirovala u ruského kultovního Mrazíka (nebojte, taky bude), střihnutého multi kulti islámským hidžábem. Trochu to, pravda, vzbuzuje podezření o kvalitě nového vánočního dílka...

Poněkud upravený, klasický příběh o nalezeném novorozeněti, které se v dospělosti stane hrdinou, bojujícím se zlem o krásnou princeznu, bude tradičním, ale také jediným zpestřením Vánoc. Pardón, ještě máme slíbenou premiéru slovenské pohádky O zakletém králi a odvážném Martinovi. Tady bude hrdinkou princezna Michaela, která se vypraví hledat kouzelnou korunu krále Svaroga, aby mohla s její pomocí uzdravit svého nemocného otce.

Anděla Páně 2 jsme naštěstí neviděli již třistakrát, ale jen asi desetkrát, navíc je to po letech dobrá pohádka, no tak aspoň něco, že. A kdo si chce na vlně retro zavzpomínat na to, jak vypadal režisér Jiří Strach jako mladinký, když ještě netočil, ale hrál, vždy tu je už zmíněný Lotrando a Zubejda

Zbytek zaplácnou reprízy

Jinak však zůstává vše při starém a samozřejmě nebude v programu České televize o svátcích chybět už pětačtyřicet let nestárnoucí film Tři oříšky pro Popelku a takové pecky, jako Anděl Páně 1 a 2, Dvanáct měsíčků, Čert ví proč, Láska rohatá, Dešťová víla, Peklo s princeznou, Kouzla králů, Pravý rytíř a desítky dalších trháků.

Na samotě u lesa. Z roku 1976!

Oko filmového diváka určitě potěší i filmové „premiéry“, které ČT chystá. Jsou sice také trochu zaprášené, ale nešť. Uvidíme tak pohádkovou komedii Přání k mání (2017), La La Land (2016), Brubaker (1980), Králova zahradnice (2014) a Vánoce Hercula Poirota (1994), což je jedna z epizod poněkud staršího seriálu. Pak už následuje jen kopec reprízované srandy ve filmech Marečku, podejte mi pero, Na samotě u lesa, Dva veteráni Vrchní prchni atd. atd. atd.

Svěrákovo Po strništi bos. Tak nevím, je to televizní premiéra, nebo ne?

Silvestr a Nový rok v České televizi

Jako jeden z hlavních programů uvede ČT na Silvestra poctu Václavu Neckářovi k jeho 75. narozeninám, hudební pořad Hotel Hvězdář s řadou známých zpěváků jako hostů. Těšit se můžeme i na obvyklou silvestrovskou Všechnopárty, veselé vydání pořadu 168 hodin, či silvestrovské Zázraky přírody. Nový rok přivítá ČT filmem Jana Svěráka Po strništi bos, jehož děj se odehrává před příběhem, známým z Obecné školy. Milovníky přírody potěší jistě dokument Planeta Česko.

TV Nova dává ´jen´asi čtyři roky staré Svěrákovy Tři bratry

A co televize Nova?

Nova nás nezklame a nasadí na Štědrý večer pohádku Tři bratři. O Vánocích nebudou chybět ani tradiční pohádky S čerty nejsou žerty, Z pekla štěstí 1 a 2, samozřejmě Mrazík, Shrek 2, Za humny je drak, Kráska a zvíře, Řachanda a spousta dalších. Silvestra na Nově oživí Silvestrovské Televizní noviny a speciální silvestrovská show Tvoje tvář má známý hlas – Silvestr z karavanu. Nova Cinema nás zabaví komediemi jako Nesvatbovi, Šéfové na zabití Vánoční prázdniny, Dokonalý gentleman a animovanými filmy, Polární expres, Letadla nebo Ukradené Vánoce Tima Burtona.

A FTV Prima pro změnu připomene, jak vypadala Míša Kuklová za mlada a Honza Potměšil, když byl ještě zdravý - O princezně Jasněnce a létajícím ševci

Česká ´tradice´ na Primě

Prima nás o Štědrém večeru potěší filmy Sám doma, Kristián, Dařbuján a Pandrhola, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Kristián a animákem Hotel Transylvánie, prvním z třídílné série. O svátcích nesmí chybět ani Pyšná princezna nebo Hrátky s čertem. Silvestrovský večer zaplní záznam koncertu Český mejdan s Impulsem, na kterém vystoupí Mirai, Xindl X, Jelen či Michal David. Uvidíme i silvestrovskou Prima Partičku a sestřihem se vrátíme k letošní soutěži Česko Slovensko má talent.  Do Nového roku pak vstoupí Prima filmem Komici s.r.o. The Tour.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace