Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Erbová manipuluje přes sex. Nedávno mi navíc poslala takovýhle SMSky… Tomáš Řepka, Kapitán

28.11.2018
RECENZE Erbová manipuluje přes sex. Nedávno mi navíc poslala takovýhle SMSky… Tomáš Řepka, Kapitán

Autor: Facebook

Popisek: Tomáš Řepka podepisuje svou knihu

VIDEO Tomáš Řepka. Jméno, které i po letech od ukončení aktivní kariéry budí rozruch. A to nejen kvůli sportovním úspěchům, ale především díky jeho soukromí. Dá se naprosto s přehledem konstatovat, že žádný jiný fotbalista není v hledáčku médií tak často jako právě on. Důvod? Rozporuplnost, otevřenost, vžitá sportovní rivalita a pravidelné ´blikance´. Těm se někdo zasměje, jiný je odsoudí. Málokdo však zůstává u jeho jména liknavý. Navzdory tomu, že poslední zápas áčka pražské Sparty absolvoval v sezóně 2011 - 2012.

Charakterizovat lze Tomáše Řepku hned několika způsoby. Za pomocí fotbalových výsledků a angažmá (ACS, Fiorentina, West Ham United), prostřednictvím žlutých a červených karet a také jeho účasti v bulváru. Ani jedna z těchto štací ale nebude mít valný výsledek na jeho skutečné ´já´. Řepka se stal symbolem Sparty navzdory tomu, že od roku 1991 hrál za ostravský Baník a jak sám vzpomíná, po příchodu na Spartu měl tři měsíce obrovský problém s fanoušky. Už jen to by stačilo na román. A je to právě tahle zkušenost a svým způsobem memoárová literatura, která Tomáše Řepku představí asi nejlépe.

Legendární bek dosud dokončil víc knih, než kolik jich vydalo celé fotbalové mužstvo Sparty dohromady. Ačkoli se to nezdá, je to tak. Začátkem roku 2011 vyšla kniha s osobní zpovědí pod názvem ´Rebel´, kterou zaznamenal Karel Felt. V březnu 2014 vyšlo autobiografické pokračování s názvem ´Neuhýbám´. Následoval titul ´Děkuju´ z roku 2017 („V jednu chvíli jsem byl král a měl všechno, pak přišla jedna rána za druhou a já o vše důležité přišel…“) a konečně Vánoce roku 2018 a kniha ´Kapitán´. Ta je postavena víceméně na odpovědích Řepkovým fanouškům a její hlavní devízou není ani tak upřímnost, jako spíše hovorová řeč. Ta v titulu převažuje a je to dobře. Spisovná čeština a dbání na vhodné koncovky se k Řepkovi zkrátka a dobře nehodí. Co se komplexního pohledu na knihu týká, zdůrazníme ještě bohatou fotografickou přílohu.

Recenzovat samotný titul by bylo složité. Není to žádný literární počin roku, což jistě nebyla ani autorova ambice. Je to zkrátka další kamínek do mozaiky fotbalového šílence, který se s věcmi moc nepáral. A přesně v tomto duchu přistupuje i k odpovědím: „Zažil jsem některé hráče, který byli bojácný, buď v soubojích ucukli, nebo raději přihráli, nebo se soubojům vyhýbal. Byli takový jakoby baletky a nebylo jich málo. Asi bych neměl jmenovat, ale jeden tip mám – Standa Vlček ze Slávie. Kvalitní fotbalista, dobrý útočník, ale „posranej“. Pořád byl podělanej – ten mě bavil. Sice občas souboje podstupoval, ale nikdy s ním souboj nebolel, bylo to takový nic neříkající."

Podobně otevřeně se staví také ke své dceři (Tomáš Řepka byl dvakrát ženatý, s exmanželkou Renátou má dceru Veroniku (*1995) a syna Tommase (*2000). V roce 2013 se oženil s modelkou Vlaďkou Erbovou, se kterou má syna Markuse (*2012). Citujme proto ještě jednu pasáž: „Dcera se začala tetovat snad už od osmnácti let. Kouřit začala už v patnácti, ale já jsem ten poslední, nebo byl jsem ten poslední, který by ji měl něco říkat a poučovat. To by vypadalo divně. I když kouřit jsem začal až v jednadvaceti. Takže dcera kérky má, a teď o nich uvažuje i starší syn. Bude mu osmnáct, tak proč ne. Uvidím, co si zvolí za motivy."

Asi nejlákavější bude pro mnohé čtenáře a novináře část, která je věnována ´Erbové´, případně ´Vladěně´. O té se Řepka rozepsal skutečně od plic a pasáže jsou prošpikované nejen detaily z minulosti, ale také ze současnosti. V tomto případě nebudeme naznačovat, abychom se vyhnuli případným sporům, do kterých naše redakce rozhodně nebude zasahovat. Celé toto ´povídání´ lze zestručnit na tři slova: sex, sláva a peníze. Ačkoli to zarazilo i nás, musíme uznat, že Řepkova vzpomínka na vzájemné žití lidí, kteří se potkávají především u soudu, byla svým způsobem strhující a děsivá zároveň. Chce to ovšem znát obě strany sporu, soudit nehodláme, soudit se také ne.

„Když dneska přijde Angličan do Česka, tak je velkej předpoklad, že se s klukama domluví, ale pro ten klasickej českej tým, jako je Sparta Praha, není možný, aby tady byl Angličan, Ital, Turek, kdokoliv, a mluvil anglicky – to prostě nejde. Čeština v takovém velkoklubu, jako je Sparta, chybí."

Celkový dojem z knihy je příznivý. Fanoušci si přijdou na své, Řepka v odpovědích moc neuhýbá a díky hovorové češtině je ten jeho slovosled velice mile přijatelný. Co se obsahu týká, na to si každý udělá názor sám. A ačkoli se ví, že Tomáš Řepka nemá problém dorazit do redakce a vyříkat si věci z očí do očí (což my také ne), my bychom ho nekritizovali ani tak. Už jen kvůli fotbalovým štacím a talentu, který nesčetněkrát zdůraznil i někdejší sparťanský boss Petr Mach.

Autor: Tomáš Řepka
Název: Kapitán
Vydává Cosmopolis, 2018
Hodnocení: 70 procent

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace