Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

#MeToo se zvrhlo v drakonické pronásledování úspěšných mužů a v Hollywoodu pokračuje velká čistka. Sobota Pavla Přeučila

24.11.2018
#MeToo se zvrhlo v drakonické pronásledování úspěšných mužů a v Hollywoodu pokračuje velká čistka. Sobota Pavla Přeučila

Autor: Facebook

Popisek: Michael Douglas je také jedním z... označených

Všechno to vypuklo 5. října 2017. V tento památný den spustily noviny New York Times lavinu obviňování mužů ze sexuálního obtěžování. Tím prvním byl úspěšný filmový producent Harvey Weinstein, kterému přistálo na krku závažné obvinění od několika žen za sexuální obtěžování, včetně znásilnění. Od té doby byla podána trestní oznámení za sexuální harashment, nebo dokonce znásilnění na více než 250 úspěšných mužů, z toho na více než stovku slavných tváří showbyznysu.

Z oné stovky hvězd stříbrného plátna, obviněných ze sexuálního násilí a obtěžování, přišlo zatím 51 o práci. Ano, 51 jich přišlo o role, nebo v nich byli dokonce vyměněni během rozjetého natáčení. Jejich jména jsou na jakési Me Too černé listině, takže si nejspíše dlouho ani neškrtnou.

Na ženskou si sáhnete už jen před kamerou

Přesně tak hodnotí současnou situaci slavní hollywoodští herci. Dotknout se cizí ženy bez jejího svolení je zkrátka tabu, a tak přátelské objetí, dotek ruky, nebo dokonce plácnutí po pozadí je dnes tabu a může se ve filmových kruzích odehrát jen v rámci filmové scény. „Bojím se dnes nastoupit do výtahu společně se ženou, abych z něj nevystoupil jako zločinec, který ji během jízdy obtěžoval,“ říká jedna ze slavných filmových hvězd.

Proč jen ti nejúspěšnější?

V seznamu oněch více než 250 obviněných mužů dominují jednoznačně silné, známé, a hlavně bohaté osobnosti, jako filmové hvězdy, politici, generální ředitelé, úspěšní milionáři, ale i sportovci, profesoři či bohatí podnikatelé. Je zajímavé, že v dostupných seznamech tak nějak chybí skladníci, prodavači, uklízeči nebo řezníci, instalatéři a další „obyčejná“ povolání. Je to tím, že by se tito lidé sexuálního obtěžování nedopouštěli, což je nepravděpodobné, nebo proto, že nejsou jejich finanční možnosti tak zajímavé, což je pravděpodobnější? Stále aktualizovaný seznam obviněných najdete na této adrese:

Speciální věznice pro celebrity?

Hon na čarodějnice, v tomto případě spíše hon na sexuální čaroděje, nabírá stále na obrátkách a do seznamu obviněných přibývají další a další jména nejen ze showbyznysu. To, co začalo obviněním Harveye Weinsteina od Rose McGowanové, Gwyneth Paltrowové, Ashley Juddové a desítky dalších žen, postihlo dodnes spoustu dalších mužů. Producent byl vyhozen ze své společnosti a v květnu byl na základě těchto obvinění v New Yorku zatčen a čeká ho soud. Stejně tak mohou dopadnout i další obvinění. I oni mají stanout před soudem, a tak to vypadá, že budou mít v USA co nejdříve speciální věznici pro stovky hollywoodských hvězd.

Jak se loví vzpomínky

Seznam dosud obviněných už je pěkně dlouhý, ale figurují v něm jména, jako Oliver Stone, Kevin Spacey, Dustin Hoffman, Steven Seagal, Richard Dreyfuss, Sylvester Stallone, Michael Douglas, Luc Besson, Morgan Freeman či Ben Affleck. Všichni mají na krku nějaké to závažné harašení, které zůstalo po léta zasunuté hluboko ve vzpomínkách jejích obětí, aby si třeba po 30 letech vzpomněly, že jim dotyčný tehdy sáhl na koleno, políbil je, svlékl nebo dokonce znásilnil.

Co vlastně dotyční provedli?

Pár ukázek z onoho podivného honu na úspěšné chlapíky. 18. ledna 2018 oznámila 77letá novinářka Susan Braudyová, že ji někdy v 80. letech (bylo jí tehdy 40) obtěžoval Michael Douglas svými sexuálně nabitými poznámkami o jejím vzhledu a během setkání v jeho bytě v její přítomnosti masturboval, až ji rozplakal!!! 16. listopadu 2017 je obviněn herec Sylvester Stallone dívkou, jejíž jméno policie tají, že s ní měl v roce 1986, kdy jí bylo 16 let, sex. Dokonce se k nim pak prý přidal Stalloneho strážce Mike' De Luca. Vzpomínka se jí vynořila po 31 letech. 10. listopadu 2017 oznámila spisovatelka Jessica Teichová, že ji herec Richard Dreyfuss v roce 1987 obtěžoval sexistickými poznámkami. Navíc ji pozval do svého přívěsu, kde jí ukázal penis. Také třicetiletá vzpomínka. A tak bychom mohli pokračovat dále.

Červená knihovna bude asi tabu

Už si představuji, jak se v důsledku kampaně Me Too přepisují všechny milostné romány a příběhy tzv. červené knihovny. Takové věty, jako „když spočinula jeho vlhká ruka na její bělostné šíji, pocítila slastné vzrušení a zvolala ještě“, budou muset projít radikální úpravou, aby sexuálně neponižovaly jemnou ženskou duši. Pak bude znít ta správná verze nejspíše takto: „když spočinula jeho vlhká ruka na její bělostné šíji, otřásla se odporem a zvolala policiéééé“. Samozřejmě, nechci nijak snižovat význam, možná původně dobré myšlenky Me Too, protože žen, které jsou sexuálně napadány a je jim i jinak ubližováno, je na světě až až. Nicméně to, proti komu je tahle kampaň především směrována a s jakými důvody, je mnohdy více než zvláštní.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace