Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

#MeToo se zvrhlo v drakonické pronásledování úspěšných mužů a v Hollywoodu pokračuje velká čistka. Sobota Pavla Přeučila

24.11.2018
#MeToo se zvrhlo v drakonické pronásledování úspěšných mužů a v Hollywoodu pokračuje velká čistka. Sobota Pavla Přeučila

Foto: Facebook

Popisek: Michael Douglas je také jedním z... označených

Všechno to vypuklo 5. října 2017. V tento památný den spustily noviny New York Times lavinu obviňování mužů ze sexuálního obtěžování. Tím prvním byl úspěšný filmový producent Harvey Weinstein, kterému přistálo na krku závažné obvinění od několika žen za sexuální obtěžování, včetně znásilnění. Od té doby byla podána trestní oznámení za sexuální harashment, nebo dokonce znásilnění na více než 250 úspěšných mužů, z toho na více než stovku slavných tváří showbyznysu.

Z oné stovky hvězd stříbrného plátna, obviněných ze sexuálního násilí a obtěžování, přišlo zatím 51 o práci. Ano, 51 jich přišlo o role, nebo v nich byli dokonce vyměněni během rozjetého natáčení. Jejich jména jsou na jakési Me Too černé listině, takže si nejspíše dlouho ani neškrtnou.

Na ženskou si sáhnete už jen před kamerou

Přesně tak hodnotí současnou situaci slavní hollywoodští herci. Dotknout se cizí ženy bez jejího svolení je zkrátka tabu, a tak přátelské objetí, dotek ruky, nebo dokonce plácnutí po pozadí je dnes tabu a může se ve filmových kruzích odehrát jen v rámci filmové scény. „Bojím se dnes nastoupit do výtahu společně se ženou, abych z něj nevystoupil jako zločinec, který ji během jízdy obtěžoval,“ říká jedna ze slavných filmových hvězd.

Proč jen ti nejúspěšnější?

V seznamu oněch více než 250 obviněných mužů dominují jednoznačně silné, známé, a hlavně bohaté osobnosti, jako filmové hvězdy, politici, generální ředitelé, úspěšní milionáři, ale i sportovci, profesoři či bohatí podnikatelé. Je zajímavé, že v dostupných seznamech tak nějak chybí skladníci, prodavači, uklízeči nebo řezníci, instalatéři a další „obyčejná“ povolání. Je to tím, že by se tito lidé sexuálního obtěžování nedopouštěli, což je nepravděpodobné, nebo proto, že nejsou jejich finanční možnosti tak zajímavé, což je pravděpodobnější? Stále aktualizovaný seznam obviněných najdete na této adrese:

Speciální věznice pro celebrity?

Hon na čarodějnice, v tomto případě spíše hon na sexuální čaroděje, nabírá stále na obrátkách a do seznamu obviněných přibývají další a další jména nejen ze showbyznysu. To, co začalo obviněním Harveye Weinsteina od Rose McGowanové, Gwyneth Paltrowové, Ashley Juddové a desítky dalších žen, postihlo dodnes spoustu dalších mužů. Producent byl vyhozen ze své společnosti a v květnu byl na základě těchto obvinění v New Yorku zatčen a čeká ho soud. Stejně tak mohou dopadnout i další obvinění. I oni mají stanout před soudem, a tak to vypadá, že budou mít v USA co nejdříve speciální věznici pro stovky hollywoodských hvězd.

Jak se loví vzpomínky

Seznam dosud obviněných už je pěkně dlouhý, ale figurují v něm jména, jako Oliver Stone, Kevin Spacey, Dustin Hoffman, Steven Seagal, Richard Dreyfuss, Sylvester Stallone, Michael Douglas, Luc Besson, Morgan Freeman či Ben Affleck. Všichni mají na krku nějaké to závažné harašení, které zůstalo po léta zasunuté hluboko ve vzpomínkách jejích obětí, aby si třeba po 30 letech vzpomněly, že jim dotyčný tehdy sáhl na koleno, políbil je, svlékl nebo dokonce znásilnil.

Co vlastně dotyční provedli?

Pár ukázek z onoho podivného honu na úspěšné chlapíky. 18. ledna 2018 oznámila 77letá novinářka Susan Braudyová, že ji někdy v 80. letech (bylo jí tehdy 40) obtěžoval Michael Douglas svými sexuálně nabitými poznámkami o jejím vzhledu a během setkání v jeho bytě v její přítomnosti masturboval, až ji rozplakal!!! 16. listopadu 2017 je obviněn herec Sylvester Stallone dívkou, jejíž jméno policie tají, že s ní měl v roce 1986, kdy jí bylo 16 let, sex. Dokonce se k nim pak prý přidal Stalloneho strážce Mike' De Luca. Vzpomínka se jí vynořila po 31 letech. 10. listopadu 2017 oznámila spisovatelka Jessica Teichová, že ji herec Richard Dreyfuss v roce 1987 obtěžoval sexistickými poznámkami. Navíc ji pozval do svého přívěsu, kde jí ukázal penis. Také třicetiletá vzpomínka. A tak bychom mohli pokračovat dále.

Červená knihovna bude asi tabu

Už si představuji, jak se v důsledku kampaně Me Too přepisují všechny milostné romány a příběhy tzv. červené knihovny. Takové věty, jako „když spočinula jeho vlhká ruka na její bělostné šíji, pocítila slastné vzrušení a zvolala ještě“, budou muset projít radikální úpravou, aby sexuálně neponižovaly jemnou ženskou duši. Pak bude znít ta správná verze nejspíše takto: „když spočinula jeho vlhká ruka na její bělostné šíji, otřásla se odporem a zvolala policiéééé“. Samozřejmě, nechci nijak snižovat význam, možná původně dobré myšlenky Me Too, protože žen, které jsou sexuálně napadány a je jim i jinak ubližováno, je na světě až až. Nicméně to, proti komu je tahle kampaň především směrována a s jakými důvody, je mnohdy více než zvláštní.

 

Vložil: Pavel Přeučil