Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Thomas Årnfelt, Incident v Čechách

23.11.2018
RECENZE Thomas Årnfelt, Incident v Čechách

Foto: archiv

Popisek: ilustrační snímek

Aby se švédský autor historických románů a také knih pro děti, který vystudoval švédštinu, literaturu, historii a pedagogiku, věnoval dějinám českých zemí kraje sedmnáctého století, to je velice ojedinělý úkaz. Dokonce i pro autory české. A přitom tomu tak je. Zářným příkladem budiž nejnovější počin nakladatelství Mystery Press.

Abychom už na začátku neodradili ty, kteří se třeba bojí dějepisu, o faktech ten román není. Je především o příběhu, který jsme měli za sebou během pěti hodin. Zejména ten závěr se úžasně povedl.

O době, do které se Thomas Årnfelt pustil, lze mluvit dlouze. Nejen kvůli Maxmiliánovi II., ale především kvůli jeho třetímu potomkovi Rudolfu II. Zejména proto, že tehdy se Praha stala sídelním městem královského dvora a český panovník měl titul Císař Svaté říše římské. Na tyto aspekty spisovatel naráží, ale velice decentně, okrajově. Jemu zjevně učarovala ta doba, ten čas, bitvy, intriky, šlechtické tituly, stejně jako řada experimentů a pomocných věd, jimž především Rudolf II. propadnul.

Odbočka. Jako spisovatel – pro nás nečekaně - Årnfelt debutoval knihou Incident v Čechách (2015), zasazenou do pohnutých časů 17. století. K hlavnímu hrdinovi příběhu, vatikánskému agentu Maxmiliánovi, se následně vrátil v pokračování nazvaném Janovský řád (2017). Kromě toho je autorem historického románu Žár (2016), psychologického thrilleru Pátrač (2017) a dětské knížky Příběh králíka (2018).

My se protentokrát budeme věnovat především "Incidentu v Čechách" a pátrání po zmizelých bratřích Tovaryšstva Ježíšova. Těm se obvykle říká jezuité a každý gymnaziální student si jistě vzpomene na jejich motto "Ad maiorem Dei gloriam".

Píše se rok 1613 a Evropu dělí jen pár let od vypuknutí třicetileté války. V okolí hradu Bělá v zemích Koruny české zmizí poselstvo jezuitů a znepokojený Vatikán pověří agenta Maxmiliána, aby na místě zjistil, co se stalo. Na něj a jeho učedníka Bertuccia však čeká případ, který je může stát víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Následují totiž další záhadná zmizení a lidé, s nimiž se během svého pátrání setkají, neříkají – zdá se – celou pravdu.

Ať už je to nevyzpytatelný hrabě von Birgen či mladá, tragicky ovdovělá baronka Magdaléna, která skrývá víc než jen milostný vztah se svou služebnou. Maxmilián zjišťuje, že za celým incidentem stojí extrémně nebezpečný člověk, který se svým snažením rozhodl postavit nejen lidem, ale také samotnému Bohu.

Určitě, a to zdůrazníme, nebudeme vyzrazovat děj. Jak jsme si totiž mysleli, že ho po přibližně dvou stovkách stran rozluštíme, nakonec jsme byli příjemně zaskočení. A překvapení.

Thomas Årnfelt, který svým titulem jednoznačně podporuje i snahy slovenského spisovatele Juraje Červenáka (kterého jsme rádi recenzovali do chvíle, než nakladatelství ARGO přestalo odpovídat kvůli údajnému vytížení na jakékoli emaily a naše prosby), dokázal v poměrně nepřehledné době vytesat strohý, přímočarý a přesto zauzlený příběh. Ten ještě ke všemu korunoval takzvanou double - pointou.

Příběh se odehrává jen v několika lokacích, počet postav je velice nízký a snadno zapamatovatelný a dialogy mají svižné tempo a jasné sdělení. Chvílemi nás sice nudily pasáže o baronce Magdaléně, ale vzhledem k vyvrcholení románu byly podstatné, to zpětně uznáváme. Autor si dal rovněž práci s překrásným zvýrazněním českých slov (vrhcáby, rapír a další), které čtenáře ihned přesunou o několik století nazpět. Chválíme rovněž obálku, mistrně zvládnutou. Co se editorské práce týká, jak byla kniha bez překlepů, v epilogu je jich hned několik. Stane se.

Celý děj, jak jsme už řekli, postihuje jen několik málo míst, tudíž budete mít asi stejně jako my pocit, že na všechno přijdete vcelku brzy. Zejména inteligence a chytrý postřeh Maxmiliána a jeho učedníka Bertuccia tlačí děj dopředu. Román je navíc na počátcích kapitol "prostřihnut" jakýmisi zvláštními poznámkami. Ty poukazují na experimenty a jejich dopad u testovaných pacientů. Ani zde nechceme naznačovat, jelikož zmíněné poznámky se s dějem slijí vážně až na konci. A jestli na toho pravého pachatele přijdete už v polovině, na dálku smekáme.

Thomas Årnfelt vyjma několik nudnějších a popisných pasáží dokázal zaujmout naši pozornost. Netlačil na pilu při popisu svého hrdiny a ani mu nedával pomyslná křídla. Chování šenkýře, stejně jako vesničanů, bylo uvěřitelně bojácné a rozvážné. Ani další postavy se nepříčí zdravému rozumu. Na škodu může být absence rozvedení oněch pokusů na pacientech, případně bližší odhalení Maxmiliánovy minulosti - ta k němu sice promlouvá především ve snech, ale chvílemi to bylo nepřehledné. To jsou právě ty popisné pasáže, o kterých jsme již psali.

Jiné výtky ke knize, kterou jsme přečetli opravdu rychle a s nadšením, nemáme.

Autor: Thomas Årnfelt
Název: Incident v Čechách
Vydává Mystery Press, 2018
Překlad Jarmila Kocourková
Hodnocení: 78 procent

Vložil: Zdeněk Svoboda