Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla, je a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sex, drogy a islám. Jedno pozastavení nad filmem Teheránská tabu. Komentář Štěpána Chába

komentář 20.11.2018
Sex, drogy a islám. Jedno pozastavení nad filmem Teheránská tabu. Komentář Štěpána Chába

Autor: repro / youtube.com

Popisek: Momentka z filmu Teheránská tabu

Animovaný film Teheránská tabu ukazuje muslimskou společnost takovou, jaká skutečně je. Plná nesvobody, útlaku a každodenního strachu, jestli člověk nedělá něco proti přikázání víry. Emotivní zpracování příběhů tří žen a jednoho mladého muže ukazuje ve výsledku o islámu a muslimské kultuře daleko víc, než stovky zpráv, které ukazují buďto zvěrstva. Nebo jen narůžovělý mediální obraz náboženství míru a lásky.

Film ukázal čtyři lidi, kteří chtěli žít jako my. Svobodně, normálně, bez hloupých nařízení. Prostě jako lidé, ne jako chovná prasata. A ukazuje každodennost a všednost islámu. Ne pouze jeho vyhrocené části při bombových útocích. A ve výsledku mě právě ta obyčejnost života v muslimské zemi vyděsila daleko víc, než ojedinělé excesy terorismu. Protože islám z nevinných vtípků dělá soudní procesy končící popravou, konstruuje kauzy, ničí člověka jako takového, umlčuje duši, tvořivost, lásku. Nastoluje tvrdý diktát tam, kde vůbec nic takového být nemusí.

Mužská nadřazenost

A ta nechutně vybujelá mužská nadřazenost, která filmem protékala, z té se až zvedal žaludek. Nectné a nemravné zvířecí pojetí sexuality a dominance v ní. A vlastně to, co se na povrchu islámu ukazuje jako ctnost, to všichni porušují v podzemí, v klubech, v soukromí, nebo to uplatňují z pozice moci. Dal jsem ti byt, budeš moje sexuální otrokyně. Navěky. Nebo dokud mě neomrzíš. Druhá možnost přijde dřív. A láme krky. Většina se diktatuře v soukromí vysmívá, ale jen vystrčí nos ze dveří, zahalí se do hidžábu a prostě to svinstvo budují svým strachem. Strachem opodstatněným, protože náboženská policie je prostě součástí všedního dne.

A v takovém systému není místo pro spravedlnost, ale jen pro ubohé poklonkování moci, která ničí v člověku všechno, co by se mohlo rozlétnout a tvořit, žít, být. Většina lidí v muslimské společnosti chce žít jako my, svobodně, šťastně, ale nedokáží se vzepřít. Systém hlídače u islámu je vypracovaný do dokonalosti. Do takové dokonalosti, že se lidé hlídají i v rodinách. I mezi přáteli. Donašeč je každý. Oprátka na člověka čeká na každém kroku. Stačí jeden přehmat a jeden pozorný udavač. Pak se člověk veze.

Islám je prostě svinstvo

Nelidská ideologie, která nemá s bohem nic společného. Jistě, ano, samozřejmě, i v islámu je nádherná mystika, přitažlivé duchovno, ale je přebité zrůdnou ideologií, která z lidí dělá stroje na poslušnost. A Evropa by měla jasně a velmi tvrdě říct, že právě taková ideologie je naprosto nepřípustná. Stejně jako se Evropa postavila Hitlerovi a jeho ideologii i Stalinovi a jeho ideologii, měla by se postavit i proti islámu. Protože islám a Hitlerova ideologie jsou si skutečně v lecčems velmi podobné.

Film Teheránská tabu ukazuje islám ne jako úctu k Bohu (jak bychom pojem náboženství měli chápat a snad i chápeme), ukazuje islám v jeho tuposti. Protože v islámu je vlastně bohem muž, který se prokousal k moci. Ten rozhoduje o životě a smrti všech pod sebou. A jeho spravedlnost je náladová. Muslimský svět žije pod bičem zlých pohádek o Mohamedovi a jeho nenávisti ke všemu živému, co mu neříká pane. Nechápu, že svobodomyslná Evropa se nesnaží svým vlivem změnit systém v muslimských zemích. Nechápu, že v rámci multikulturní diverzity dovoluje, aby se ty šalebné tanečky islámu začaly točit i v Evropě. Na film se rozhodně podívejte, stojí za to.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace