Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

S Pirátem na palubu EU

S Pirátem na palubu EU

Evropské volby se blíží, pojďme do toho

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sex, drogy a islám. Jedno pozastavení nad filmem Teheránská tabu. Komentář Štěpána Chába

komentář 20.11.2018
Sex, drogy a islám. Jedno pozastavení nad filmem Teheránská tabu. Komentář Štěpána Chába

Autor: repro / youtube.com

Popisek: Momentka z filmu Teheránská tabu

Animovaný film Teheránská tabu ukazuje muslimskou společnost takovou, jaká skutečně je. Plná nesvobody, útlaku a každodenního strachu, jestli člověk nedělá něco proti přikázání víry. Emotivní zpracování příběhů tří žen a jednoho mladého muže ukazuje ve výsledku o islámu a muslimské kultuře daleko víc, než stovky zpráv, které ukazují buďto zvěrstva. Nebo jen narůžovělý mediální obraz náboženství míru a lásky.

Film ukázal čtyři lidi, kteří chtěli žít jako my. Svobodně, normálně, bez hloupých nařízení. Prostě jako lidé, ne jako chovná prasata. A ukazuje každodennost a všednost islámu. Ne pouze jeho vyhrocené části při bombových útocích. A ve výsledku mě právě ta obyčejnost života v muslimské zemi vyděsila daleko víc, než ojedinělé excesy terorismu. Protože islám z nevinných vtípků dělá soudní procesy končící popravou, konstruuje kauzy, ničí člověka jako takového, umlčuje duši, tvořivost, lásku. Nastoluje tvrdý diktát tam, kde vůbec nic takového být nemusí.

Mužská nadřazenost

A ta nechutně vybujelá mužská nadřazenost, která filmem protékala, z té se až zvedal žaludek. Nectné a nemravné zvířecí pojetí sexuality a dominance v ní. A vlastně to, co se na povrchu islámu ukazuje jako ctnost, to všichni porušují v podzemí, v klubech, v soukromí, nebo to uplatňují z pozice moci. Dal jsem ti byt, budeš moje sexuální otrokyně. Navěky. Nebo dokud mě neomrzíš. Druhá možnost přijde dřív. A láme krky. Většina se diktatuře v soukromí vysmívá, ale jen vystrčí nos ze dveří, zahalí se do hidžábu a prostě to svinstvo budují svým strachem. Strachem opodstatněným, protože náboženská policie je prostě součástí všedního dne.

A v takovém systému není místo pro spravedlnost, ale jen pro ubohé poklonkování moci, která ničí v člověku všechno, co by se mohlo rozlétnout a tvořit, žít, být. Většina lidí v muslimské společnosti chce žít jako my, svobodně, šťastně, ale nedokáží se vzepřít. Systém hlídače u islámu je vypracovaný do dokonalosti. Do takové dokonalosti, že se lidé hlídají i v rodinách. I mezi přáteli. Donašeč je každý. Oprátka na člověka čeká na každém kroku. Stačí jeden přehmat a jeden pozorný udavač. Pak se člověk veze.

Islám je prostě svinstvo

Nelidská ideologie, která nemá s bohem nic společného. Jistě, ano, samozřejmě, i v islámu je nádherná mystika, přitažlivé duchovno, ale je přebité zrůdnou ideologií, která z lidí dělá stroje na poslušnost. A Evropa by měla jasně a velmi tvrdě říct, že právě taková ideologie je naprosto nepřípustná. Stejně jako se Evropa postavila Hitlerovi a jeho ideologii i Stalinovi a jeho ideologii, měla by se postavit i proti islámu. Protože islám a Hitlerova ideologie jsou si skutečně v lecčems velmi podobné.

Film Teheránská tabu ukazuje islám ne jako úctu k Bohu (jak bychom pojem náboženství měli chápat a snad i chápeme), ukazuje islám v jeho tuposti. Protože v islámu je vlastně bohem muž, který se prokousal k moci. Ten rozhoduje o životě a smrti všech pod sebou. A jeho spravedlnost je náladová. Muslimský svět žije pod bičem zlých pohádek o Mohamedovi a jeho nenávisti ke všemu živému, co mu neříká pane. Nechápu, že svobodomyslná Evropa se nesnaží svým vlivem změnit systém v muslimských zemích. Nechápu, že v rámci multikulturní diverzity dovoluje, aby se ty šalebné tanečky islámu začaly točit i v Evropě. Na film se rozhodně podívejte, stojí za to.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace