Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fantastická zvířata dvojka. Přichází fůra odporných bestií, které si nejspíš zamilujete. Premiéry Pavla Přeučila

15.11.2018
Fantastická zvířata dvojka. Přichází fůra odporných bestií, které si nejspíš zamilujete. Premiéry Pavla Přeučila

Autor: Facebook / Warner Bros

Popisek: Mlok Scamander v podání Eddieho Redmayna je prostě sladký. A jeho hrabák? Doslova k sežrání. Hrabák je malý, chlupatý a černý tvor s dlouhým čenichem. Vypadá jako kříženec mezi krtkem a kachnou, v podstatě takový ptakopysk. Zbožňuje cokoliv třpytivého a všechny, hlavně tedy kradené úlovky ukládá do vaku na břiše.

FOTOGALERIE Jeden z nejočekávanějších filmů tohoto roku je tady a jeho tvůrci už si mnou ruce v očekávaní fantastických tržeb. Ano, film Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny by měl přinést do kasy producentů z Warner Bros nejméně 800 milionů dolarů, jak se to povedlo u prvního filmu Fantastická zvířata a kde je najít (2016). Celkově desátý film potterovské série podle scénáře J. K. Rowlingové k tomu má celkem dobře nakročeno.

J. K. Rowlingová nám avizovala celkem pět filmů, které se jako spin-off odehrávají v kouzelnickém světě před událostmi, dobře známými z filmů o Harry Potterovi. Pět filmů, v nichž je hlavní postavou excentrický světoběžník Mlok Scamander, odborník na kouzelná zvířata. Režie filmu se ujal znovu zkušený David Yates, který má na svědomí jak čtyři filmy o Harrym Potterovi, tak předchozí díl Fantastických zvířat. Dalo by se tedy říci, výborný znalec světa čar a kouzel.

Pokračování se povedlo

Nejprve ta dobrá zpráva pro fanoušky Fantastických zvířat. Budete se opravdu bavit a to celých 134 minut, což je poměrně dost dlouhá stopáž filmu. Film není ani lepší, ani horší než první díl. Většinou bývají kritici k pokračování filmů v sériích skeptičtí, ale tady se zdá, že jim moc prostoru na plivance tvůrci filmu nenechali. Pokračování přidává do onoho, pro nás, obyčejné mudly neviditelného světa, řadu nových aspektů a rozvíjí už dobře známé postavy. Sám Mlok Scamander (Eddie Redmayne) jako by vnitřně dozrál, není už tak potrhlý a více přemýšlí, což si myslím není rozhodně na škodu.

Může mít zrůda charisma?

Atmosféra filmu je poněkud více ponurá a temnější, než je tomu u prvního dílu. Přesto si režisér s postavami pořádně vyhrál a odlehčil onu temnotu pár dost povedenými vtípky. Onu temnotu má na svědomí především padouch Grindelwald, brilantně a věrohodně ztvárněný znovu Johnnym Deppem. Tenhle super darebák je fakt brutální zrůdička, což poznáme hned na začátku filmu. Na druhé straně musíte tak trochu obdivovat jeho charisma a úpornou zběsilost, s kterou manipuluje s čistokrevnými kouzelníky a snaží se ovládnout svět lidí.

Nové i známé postavy

Tak jako u prvního dílu nás ohromí precizní vizuální efekty, oživující svět fantastických zvířátek. Každé z nich má svoji vlastní osobitost a některé z nich jsou pro celý příběh zásadní. Zvláště okouzlující je Niffler, v českém medkovském překladu hrabák, načechraná potvůrka s dlouhým, zobákovitým čenichem. Navíc fanoušky Harryho Pottera potěší spousta známých postav z potterovské série, které zde poznáme v jejich mladší podobě. Ať už jde o mladého Albuse Brumbála, kterého hraje Jude Law, tak o Voldemortova hada Naginiho. Objevují se zde i další postavy nějak spřízněné se světem Harryho Pottera, jako Leta Lestrangeová se svým snoubencem Theseem, bratrem Mloka. Více prostoru zde dostává i Credence, který v prvním dílu působí dost nenápadně a nesměle a tady se pohybuje v samém centru příběhu. (více v článku

Napětí střídá zábava a hravost

V některých pasážích je divák až přehlcen množstvím nejrůznějších postav a dějových zvratů. Kouzelnický svět se prolíná se světem lidí někdy až chaoticky, a tak diváci s povděkem uvítají odlehčené sekvence filmu, kdy se režisérovi daří náhle prolomit temnotu humorem a doslova dětskou hravostí. Právě ono harmonické spojení napětí, dobrodružství a zábavy je na filmu nejzábavnější a provází nás po celou dobu.

U některých filmových sérií jsme mohli postřehnout určitou recyklaci předchozích dějů a postav, ale u Fantastických zvířat 2 to tak není. Postavy se dále rozvíjejí a na diváka se valí doslova smršť zcela nových událostí. To všechno dělá z „dvojky“ zcela plnohodnotný, samostatný film, který nejspíše bude aspirovat jeden z nejúspěšnějších filmů roku.

 

A pro nedočkavce, kteří už se třesou na první, pajcnuté camverze filmu mám jeden vzkaz. Nekoukejte na to. Bez obřího plátna, dokonalého zvuku a ostrého obrazu přijdete o to nejhodnotnější, velkou filmovou podívanou.

A ještě poznámka: Protože jsme pro vás, vzhledem k ´důležitosti tohoto opusu – alespoň tedy pro nás´, připravili ještě jeden článek s plnohodnotnou fotogalerií snímků z filmu, včetně jakéhosi průvodce postavami, ve fotogalerii k této recenzi najdete pár fotek z londýnské premiéry filmu. Věříme, že i ty vás zaujmou.

 

 

Vložil: Pavel Přeučil

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace