Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Temnější než jednička, tvrdí recenze. Průvodce světem Fantastických zvířat pro pokročilé

15.11.2018
Temnější než jednička, tvrdí recenze. Průvodce světem Fantastických zvířat pro pokročilé

Foto: Warner Bros

Popisek: Mlok Scamander se ve dvojce utká s Grindelwaldem

FOTOGALERIE, VIDEO, PŘEHLED POSTAV Uteklo 21 let od napsání prvního dílu Harryho Pottera. Do té doby nezaměstnaná, chudá matka na mateřské J. K. Rowling představila kouzelnický svět a dokonalým vypravěčským stylem všechny provedla nervy drásající ságou, která postavila literaturu zase na královský trůn. Autorku pochopitelně také. Kolem ságy se začaly dokonce rojit konspirační teorie o tom, že ji nepíše Rowlingová, ale jakýsi marketingový tým, který má nastudované, jak popadnout pozornost co největšího množství čtenářů a vytřískat z toho co nejvíc peněz. Až tak dobře Harryho Pottera Rowlingová sepsala.

Už při psaní pátého dílu Harry Potter a Fenixův řád začal Rowlingové v hlavě klíčit nový námět ze světa čar a kouzel. Příběh o Grindelwaldovi a jeho přátelství s Albusem Brumbálem. O jejich krátkém přátelství a následně sžíravém nepřátelství, které se dotkne celého světa. Bohužel se Rowlingová rozhodla sepsat jejich příběh pouze jako filmový scénář. Už tedy nezažijeme ty nádherné večery u lampičky, kdy jsme kompletně všichni křičeli na ostatní – TICHO!!! ČTU SI!!! - a ujížděli na fantazii jako málokdy. Což je rozhodně škoda, protože i když Rowlingová začala psát pod pseudonymem detektivky, a sakra dobré, Harry Potter to prostě není. A chybí. Teď nás čeká pouze pět dvouhodinovek v kině. První dvouhodinovku s názvem ´Fantastická zvířata a kde je najít´ jsme měli tu čest vidět před dvěma roky. A právě dnes, 15. listopadu se na nás řítí další dvouhodinovka. Protentokrát s názvem ´Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny´.

A tady nejde nezmínit jistý nedostatek filmů s Harry Potterem. Kdo četl knihy, jistě bude souhlasit. Knihy byly kouzelné ne až tak kvůli kouzlům, ale kvůli nádherně popsaným vztahům mezi postavami a díky uvolněnosti přecházející neustále v jemný humor, který celý příběh neuvěřitelně polidšťoval. Něco takového filmy nedokázaly. Tam jel příběh a jemnost šla stranou. Ne že by se čtenář u knih s Harrym Potterem neustále řezal smíchy, ale co chvilku mu na tváři vykvetl prostě úsměv. A to bylo velmi příjemné.

Podívejme se nejdřív na jedničku

V prvním díle Fantastických zvířat jsme poznali Mloka Scamandera. Takového trochu elegantnějšího Hagrida, který miloval všechno živé, s čumáčky a srstí. Hagridova povaha se v Mlokovi promítla i v jisté humorné nemotornosti, co se týká čar a kouzel. První film byl úvodní, seznamující. Vytvořila se trojice hlavních hrdinů a teprve na konci se zjevil obávaný Grindelwald. Efekty krásné, humor (scénáře napsala sama autorka knižní ságy a je to znát), příběh, který elegantně naběhl na epické pokračování. A toho se nám má dostat v dalším dílu.

Trochu temnější druhý díl

Film Grindelwaldovy zločiny trochu ubírá na humornosti a šlape na plyn u napětí (čistokrevnou recenzi Pavla Přeučila vydáváme též dnes). Housle totiž zásadně přebírá sám Grindelwald. Toho s nadšením hraje Johnny Depp, který údajně před přikývnutím na roli ani nečetl scénář, ale nechal se slyšet, že je milovníkem světa Harryho Pottera a že vždycky snil, že bude jeho součástí. Na jeho adresu se ovšem sesypala i kritika. Poté, co proběhla aféra domácího násilí, kterého se měl dopustit Johnny Depp na své nyní již bývalé manželce. Vznikla dokonce petice, aby byla role Grindelwalda přeobsazená. Rowlingová i režisér Yates se ovšem za Deppa postavili.

A to není jediná kontroverze, která se kolem filmu vznikla. Daleko větší se rozhořela u pátého zveřejněného traileru k filmu, kde tvůrci prozradili, že had Nagini je vlastně asijská kouzelnice, která se vinou prokletí stala hadem. Nagini je v příběhu Harryho Pottera mazlíčkem lorda Voldemorta. Kritikům se nelíbilo, že se asijská kouzelnice stala mazlíčkem bílého muže. S tím je spojená další zvláštnost. Ezra Miller, ve filmu hrál mladého muže, který násilím potlačuje svou magii, Credence Barebona, na světové premiéře filmu v Paříži potlačil svou vlastní sexualitu a přišel převlečený do modelu, který připomínal obří černý spacák. Chtěl tím prý ukázat svou bezpohlavnost. Vypadal jako žena i jako muž... 

Ezra Miller, foto Facebook / Warner Bros

McGonagallka na scénu?

Podle oficiální online encyklopedie Pottermore a odtajněných informací filmové společnosti Worner Bros. se ve filmu objeví Minerva McGonagallová, v sáze Harryho Pottera ředitelka nebelvírské koleje a ta, která vždy spravedlivě a přesvědčeně stála na straně dobra. Podle diskuzí je to ovšem záhadou, protože McGonagallová se měla narodit až devět let po příběhu Grindelwalda. Tady panuje nejistota. Nejistota, která donutila dokonce tvůrce encyklopedie Pottermore vymazat u McGonagallové datum jejího narození.

Harry Potter povinně

Při výběru herců měla J. K. Rowlingová jednu stejnou podmínku pro všechny. Každý, kdo měl ve filmu hrát, musel znát svět Harryho Pottera. A možná by nebylo od věci něco podobného chtít i po divácích Fantastických zvířat. Ve čtvrtek bude premiéra filmu Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny. Bylo by fajn si zase po letech pustit všechny filmy s Harrym Potterem. Nebo ještě lépe, oprášit knihovnu a vyndat všech sedm knih a zanořit se do příběhu, který naučil svět zase číst. 

Průvodce postavami Fantastických zvířat

Začínáme těmi, co již znáte z jedničky, dále jsme přidali ty nejdůležitější z dvojky (pokud by to pro vás mohl být spoiler, nečtěte!)

Mlok Scamander - Eddie Redmayne

Absolvent mrzimorské koleje v Bradavicích. Narodil se tři roky před začátkem 20. století a celý život tíhl ke kouzelným zvířatům. A to byl i důvod, proč se rozhodl navštívit v roce 1926 New York. Chtěl si tam pořídit vzácné kluběnky, což byl tedy, jak se v jedničce ukázalo, pouze oficiální důvod. Ve skutečnosti chtěl vrátit do své domoviny – Arizony - vzácného bouřliváka (někde se používá název bouřňák) Franka, obřího ptáka, velmi citlivého na nadpřirozené nebezpečí, z jehož peří se vyrábějí hůlky. V knižní sáze o Harrym Potterovi byl Mlok zmíněný pouze jako autor učebnice Kouzelná zvířata a kde je najít. Samotná učebnice kouzelných zvířat pak vyšla v angličtině v roce 2001 (u nás je k dispozici již ve třech vydáních  v překladu Pavla Medka, doplněné z loňska od Petra Eliáše). Tedy v roce, kdy se J. K. Rowling zrodil v hlavě námět na další příběhy ze světa Harryho Pottera a kdy na něm vlastně začala pracovat. Zajímavostí ze světa kouzel je pak to, že Mlokův vnuk se oženil s Lenkou Láskorádovou, jednou z postav ságy Harryho Pottera.

Perpentina Goldsteinová - Katherine Waterston

Jinak též Tina Goldsteinová. Narodila se v roce 1901 v rodině čaroděje a nečarky (lidé, kteří neumí kouzlit – tak se jim říká v Americe, my je známe pod názvem mudlové). Měla tedy poloviční krev. Po vystudování americké školy čar a kouzel se Tina stává bystrozorkou. Ovšem během své služby před svědky napadne Mary Lou Barebone poté, co vidí, jak bije svého syna. Za napadení dostane z prestižního oddělení bystrozorů padáka a v kouzelnickém kongresu (americká obdoba ministerstva kouzel) zůstává jako podržtaška. Mary Lou Barebone sehraje sama svou roli v prvním filmu, kde ztělesňuje jakousi vlastní inkviziční radu, která chce upálit a zničit všechny čaroděje. Tina Goldsteinová se stane v příběhu prvního filmu pravou rukou Mloka. Zajímavostí je, že do budoucna se bude jmenovat Tina Scamanderová. Už teď tedy můžeme vcelku s jistotou odhadnout, která ruka do čí (s)padne.

Queenie Goldsteinová - Alison Sudol

Queenie Goldsteinová je pohledná, svobodomyslná a dobrosrdečná čarodějka s blonďatými vlasy a smyslem pro módu, obdařená schopností nitrozpytu, které jí umožňuje číst ostatním lidem myšlenky. Má také velké nadání pro vaření (samozřejmě prostřednictvím magie) – zejména její jablečný závin je mnohými označován za neodolatelný. Queenie se narodila v USA, mezi lety 1902 a 1909, v roce 1926 žije spolu se svou sestrou Tinou v New Yorku, kde pracuje pro kouzelnický kongres Spojených států amerických… Od svých jedenácti do sedmnácti (nebo osmnácti) let navštěvovala Queenie školu čar a kouzel ve Stříbranově, kde byla zařazena do koleje Paskřeta (Pukwudgie), která reprezentuje srdce a léčitelství. Sestry Goldsteinovy v období posledních studijních let přišly o oba své rodiče, v důsledku epidemie dračích neštovic. Od té doby se o sebe musely starat samy. Tato nešťastná událost však ještě posílila jejich přátelské pouto. V New Yorku Queenie pracuje pro KOKUSU, kde čistí toalety od kouzel a kleteb a roznáší kávu po kancelářích a konferenčních místnostech.

Jakob Kowalski - Dan Fogler

Jakob je takzvaný nečar, tedy člověk, který není kouzelníkem. Ve Velké Británii se takovým lidem říká mudlové, v USA pak nečarové. V příběhu se objevil náhodou, čistou náhodou. Jeho známá historie spadá do 1. světové války, kde dělal spojaře. Do příběhu naskakuje v roce 1926 hned v úvodu, kdy se s Mlokem potkají v bance. Mlok v bance chytá uprchlého hrabáka (kouzelné zvíře, které se nikdy neudrží a prostě prahne po blýskavém zlatu). Jakob jde žádat o půjčku na otevření nové pekárny. Ovšem osudy Mloka a Jakoba se propletou až do takové míry, že je Jakob zavlečen do centra všeho dění v kouzelnickém světě. První film končí vymazáním paměti Jakoba. Ovšem s náznakem, že Jakob nezapomněl tak úplně.

Gellert Grindelwald - Johnny Depp, Colin Farrell

Ten zlý. Velký černokněžník, který své kouzelnické umění získal v Kruvalu, ze kterého byl vyloučen pro své bestiální experimenty, během nichž prý zemřelo několik jeho spolužáků. Jeho filozofie o nadvládě kouzelníků nad mudly a jejich faktické nadřazenosti odkazuje na Adolfa Hitlera. Grindelwald se mihl v závěru ságy o Harry Potterovi, kdy se k němu do vězení vloupal sám lord Voldemort a chtěl informace o nejmocnější bezové hůlce. Tu měl vlastnit v době souboje Grindelwald a o tu měl být připraven Brumbálem. Grindelwald Voldmortovi nic neprozradil a byl jím tedy chladně zabit. Brumbál svěřil Harrymu Potterovi, že Grindelwald svých činů v závěru života litoval. V Harrym Potterovi si Grindelwalda zahrál Jamie Campbell Bower. Ve Fantastických zvířatech se na jeho roli vrhl Johnny Depp, respektive po většinu jedničky Colin Farrell, pod vlivem mnoholičného lektvaru.

Credence Barebone - Ezra Miller

Credence Barebone je nejstarší ze tří adoptivních dětí Mary Lou Barebone, zakladatelky Filantropické společnosti nového Salemu. Narodil se nejspíš mezi lety 1897 a 1905, tudíž je mu kolem pětadvaceti let.  Credence má černé vlasy (které jsou charakteristickým znakem jeho rodiny) s ofinou, nakrátko sestřižené do roviny. Je velmi introvertní, zamlklý, nesmělý a uzavřený sám do sebe. Jeho osobnost je totiž významně pokroucena krutou výchovou Mary Lou.  Jak se dozvídáme v prvním filmu, jeho skutečná matka byla podle jeho adoptivní matky „hříšná nepřirozená žena“, tudíž se bezpochyby jednalo o čarodějnici. Kvůli tomu ho jeho adoptivní matka, chovající odpor k magii, nenáviděla. Credence ale ve skutečnosti pochází z velmi mocné kouzelnické rodiny Lestrangeových, jeho skuteční  rodiče jsou Corvus Lestrange a Clarisse Tremblay. Za jakých okolností byl od nich, své nevlastní sestry Lety Lestrangeové a zbytku rodiny oddělen, je prozatím nejasné. Ze strachu z Mary Lou v sobě Credence svou magickou moc dusí a skrývá ji, důsledkem čehož je vznik obskura, který na něm parazituje a v určitých momentech ho také ovládá, což má za následek nekontrolovatelné výbuchy vzteku, způsobující značné materiální škody po celém New Yorku a smrt několika lidí. Působení Credence jako obskuriála právě přilákalo v jedničce pozornost Gellerta Grindelwalda (v přestrojení za Percivala Gravese). Na konci jedničky je  zdánlivě zničen bystrozory KOKUSY a exploduje. 

Nové postavy ve filmu Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

 

Albus Brumbál - Jude Law

Ústřední postava ságy o Harrym Potterovi. V této sáze je Brumbál ředitelem Školy čar a kouzel v Bradavicích. Je to bodrý, ale moudrý stařík, který jemně provádí Harryho Pottera jeho dobrodružstvími. V potterovské filmové sérii hrál Brumbála Richard Harris, a když zemřel, Michael Gambon. Už v Harrym Potterovi se dozvíme, jak skončí sága Mloka Scamandera, protože souboj mezi Brumbálem a Grindelwaldem je v knihách označovaný za největší kouzelnický střet v historii. Vítězem je Brumbál. Zvláštností je, že původně Brumbál s Grindelwaldem sdílel jeho pohled na svět o čistotě kouzelnické rasy a potřebě, aby kouzelníci vládli mudlům. Ke zvratu dojde, na což se můžeme těšit v nějakém z příštích filmů, v okamžiku, kdy se mezi dvojici nerozlučných kamarádů dostane Brumbálův bratr Aberfort, který chce jejich plány zhatit. Během střetu Grindelald (nebo Brumbál, o tom se spekuluje) zabije Brumbálovu sestru Arianu. Brumbál se stáhne a zcela se obrátí proti Grindelwaldovi. Po skončení ságy Harryho Pottera se veřejně spekulovalo o tom, že Grindelwald s Brumbálem kromě ideologie pěstovali i blízký intimní vztah. Rowling spekulace nikdy nepopřela.

Nagini - Claudia Kim

Nagini je samozřejmě Voldemortova hadí společnice, která také zároveň patří mezi viteály Pána zla a skrývá v sobě tedy fragment duše svého pána. Dosud jsme ji ale nikdy neviděli v její lidské podobě – herečka Claudia Kim ale naštěstí pro server Entertainment Weekly svou roli ráda vysvětlila: „Bude skutečně zajímavé vidět Nagini z jiné stránky. Znáte ji jenom jako viteál. V tomto příběhu je ale úžasná a zranitelná žena, která chce zůstat naživu. Myslím, že to, že chce zůstat lidskou bytostí, je ve skvělém kontrastu s postavou.“ Herečka dále vysvětlila, že Nagini je ve skutečnosti Maledictus, což je krevní kletba, která se předává z matky na dceru. Nový článek na webu Pottermore pak odhaluje, že její jed pomohl oživit Voldemorta v Ohnivém poháru a Brumbál Harrymu řekl, že má Pán zla nad svou služebnicí nezvyklou míru kontroly. Nagini napadla Arthura Weasleyho a také Severuse Snapa, když ho Voldemort popravil. Zaútočila také na Harryho a Hermionu během jejich návštěvy v Godrikově dole. Nakonec zemřela rukou Nevilla Longbottoma, který tak zničil poslední část Voldemortovy duše a umožnil Harrymu definitivně porazit jeho nemesis. Ve dvojce se ale objeví ještě ve své lidské podobě.

Nicolas Flamel - Brontis Jodorowsky

Nicolas Flamel je středověký alchymista, který jako jediný dokázal vynalézt Kámen mudrců - ten dokáže proměnit kovy ve zlato a dá se z něj vyrobit elixír života. Tento elixír Flamel pil se svou manželkou, díky čemuž se dožili oba více než 600 let. Známe ho zatím jen z Brumbálova vyprávění v Harrym Potterovi, Flamel byl velmi dobrým přítelem Albuse Brumbála. Ve filmu ho konečně uvidíme.   

Leta Lestrangeová - Zoë Kravitz

Mlokova přítelkyně a velká láska z doby, kdy studoval v Bradavicích (v jedničce se objeví na fotografii). Je to jediné dítě Corvuse Lestrangea a jeho první ženy, Laureny Kamy. V roce 1913 provedla v Bradavicích nebezpečný experiment, který ohrozil život jednoho studenta, a Mlok vzal vinu na sebe. Kvůli tomu ho vyloučili. Ve dvojce je Leta zasnoubená s Mlokovým starším bratrem Theseusem.

Theseus Scamander - Callum Turner

Starší bratr Mloka, bystrozor a oslavovaný válečný hrdina z první světové. Nikdy nesdílel bratrovu vášeň pro kouzelná zvířata.Vinda Rosierová - Poppy Corby-Tuech

Čarodějka, přítelkyně a spojenkyně Grindelwalda. Jméno Rosier ostatně známe i z Harryho Pottera, kde nějaký její potomek byl Smrtijed, evidentně se celá rodina drží na ´temné straně síly´. Je ale také předkem Siriuse Blacka, takže to neplatí úplně do slova.

Yusuf Kama - William Nadylam

Francouzsko – africký čaroděj, nevlastní bratr Lety a Credence. Ve dvojce pátrá po Credencovi.

 

Markéta Vančová, Štěpán Cháb

Vložil: Štěpán Cháb