Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

FOTO Jan Žižka spolyká půl miliardy. Natáčení nejdražšího českého filmu už jede a je to pecka. Premiéry Pavla Přeučila

18.10.2018
FOTO Jan Žižka spolyká půl miliardy. Natáčení nejdražšího českého filmu už jede a je to pecka. Premiéry Pavla Přeučila

Foto: Facebook

Popisek: Petr Jákl na place, točí absolutně nějdražší folm české historie. A chce s ním i do Ameriky

FOTOGALERIE První měsíc natáčení má za sebou režisér a producent Petr Jákl. V polovině září začal natáčet historický velkofilm Jan Žižka. Po dlouhých letech se tedy diváci dočkají velkofilmu, který má hodně velké ambice. Nasvědčuje tomu i astronomický rozpočet filmu, půl miliardy korun, který z něj dělá nejdražší film v české historii.

Natočit historický film, tedy pořádnou filmovou podívanou, a jak by řekli v Hollywoodu, blockbuster, navíc o tak slavné postavě českých dějin, Janu Žižkovi, bylo pro Jákla vždycky velkým snem. O tom, že nepůjde o jen tak ledajaký film, svědčí i mezinárodní obsazení hlavních rolí filmu, které je vskutku hvězdné. Petr Jákl samozřejmě počítá s tím, že film nezůstane jen v českých kinech, ale jako jeden z mála se úspěšně vydá i do světa.

Přípravy trvaly osm let

První klapka filmu padla 17. září v lomu nedaleko Prahy a filmový štáb se nyní vydává na putování po českých hradech a historických lokacích, které bude trvat až do prosince. Natáčet se bude hlavně ve středních a jižních Čechách. „Jsem nadšený z toho, že se tenhle projekt dal nakonec do kupy. Plno lidí na něm dlouho pracovalo, dnes už je to nějakých osm let. Jsem nadšený a pořád nemohu věřit tomu, že mám takhle úžasné herce vedle sebe, další jsou na cestě,“ říká Petr Jákl. Tou hlavní hvězdou filmu bude americký herec Ben Foster, který se objevil například ve filmech Warcraft, X-Men: Poslední vzdor či Vlak do Yumy. 

Hvězdami se film jen hemží

Plejáda hereckých hvězd, které ve filmu uvidíme je skutečně mezinárodní. Hlavní ženskou roli ztvární australská herečka Sophie Lowe. Bratra hlavního hrdiny hraje anglický herec William Moseley, známý z trilogie Letopisy Narnie. Ve filmu se objeví dvojnásobný držitel Oscara, britský herec Michael Caine, který ztvární pravou ruku krále Václava IV. Ve filmu bude hrát také německý herec a režisér Til Schweiger. Objeví se v něm i další Němec Werner Daehn, který hrál například ve filmu Valkýra po boku Toma Cruise, nebo ve válečném dramatu Nepřítel před branami. Neméně známým hercem ve skupině bojovníků kolem Jana Žižky je Vinzenz Kiefer, kterého známe jako parťáka Semira v německém akčním krimiseriálu Kobra 11. 

Objeví se i čeští olympionici

Překvapí i mnohé české tváře, které se ve filmu objeví. Vedle známých herců, jakými jsou Ondřej Vetchý, Marek Vašut či Jan Budař, budou překvapením významné osobnosti českého sportu. Prvním z nich je zlatý olympionik Roman Šebrle, kterého vídáme nyní na obrazovkách Primy ve zprávách jako zarostlého drsňáka. „Mým úkolem je bojovat, rvát se za Žižku. Musel jsem se naučit určitou choreografii, ale když je člověk pohybově zdatný, není to až takový problém. Trénovali jsme v tělocvičně, ale taky přímo na place, protože v přírodě je to všechno trochu jinak,“ říká Roman Šebrle. Tím dalším olympionikem je moderní pětibojař David Svoboda, který ztvárňuje žoldáka.

Návrat do mládí Jana Žižky

Podle Petra Jákla odpovídá mezinárodní obsazení filmu i dobovým reáliím. „Žoldáci v té době pocházeli také z různých zemí, z Německa, ze Švédska, ze Španělska, Francie… Proto jsme i my poskládali podobnou partu, jako by si tenkrát vybral Jan Žižka. A každý z nich má svoji přesně vymezenou roli ve skupině, stejně jako tenkrát,“ říká režisér a producent filmu. Ten, kdo očekával, že uvidí jakýsi remake Jana Žižky režiséra Otakara Vávry z jeho Husitské trilogie z roku 1955, bude možná zklamán. „Tenhle film je o mladém Žižkovi, což mě jako téma zaujalo. Je to něco jiného než husitské války, které již kdysi byly natočené, Pro mě je období jeho mládí zajímavější, protože to je zrod bojovníka,“ naznačuje Jákl opatrně hlavní téma filmu.

Premiéra za dva roky

Film vzniká na základě scénáře Marka Dobeše a Michala Petruše, definitivní verzi scénáře má pak na svědomí Petr Jákl. Historickým poradcem filmu je Jaroslav Čechura. Film podpořil Státní fond kinematografie, Nadační fond Praha, Creative Europe MEDIA, Crestyle, Hlavní město Praha a Středočeský kraj. Jan Žižka by se měl dostat do kin v České republice i ve světě v roce 2020, u nás jej bude distribuovat společnost Bioscop.

Už čtvrtý týden pokračuje režisér a producent Petr Jákl v natáčení historického velkofilmu Jan Žižka. Vedle hvězdných herců Michaela Caina či Bena Fostera odhalil již několik dalších zajímavých jmen v obsazení, stále si však nechává pár es v rukávu… Také tak trochu utajuje fotky z natáčení, čemuž se nelze divit, udržuje tak diváky v napětí. Ve fotogalerii najdete vše, co se dá v tuto chvíli sehnat. A protože jsme chtěli dát ještě mnoho zajímavostí do popisků, nevešlo se tam pak již ´céčko v kroužku´. Takže fotografové jsou Eliška Bartlová a Stanislav Honzík.  

 

Vložil: Pavel Přeučil