Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ve spleti paragrafů

Koronavirus ve spleti paragrafů

Společně s advokátní kanceláří Vodák, Jehne probíráme pandemii z hlediska práva

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chtělo to stříhat, stříhat a zase stříhat. První člověk vás utahá hned na začátku a probudí až velkolepý závěr. Premiéry Pavla Přeučila

11.10.2018
Chtělo to stříhat, stříhat a zase stříhat. První člověk vás utahá hned na začátku a probudí až velkolepý závěr. Premiéry Pavla Přeučila

Autor: CinemArt

Popisek: Po úspěšném filmu La La Land, který získal šest Oscarů, se jeho oceněný režisér Damien Chazelle a hlavní hvězda Ryan Gosling znovu setkali u práce na filmu První muž. „Jenom pár lidí v historii se někdy prošlo po Měsíci a Neil Armstrong byl ten první. A co je ještě důležitější, je to emocionální příběh o muži, který se zároveň pokouší být otcem a manželem," přiblížil režisér.

FOTOGALERIE Na film První člověk, který dnes přichází do kin, jsem se těšil jako malý kluk. Těšil jsem se, že si připomenu nezapomenutelné okamžiky před 50. lety, kdy jsme se s celou rodinkou tísnili u maličké obrazovky a sledovali stejně jako miliony lidí na celém světě první kroky člověka na Měsíci. Slova Neila Armstronga „Je to malý krok pro člověka, ale obrovský skok pro lidstvo“, která pronesl při výstupu z měsíčního modulu, jsou dnes už doslova pokladem, navždy uloženým v dějinách kosmonautiky.

Upřímně řečeno, samotné filmové zpracování této dějinné události bylo pro mne částečně zklamáním a částečně překvapením. Podle mne mu ublížila příliš dlouhá stopáž (141 minut) a rozvleklá první část. Na druhé straně mne příjemně překvapila hudba, dokonalost kamery a technického zpracování filmu. Děj začíná v roce 1961, kdy Armstrong, představovaný kanadským hercem Ryanem Goslingem, pracuje jako zkušební pilot a musí se vyrovnávat s tragickým osudem své dcerky, umírající po marné radiační léčbě na rakovinu.

Až příliš mnoho citů a emocí

Právě tato část filmu, mapující Armstrongovo duševní utrpení v kontrastu s jeho zapáleností pro svou práci, je až příliš rozvláčná a divák se chvílemi tak trochu nudí. Ryan Gosling, kterého si pamatujeme z nedávných filmů Blade Runner 2049, nebo oscarového La La Land, odvádí profesionální práci. Stává se imunním proti emocím, které ho nezbytně pronásledují. Krátce po smrti své dcerky se vrací rovnou zpátky ke své práci, aby zapomněl, a se stoickým klidem hazarduje se svým životem. Ostrým kontrastem jsou prožitky jeho ženy, kterou hraje Claire Foy, obávající se po ztrátě dítěte i možné ztráty manžela, který má to nejriskantnější povolání na světě. Armstrong, který zažil na Zemi utrpení, vidí jediné řešení v tom, že Zemi opustí a vydá se do vesmíru. V roce 1962 vstupuje do programu Gemini NASA.

První polovinu filmu se snažte neusnout

Manželé se dvěma syny se přestěhují do Houstonu kde začíná kolotoč zkušebních letů, přípravných tréninků, vědeckého bádání a výuky, vedoucí k závěrečné fázi, jíž má být přistání na Měsíci. Dost složitě jsou popisovány situace, kdy se snaží se potlačit své emoce a věnovat se naplno své práci, kdy navštěvuje řadu pohřbů svých kolegů a přátel, umírajících při neúspěšných testech programu Gemini. To všechno zabere vlastně celou polovinu filmu. Při sáhodlouhých sondách do duše astronauta i jeho ženy už se divák nemůže dočkat, kdy konečně přijde samotný let k Měsíci. První člověk je zkrátka více o muži, který byl nucen umrtvit všechny své emoce a věnovat každý moment svého života práci, než o samotném přistání na Měsíci.

Podívaná přichází až na závěr

To pravé ořechové, kdy se režisér filmu Damien Chazelle konečně odváže, přichází až v posledních čtyřiceti minutách. Ohromující, velkolepá kamera, která nás vtáhne do vesmíru, a předvádí nám v plné kráse tu velkou skálu na obloze, strhující hudba, otřásající celým kinem, napravuje vše, co musel divák vytrpět v první části filmu. První člověk se konečně probouzí a nasadí pořádnou kosmickou rychlost. Jedna sekvence střídá v rychlém sledu druhou a režisér zde plně předvádí své umění. Velkolepé a pomalé panoramatické záběry Měsíce vás dostanou a když Armstrong sestupuje po žebříku na měsíční povrch a pronáší svá slavná slova, běhá vám skutečně mráz po zádech. Nicméně, i když je závěrečné přistání na Měsíci úžasnou scénou, jen těžko se divák vyrovnává s únavnými třemi čtvrtinami předchozího děje.

Triky a technické zpracování na jedničku

Každopádně je ale První člověk po technické stránce jedním z nejlepších filmů podobného žánru, které jsem viděl. Režisér skvěle využil všechny možnosti současné filmové techniky a pokud se vydáte na promítání filmu do IMAXu, určitě nebudete litovat. Budete si užívat nejen obří panoramatické záběry, ale možná budete zápasit i s klaustrofobií ve chvílích, kdy vás kamera vtáhne do neuvěřitelně stísněného prostoru kosmické lodi. Tenhle film chce opravdu to největší plátno, jaké existuje a pokud jste fandové kosmonautiky, určitě si nenechte Prvního člověka ujít.

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace