Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pár týdnů před smrtí ovládl Dylanovi jeho koncert. Při příchodu Jerryho Garcii se strhl obrovský aplaus

07.10.2018
Pár týdnů před smrtí ovládl Dylanovi jeho koncert. Při příchodu Jerryho Garcii se strhl obrovský aplaus

Foto: Rock and All

Popisek: Jerry Garcia

VIDEO Už třikrát jsme se začetli do osudů Jerryho Garcii, zakladatele skupiny Grateful Dead, která pro mnohé znamenala revoluci v psychedelickém folkrocku. Dnešní pokračování bude pomyslnou tečkou za jeho životem, který skončil v roce 1995. Jerry Garcia byl fenomenálním muzikantem a je jedním z mála, kterého si lidé pustí i za sto let.

Když v roce 1974 přestali Grateful Dead kvůli finanční náročnosti vystupovat, hrál Garcia společně s Merlem Saudersem ve skupině Legion Of Mary. I když koncerty byly vyprodané a kapela hrála jak na východním, tak západním pobřeží, po roce působení se oba přátelé rozhodli soubor rozpustit. Album živých nahrávek vyšlo až po Garciově smrti v roce 2005, v roce 2013 pak v rámci série GarciaLive vydal label ATO záznam z prosincových koncertů v Oregonu na trojdisku.

Několik hodin na pódiu

K milovanému bluegrassu a banju se Garcia vracel v sedmdesátých letech se skupinou Old & In The Way. Jejich první bezejmenná deska, na které hrál na banjo a zpíval, byla dlouho nejprodávanější bluegrassovou deskou vůbec. Rovněž oblíbeného country si užíval ve skupině New Riders Of The Purple Sage, ve které hrál na steel kytaru. Tato kapela byla aktivní hlavně na západním pobřeží a odehrála několik vystoupení společně s Grateful Dead.

Často se tak stávalo, že Garcia byl na pódiu i několik hodin! Co se týká nahrávek, Garcia se objevil na dvou albech. Na prvním, eponymním, které vyšlo v roce 1971, hraje na banjo a steel kytaru. Živák Vintage NRPS, nahraný také v roce 1971, vyšel až v roce 1986. Jedná se o záznam koncertu v Port Chesteru ve státě New York, kde New Riders… předskakovali právě Grateful Dead.

Jerry jako producent a host

Když v roce 1966 Jorma Kaukonen, kytarista skupiny Jefferson Airplane, požádal Jerryho Garciu, aby „dohlédl“ na nahrávání alba Surrealistic Pillow, byla to patrně první zakázka, na které se Garcia zúčastnil jako producent. Vzhledem k jeho širokému hudebnímu záběru měl spoustu zkušeností, ze kterých mohl čerpat. A byl to právě Garcia, který natočil kytarové základy do skladeb White Rabbit a Somebody To Love, které tím pozdvihl na zcela jinou úroveň a dodal jim nadpozemsky acidovou náladu. A i když na obale není uveden jako producent, nýbrž jako „musical and spiritual adviser“, a jeho podíl na desce byl později zpochybňován, vliv na celkový zvuk je neoddiskutovatelný.

V roce 1970 se Garcia objevil ve studiu při nahrávání alba Déjà Vu skupiny Crosby, Stills, Nash & Young. Neil Young na to vzpomíná: „Z nějakého důvodu si zrovna na tohle nahrávání vzpomínám velmi živě. Den poté, co CSN nahráli Teach Your Children (nazpívali to krásně a beze mě), jsem zrovna seděl v režii, když přišel Jerry Garcia přidat part na steel kytaru. Jestli si to dobře pamatuju, byla to ve skutečnosti normální kytara, na kterou hrál se železem. Sedl si s náma, položil si kytaru na klín pod mikrofon a dal to tam. Vybaví se mi to vždycky, když tu písničku slyším. Je to jedna z našich nejpodařenějších a jsem pyšný, že nese můj podpis, i když jsem na ni nepřispěl jediným tónem.“ To sólo je skutečně neuvěřitelné.

Jerry Garcia a David Grisman

Byli to parťáci ze skupiny Old & In The Way, začátek přátelství se datuje na konec šedesátých let, kdy se Grisman zúčastnil nahrávání deadovského alba American Beauty. V devadesátých letech pak začaly vycházet akustické desky, které mapují spolupráci této vpravdě renesanční hudební dvojice. Prvním albem byl v roce 1991 titul Garcia/Grisman. Desku otevírá klasické blues The Thrill Is Gone, v podání akustické kytary a mandolíny se jedná o ojedinělý hudební zážitek. Album obsahuje i Garciovu skladbu Friend Of The Devil, mnohokrát hranou v elektrické verzi na koncertech Grateful Dead. Za Garciova života vyšla ještě deska Not For Kids Only, sbírka dětských písniček převážně z jihu Spojených států. Ostatní alba této dvojice pak vyšla až po jeho skonu.

Posmrtné série

Po Garciově smrti vznikla společnost Jerry Garcia Estate LLC, která na labelu Jerry Made v roce 2004 vydala devět živých alb v sérii Pure Jerry. Jednalo se o celé koncerty nebo kompilace převážně Jerry Garcia Bandu, v jednom případě šlo o spojení Jerryho Garcii s Merl Sounders Bandem a v dalším o koncert Garcii a basisty Johna Kahna. Vše v jednotné digipackové ambaláži a výborné zvukové kvalitě.

Další sérií, která podrobně mapuje Garciovu koncertní tvorbu, je, jak název sám napovídá, GarciaLive. Ta začala vycházet v roce 2013, do letošního roku vyšlo deset pokračování. Fanoušek by mohl namítnout, proč kupovat oficiální vydání, když díky Garciově vstřícnosti veškeré nahrávky kolují, ale to není tak úplně pravda. Zatímco v případě Grateful Dead je možné s jistotou tvrdit, že 99 % veškerých koncertů lze skutečně dohledat, a to v soundboardové kvalitě, u Garcii tomu tak není. Jen malé procento vystoupení existuje jako nahrávka z mixážního pultu, ve velká většině se jedná o nahrávky pořízené z publika na jeden či dva mikrofony. Alba z této série prošla profesionální studiovou úpravou a mají vynikající zvukovou kvalitu. Zároveň jsou doplněna vyčerpávajícími informacemi o vzniku nahrávky.

Jerry & Bob

Nelze nezmínit Garciovo přátelství s Bobem Dylanem. Kromě toho, že Dylan odehrál v roce 1987 sérii koncertů s Grateful Dead, Garcia několikrát hostoval na jeho vystoupeních. To poslední spolu odehráli na Kennedyho stadionu ve Washingtonu v létě 1995. Očitý svědek Jiří Černý o tom vyprávěl: „Dylan moc velkej úspěch neměl, publikum zjevně přišlo na Grateful Dead. Já jsem byl šťastnej a zároveň mi Dylana bylo líto. Začalo se tleskat, Dylan se otočil a zezadu se blížil takovej homelesák v pocintanej teplácích, akorát že měl kytaru. Dost dlouho mně trvalo, než jsem si uvědomil, že je to Jerry Garcia, a ten poslední dvě písničky hrál s Dylanem. A Dylan se úplně rozzářil, Garcia začal zpívat a zpíval hlasem dvacetiletýho kluka jako na nejlepších deskách. Lidi jásali, Dylan objal Garciu, šedivýho, vousatýho, zvetšelýho, ovšem s krásným hlasem, a odcházeli dozadu… a pak se tam Garcia vrátil s celou kapelou Grateful Dead.“ Několik týdnů poté Jerry Garcia zemřel. 

Ondřej Krista

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb