Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Naprosté uhranutí hudbou ho dohnalo až do stavu, kdy všechny nástroje na albu nahrál sám

06.10.2018
Naprosté uhranutí hudbou ho dohnalo až do stavu, kdy všechny nástroje na albu nahrál sám

Foto: Rock and All

Popisek: Jerry Garcia

VIDEO Před dvěma týdny jsme nahlédli pod pokličku fenomenálního muzikanta Jerryho Garcii. A jelikož jeho život byl neuvěřitelně bohatý, nejde mu věnovat jen článek, nebo dva. V dnešním pokračování profilu Jerryho Garcii se podíváme na jeho hudební aktivity mimo domovskou kapelu Grateful Dead. Seznámíme se se sólovou diskografií, podíváme se na různé živé nahrávky a jen zběžně připomeneme jeho účinkování v různých countryových či folkrockových souborech.

Jerry Garcia byl stejně jako všichni úspěšní či stylotvorní muzikanti blázen do hudby. Byl to fanatik, vášnivý kytarista, který věděl, že bez každodenní práce by nikdy nedosáhl toho, čím chtěl být. Dokázal cvičit celou noc. Nikdy neodmítl žádné hraní. Byl prostě zcela oddán hudbě a ta byla celý jeho život. Nikdy ji ovšem nebral jako práci, ale vždy jako dobrou zábavu. Proto byl na pódiu téměř vždy v dobré náladě – a pokud se bavil, hudba byla fantastická.

Génius pódia

A nálada se přenášela na zástupy fanoušků, které si po celých Spojených státech získal. Garcia vždy považoval koncert za něco ojedinělého a nikdy mu nevadilo, když si ho posluchači chtěli zvěčnit na pásek. Nikdy nahrávání nezakazoval, vždy byl k fanouškům pořizujícím záznam z koncertu vstřícný. Měl neuvěřitelně široký záběr, ale zároveň dokázal zůstat vždy stylově čistý. Nikdy nemíchal styly dohromady, nevytvářel žádné hudební kočkopsy. A vždy dokázal oddělit práci s Grateful Dead od sólové kariéry.

Život vedle Grateful Dead

Co se týká nahrávek, které Garcia spáchal mimo Grateful Dead, je téměř nemožné dobrat se kompletního seznamu. Jejich výčet je ohromný, rozsahem by pak takové dílo vydalo spíše na mnohastránkovou knihu. Nehledě na to, že další archivní nahrávky stále vycházejí a v budoucnu tomu nejspíš nebude jinak. Zaměřme se proto na ty nejdůležitější a nejzajímavější.

Během života pod svým jménem natočil Jerry Garcia čtyři sólová alba, další dvě pak v rámci skupiny Jerry Garcia Band. První z nich vyšlo v roce 1972 pod prostým názvem Garcia a šlo o skutečně sólové album, neboť s výjimkou bicích si všechny nástroje nahrál sám (na bicí mu vypomohl bubeník Grateful Dead Bill Kreutzmann). Důvody k natočení desky vysvětlil lapidárně: „Dělám to, abych se úplně hudebně vyžil. Tenhle trip je jen můj vlastní prožitek. A jsem zvědav, co dokážu. Mám jedno přání: vlízt dovnitř, do těch šestnácti stop, a jít cestami, který jsou pro mě samotnýho tak šílený, že bych na ně nezavedl nikoho, koho znám.“ Podařilo se mu složit společně s Robertem Hunterem skvělé písně a nahrát výborné album. O jeho kvalitě mimo jiné svědčí, že hned několik písní se stalo základními stavebními kameny koncertního repertoáru Grateful Dead.

Experimentátor

Druhé album, taktéž pojmenované Garcia, natočil o dva roky později. Ve známost ovšem vešlo pod názvem Compliments Of… kvůli nálepce na přední straně obalu. A nemohlo se od prvního lišit více. Jednalo se skutečně o jakousi poklonu všem, které měl Garcia rád a kteří měli na jeho tvorbu vliv. Deska je sbírkou coververzí, kterou produkoval John Kahn, basista a Jerryho přítel. Ten vzpomíná: „Nakupil jsem před něj celej stoh nápadů a on si vybral ty, co se mu líbily. Jednalo se hlavně o materiál, na jaký by normálně ani nepomyslel a jsem si jistý, že to bral částečně jako výzvu – zkusit něco opravdu nového. Jerryho jsem obdivoval. Dal sám sebe tomu materiálu všanc, jako kořist. Spousta muzikantů by něco takového prostě neudělala. Pustit se do věcí, ve kterých nejsou úplně doma, riskovat možné rozčarování nebo chyby.“

Trvalo další dva roky, než přišla na svět další Garciova nahrávka Reflections. Sám ji popisuje jako pokračování deadovké desky Blues For Allah. „Spousta energie, kterou na tomto albu slyšíte, je pokračováním Blues For Allah. Zůstali jsme ve stejných kolejích, protože se nám to líbilo, a pracovat na tom bylo vlastně potěšení.“ Polovinu desky nahráli Grateful Dead, druhou pak nově založené těleso Jerry Garcia Band. Byla to druhá rocková „domovská“ Garciova kapela, která existovala až do jeho smrti. A na nahrávce je poznat, jakou skladbu která parta natočila. Typický deadovský zvuk je nenapodobitelný, lehce rozpoznatelný. JGB zase zní více soulově, více funky. Je to pestrá, ale vyvážená deska.

Obchodně neúspěšný, ale nejlepší

V roce 1978 vyšlo pod hlavičkou Jerry Garcia Band jediné studiové album Cats Under The Stars. Ač obchodně neúspěšné, stalo se jedním z Garciových nejoblíbenějších. Na natáčení se podíleli manželé Donna a Keith Godchauxovi, jinak v té době kmenoví členové GD. Typický zvuk a výborná produkce činí z alba jeden z nejlepších kousků Garciovy diskografie.

Poté, co v roce 1979 Jerry Garcia Band manželé Godchauxovi opustili, přivedl si v roce 1981 Garcia nového klávesistu Melvina Sealse. Ten měl spoustu zkušeností s gospelovou hudbou, které vnesl do celkového zvuku kapely. A v Garciovi našel velkého zastánce. K tomu John Kahn: „Melvin vnáší do skupiny těžkej, gospelovej prvek a všechno, co je s tím spojeno, což neznamená jenom hrát v gospelovým stylu nebo znát tyhle písničky. V gospelové hudbě je role každého prvku mnohem přísněji definována. Muzika je pozadím zpěvu a ty jsi během toho zpěvu barevným závěsem, někdy výraznějším mezi vokálními linkami.“ Toto vše se projevilo na posledním studiovém Garciově albu Run For The Roses, které vyšlo v roce 1982. Tím se sólová studiová Garciova práce uzavřela.

Tolerance

Garcia vždy toleroval nahrávání živých koncertů jak Grateful Dead, tak své skupiny. „Jestliže někdo může najít použití pro muziku poté, co odezněla na jevišti, pro mě je to fajn. Býval jsem úplnej šílenec do bluegrassu a spoustu času jsem strávil jenom tím, že jsem si ty kapely nahrával. Dělal jsem to s láskou a líbilo se mi mít ty pásky pro sebe, i možnost prodávat je jinejm. Myslím, že je to zdravé,“ nechal se slyšet. Proto nepřekvapí, že jediné živé album, které za svého života vydal pod hlavičkou Jerry Garcia Bandu, byla v roce 1991 eponymní nahrávka. Patnáct ve velké většině převzatých skladeb, bylo nahráno během jara a léta 1990 v sanfranciském Warfield Theater. V konečném výběru jsou čtyři dylanovky, přičemž tu samou verzi verzi skladby Señor (Tales of Yankee Power) můžete slyšet i na soundtracku k Dylanově filmu Masked And Anonymous.

V roce 2004 vyšel pod názvem All Good Things: Jerry Garcia Studio Sessions box, který na pěti discích obsahoval všechna studiová alba, o kterých byla řeč, včetně spousty bonusů, a další disk s názvem Outtakes, Jams And Alternates, jehož název je více než výmluvný. 

Pokračování zítra

Ondřej Krista

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb