Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jako fénix shořeli na vrcholu slávy, aby následně povstali ještě mocnější. Největší návraty v hudební branži

29.09.2018
Jako fénix shořeli na vrcholu slávy, aby následně povstali ještě mocnější. Největší návraty v hudební branži

Foto: Rock and All

Popisek: Aerosmith

VIDEO Jak vstoupit podruhé do stejné řeky – i tak by se dal článek nazvat. Anebo ji spíše znovu pořádně rozproudit… Kapely a umělci zmínění v tomto článku se během let poněkud zatoulali a v určitém bodě už by asi málokterý nezaujatý pozorovatel tipoval, že jejich kariéra znovu zazáří plným jasem.

Podařilo se jim téměř nemožné: napravit si více či méně pošramocenou pověst a navázat přetrženou nit, což v hudebním průmyslu bývá opravdu vzácnou výjimkou. Čas od času se to kupodivu stane. Je za tím většinou odhodlání a nekonečná práce, ale také trochu štěstí.

Aerosmith

Během sedmdesátých let se Aerosmith vypracovali na jednu z nejpopulárnějších blues/hardrockových kapel s půltuctem singlů v Hot 100. Prvních pět alb v čele s Toys In The Attic (1975) od té doby dosáhlo na multiplatinový status. Ovšem ke konci dekády se začínají ukazovat vnitřní konflikty a také sílící drogové problémy. Během natáčení Night In The Ruts (1979) odchází nejprve Joe Perry a o dva roky později jej následuje Brad Whitford. Na jejich místa nastupují Jimmy Crespo a Rick Dufay, ale hluboké krizi to nezabrání. V této sestavě vzniká pouze jediné album Rock In A Hard Place (1984), které se s kvalitou předchozích desek nedá srovnávat.

Po návratu obou kytaristů skupina podepisuje novou smlouvu s Geffen Records, ale LP Done With Mirrors z roku 1985 komerční očekávání nenaplňuje, ačkoliv sklízí pochvalné recenze. O rok později ovšem přichází úspěšná spolupráce s rapovou sestavou Run-D.M.C. a následující kolekce Permanent Vacation (1987) konečně znamená návrat na vrchol. Desky Pump (1989), Get A Grip (1993) a Nine Lives (1997) vítězoslavně pokračují v nastoupeném trendu a z druhdy odepsané kapely se najednou stává popkulturní fenomén par excellence. V roce 2001 jsou Tyler & spol. po zásluze uvedeni do Rock And Roll Hall Of Fame. Následně už vrcholné období začalo z různých důvodů polehounku doznívat, ale tak jako v životě zkrátka nic netrvá věčně.

Tina Turner

Duo Ike & Tina Turner si na začátku sedmdesátých let vedlo více než dobře. Jejich coververze Proud Mary od Creedence Clearwater Revival se v roce 1971 vyšplhala na čtvrté místo v Hot 100 a o dva roky později se na tutéž příčku, ovšem v Anglii, dostala píseň Nutbush City Limits. Tina pak dostala roli v muzikálu Tommy a začala vydávat sólová alba, i když nijak zázračně úspěšná nebyla. Mezitím to ovšem s Ikem začalo jít z kopce a stala se z něj naprosto neřízená střela – tedy přesněji řečeno řízená kokainovým návykem. Řada koncertů musela být rušena a čím dál častěji docházelo mezi partnery k fyzickým útokům. Kvůli následnému rozvodu se Tina dostala do těžké finanční situace, protože všechna práva na nahrávky přenechala Ikeovi.

Ze zoufalství začala hrát po klubech a kasinech, aby nějak přežila. Koncem sedmdesátých let se jí pak podařilo vydat dvě sólové LP desky, které se snažily svézt na disco vlně, ale moc to nevyšlo. Pomohl jí až nový manažer Roger Davies, pod jehož kuratelou se proměnila ze soulové divy v rockovou tygřici. Koncem roku 1983 se dostala do hitparád se skladbou Ala Greena Let’s Stay Together, jejíž úspěch měl za následek novou smlouvu s Capitolem na tři alba. Během dvou měsíců pak Tina nahrála energickou desku Private Dancer a singl What’s Love Got To Do With It se stal v září 1984 jedničkou na americké hitparádě. Trápení skončilo.

Iron Maiden

Problémy přišly po skvělé sérii z 80. let, završené albem Seventh Son Of A Seventh Son (1988), kde se kapela vydala lehce progresivním směrem a hned čtyřmi singly zabodovala v Top 10. Deska No Prayer For The Dying z roku 1990 měla být krokem k přímočarosti a vedla si i komerčně docela slušně, ale písňový materiál byl najednou znatelně slabší. Dickinsonova Bring Your Daughter… To The Slaughter se stala sice jediným „number one“ hitem skupiny a objevila se i v pátém pokračování horroru Nightmare On Elm Street, ovšem vzápětí přišel políček v podobě anti-oscarové ceny Zlatá malina za nejhorší hudební doprovod k filmu. Následujícímu albu Fear Of The Dark (1992) se vedlo o chlup lépe a nabídlo titulní hymnu, ale Bruce Dickinson cítil, že kapele dochází dech a odebral se raději na sólovou dráhu.

Alba The X-Factor (1995) a Virtual XI (1998), na nichž se hlavního zpěvu ujal Blaze Bayley z kapely Wolfsbane, přinesla skutečný propad. Zvuk byl sice na první poslech stále podobný, ale vkradla se únava, rutina a hlavně chyběly nosné hudební nápady. Bayleyho silový a nepříliš osobitý pěvecký výraz také nikoho moc neoslovoval. Až návrat Bruce Dickinsona a kytaristy Adriana Smitha v roce 1999 vyslal kovovou mašinerii zpět na cestu slávy. Deska Brave New World (2000), natočená živě v pařížském studiu Guillaume Tell pod dohledem nového producenta Kevina Shirleyho, zněla opět šťavnatě a svěže. A veteránská kapela těžící z mistrné obchodní strategie od té doby paradoxně zažívá z kasovního hlediska snad nejzářnější kasovní dekády.

Carlos Santana

I když dnes cítíme ze Santanových alb z konce sedmé dekády až příliš zřejmou snahu zahrnout do svého zvuku aktuální trendy (arena rock, disco), jeho kapela měla ještě dost silné postavení na to, že si mohl Carlos dovolit vydávat i nekomerční sólová LP jako Oneness: Silver Dreams – Golden Reality (1979) nebo The Swing Of Delight (1980), kde mu dokonce sekundují vrcholné jazzové hvězdy Herbie Hancock a Wayne Shorter. Během osmdesátých let se ovšem počet hitů výrazně ztenčil a i když si Santanova živá vystoupení držela úroveň, prodej alb silně poklesl. Devadesátky se nesly v podobném duchu. Desky jako Spirits Dancing In The Flesh (1990) či Milagro (1992) se sice neposlouchaly vůbec špatně, ale už to málokoho zajímalo.

Pak se objevil Clive Davis z Aristy, který se s kytaristou znal z dob, kdy ještě oba fungovali u firmy Columbia, a nastínil mu svou představu budoucího alba, na němž by hostovaly hvězdy mnohem mladší generace. (Například Tom Jones, který se do našeho výběru o fous nevešel, by mohl vyprávět.) Výsledná deska Supernatural z roku 1999 pak skutečně přinesla zvučný seznam spolupachatelů: Everlast, Rob Thomas, Lauryn Hill, Wyclef Jean, Dave Matthews a také Eric Clapton. Úspěch byl neskutečný – pilotní singl Smooth strávil plných dvanáct týdnů na čele žebříčku Billboardu a o rok později CD Supernatural posbíralo plných devět cen Grammy. Následující studiovky Shaman (2002) a All That I Am (2005) vznikly podle stejného receptu.

Deep Purple

Během nahrávání alba Who Do We Think We Are (1973) se vyostřily hádky mezi Ianem Gillanem a Ritchiem Blackmorem do té míry, že Gillan nakonec odešel. Blackmore si navíc vymínil změnu baskytaristy. Již s Davidem Coverdalem, který byl na základě ne zrovna kvalitního demosnímku vybrán na post sólového zpěváka, a Glennem Hughesem (dříve Trapeze) coby basistou a druhým zpěvákem vznikají během roku 1974 hned dvě alba. Tvrdě bluesrockové Burn víceméně pokračovalo v tradičním zvuku skupiny, ale následující Strombringer již bylo poměrně výrazným odklonem směrem k funku a R&B. Deep Purple tu znějí chvílemi spíše jako některé jižanské kapely té doby.

 

V roce 1975 odchází čím dál rozladěnější Blackmore do Rainbow a jeho místo zaujímá Tommy Bolin. Funkrockové LP Come Taste The Band bylo sice muzikantsky kvalitní, ale fanoušci již byli změnami kurzu zmateni a koncertní výkony stále více degradovaly Bolinovy problémy s heroinem. Po turné k albu se skupina rozchází a Tommy rok na to umírá na předávkování. V roce 1980 se objevila pod názvem Deep Purple podvodně založená sestava, do které se nechal namočit bývalý zpěvák Rod Evans. Už po několika koncertech bylo tomuto podezřelému podniku soudně zakázáno používat jméno skupiny. Nebylo těžké podlehnout dojmu, že velký příběh dospěl na konec slepé uličky s názvem Fraška.

V říjnu 1984 ovšem vyšlo úspěšné album Perfect Strangers v klasickém složení z počátku sedmdesátých let: Blackmore, Gillan, Glover, Lord a Paice. V těch dobách rocková muzika byla stále dosti mladá na to, aby podobné comebacky zásadních sestav měly ještě punc skutečně zásadní události bez rutinní příchuti dnešních dnů. Příběh Deep Purple se následně ještě mnohokrát zaklikatil a rozhodně nešlo o poslední moment, kdy kapela procitla z útlumu. Pochopitelně také nelze přísně srovnávat posledních dvacet let s nejslavnějšími a nejinvenčnějšími etapami z minulosti. Přesto je evidentní, že současný „podzim života“ nachové legendy je více než důstojnou alternativou ke scénářům, které mohly skupinu snadno potkat. 

Pokračování zítra

Jan Tesař

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb