Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Jay McInerney, Zářivá světla velkoměsta

26.09.2018
RECENZE Jay McInerney, Zářivá světla velkoměsta

Foto: Facebook

Popisek: Jay McInerney

To snové putování bez jednoznačného syžetu nelze přehlížet dlouhodobě. A to nejen proto, že filmová verze spatřila světlo světa už v roce 1988, čtyři roky po vydání titulu, ale i kvůli obsazení ´Bright Lights, Big City´. Filmu dominuje nejen režie Jamese Bridgese, ale především Michael J. Fox a Kiefer Sutherland. Pro ty z vás, kteří ´Zářivá světla velkoměsta´ v minulosti nečetli a ani neviděli, je tu dnešní recenze.

„Byt ti najednou připadá stísněný. Michael chrápe na gauči. V hlavě ti tepou hlasy příznačné pro zpovědi i zjevení. Vydal ses přes zrcadlo po kolejích bílého prášku a hledal jsi bod splynutí, kde se všechno protne na základě nějaké utajené šifry. Na okamžik ti bylo báječně. Už jsi to skoro měl. Pak ti došel kokain, a když jsi sjížděl poslední řádek, spatřil ses šeredně zblízka a srolovaná dvacka ti trčela z nosu. Cíl se vzdaluje, Ať už jsi mířil kamkoliv. Přece nemůžeš celé to tajemství pochopit během jediné noci. Jsi moc rozčilený, abys ještě vůbec dokázal přemýšlet, a moc unavený, abys dokázal spát. Jestli si lehneš, neusneš ze strachu, že bys mohl umřít…“

Ne, nepopisujeme, Kerouaca, Millera, dokonce ani nepřepisujeme scénu z bijáku Strach a hnus v Las Vegas (Fear and Loathing in Las Vegas, 1998). Snažíme se jen navodit tu prapodivně okouzlující atmosféru generační výpovědi, jednoho nekonečného záznamu jednoho nekonečného života jednoho chlapa, který zkrátka skrze své oči filtruje svět a dění zaznamenává prostřednictvím pera.

Jay McInerney je spisovatel, jakých Amerika moc nenabídne. On totiž ve svých knihách nehledá, ale vypráví. Ať už jde o Zářivá světla velkoměsta a několik dnů v životě redaktora, jehož osud je popisován třetí osobou, což může být bůh, stejně jako svědomí či on sám v jakémsi transcendentním stavu (sugestivní začátek knihy i filmu napoví), ale činil tak i v dalších svých dílech. Ransom z roku 1985 je román z Japonska, kde vévodí bojová umění, která se snaží pochopit a naučit mladý Američan, utíkající před konzumní společností. Puncem kvality byl podle všeho rok 1998 a román Modelové chování (vydáno také u nás v roce 2000, Volvox Globator).

Anotace? „Dvaatřicetiletý Connor McKnight píše články o slavných lidech do bulvárního ženského časopisu, prožívá rozchod s modelkou Philomenou, stará se o sestru Brooke, anorektickou intelektuálku, snaží se vydržet setkání se svými kuriózními rodiči, řeší trable s přítelem Jeremym..."

Zářivá světla velkoměsta jsou skutečnou elegancí v rámci dramatické tvorby. Nejedná se pouze o smrt matky, kterou hlavní hrdina prožije a která způsobí sled událostí, jako spíše o tu barvitou popisnost, skvostný, nápaditý a hravý překlad Jiřího Hrubého. Stranou nezůstává ani noirová obálka Tomáše Cikána. Roy Lichtenstein by se z ní zaradoval…

Podle oficiálních přístupů ke knize Jay McInerney ve své prvotině dokonale zachytil hlubokou proměnu, k níž v Americe došlo během velmi krátké doby: ideály zmizely, Woodstock a protestní pochody jako by ani nikdy nebyly, a místo neklidu a myšlenkového kvasu na univerzitách zajímal novou generaci teď vůbec nejvíc svět módy, bulvární pozlátko, co nejsnadněji vydělané peníze a všechny způsoby, jak je s požitkem utratit. Tehdejší deziluze samozřejmě souvisela s nedávnými změnami: Amerika mnohého dosáhla, ale co dál? Dál už jen kocovina z minulých úspěchů a taky deziluze, že něco se prostě nikdy nezmění.

I proto titul končí velice logickou větou: „Všechno se budeš muset naučit zase od začátku."

Autor: Jay McInerney
Název: Zářivá světla velkoměsta
Přeložil Jiří Hrubý
Vydává LEDA, 2018
Hodnocení: 85 procent (kniha, která je jedním z pilířů americké, poválečné literatury)

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace