Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hollywoodská hvězda. Drsňák z ulice, který se z kriminálu dostal až na vrchol slávy. Sobota Pavla Přeučila

15.09.2018
Hollywoodská hvězda. Drsňák z ulice, který se z kriminálu dostal až na vrchol slávy. Sobota Pavla Přeučila

Foto: Wallpapers

Popisek: Mark Wahlberg

FOTO Skandály, drogy, krádeže nebo dokonce loupežná přepadení a pokusy o vraždu, nejsou jen výsadou protřelých kriminálníků, ale nevyhýbají se ani hollywoodským celebritám. Jedním z těch, kteří měli už v mládí zkušenosti s kriminálem byl i herec, producent, a muzikant Mark Wahlberg.

Mezi hvězdami filmových pláten jsou desítky těch, které skončily za své řádění ve vězení. Potíže se zákonem měly takové celebrity, jako Amanda Bynesová, Robert Downey, Wesley Snipes, Danny Trejo, Lindsay Lohan nebo Sean Penn. Kdo by ale řekl do charismatického chlapíka, známého například z filmů Planeta opic, Vincentův svět, Den patriotů, Tři králové, Max Payne nebo Transformers, že byl členem pouličního gangu, dealerem drog, a dokonce skončil ve svých 16 letech ve vězení za pokus o vraždu? Mark Wahlberg si prošel peklem, ale vyhrál.

Mark ve vážnější poloze, foto Variety.com

Dětský gangster a drogový dealer

Začalo to už v jeho 14 letech, kdy odešel ze školy a stal se členem dětského gangu. Na denním pořádku byly drobné krádeže, rvačky a drogy. Mark byl v rodině, žijící v malé bytě nejmladší z devíti děti a do střetu se zákonem se v té době dostal více než 25x. Údajně byl tehdy silně závislý na kokainu a peníze na drogu si sháněl většinou nezákonnými způsoby. Největší průšvih udělal ve svých 16 letech, kdy bez příčiny zaútočil v Dorchesteru na dva Vietnamce. Prvního omráčil holí a druhý dopadl mnohem hůře, zůstal po řadě zuřivých úderů doživotně slepý.

Mladík Mark Wahlberg, foto Instagram

Drsný útok bez příčiny

Podle policejních záznamů se tak stalo 8. dubna 1988. Vietnamec Thanh Lam vystoupil ze svého auta a nesl si dvě piva. Wahlberg jej napadl na chodníku s výkřiky „ty vietnamská kurvo“ a začal jej bez příčiny mlátit do hlavy, dokud nepadl v bezvědomí na zem. Na místě přepadení se záhy objevil policejní vůz a Wahlberg se ještě se dvěma dalšími mladíky dal na útěk. Za rohem narazil na dalšího Vietnamce Hoa Trinha. Wahlberg jej použil jako štít, a schoval se za ním, aby jej policisté neviděli. Když zmizeli z dohledu, udeřil jej několikrát do obličeje, což mělo za následek doživotní oslepnutí dotyčného Vietnamce. To už byli policisté znovu na místě a Wahlberga zadrželi. Zkrvavený Vietnamec dosvědčil, že to byl právě on, kdo ho napadl.

Mark ve filmu Moře v plamenech, foto repro

V kriminále nastal zásadní obrat

Následovalo Wahlbergovo zatčení, během kterého vykřikoval spoustu rasistických nadávek o šikmookých sviních, žlutých psech a podobně. Wahlberg byl obviněn z pokusu o vraždu, ale později byl čin překvalifikován na těžké ublížení na těle. Přesto mu hrozilo až 10 let vězení. Soud ho uznal vinným, ale jako mladistvý nakonec strávil ve vězení pouhých 45 dní. Na rozdíl od většiny kriminálníků, které mnohdy pobyt v kriminále udělá ještě tvrdší, se Wahlberg pokusil o razantní změnu ve stylu svého života. „Uvědomil jsem si tam, že nechci dopadnout jako mí tři bratři a sestra, kteří byli za mřížemi každou chvíli. Zjistil jsem, že takový život nechci,“ říkal Wahlberg později.

Ke kumštu mu pomohl bratr

Po propuštění hledal duševní útěchu u svého faráře a za jeho podpory opustil gang. Největší zlom u něj nastal díky jeho staršímu bratrovi Donniemu. Ten byl už tehdy slavný jako člen úspěšné hudební skupiny New Kids on the Block. Našel Markovi práci zedníka, a přitom jej připravoval na hudební kariéru. Brzy měl Mark svou vlastní skupinu Marky Mark a Funky Bunchm a Donnie mu pomohl i při získání jeho první exkluzívní smlouvy s hudebním vydavatelstvím. Jejich první album vyšlo v roce 1991, kdy bylo Markovi 19 let a dočkalo se platinové desky. Po pár letech, když už byl Mark známým muzikantem, se rozhodl zkusit hereckou dráhu. Navzdory drsným kritikám, které jej zprvu provázely, se nevzdával a šel tvrdě za svým cílem.

Z kriminálníka milionářem

Mark Wahlberg se objevil v několik seriálech a první velkou roli získal v roce 1997, kdy jej režisér Thomas Anderson obsadil do hlavní role ve filmu Hříšné noci. Mark si ve filmu zahrál mladou pornohvězdu Dirka Digglera a zažil u kritiky i u diváků obrovský úspěch. Rázem se z něj stala filmová hvězda. Pak už to šlo jako na drátku. Následovala role za rolí a jeho filmografie by dnes zaplnila několik stran. Jeho příjmy dnes dosahují stamilionových částek. Ke své kriminální minulosti v mládí se několikrát přiznal a vždy zdůrazňoval, že to bylo období, za které se i dnes stále ještě stydí. Nicméně diváci mu to už dávno odpustili.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace