Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Kristina Ohlssonová, Potopa

14.09.2018
RECENZE Kristina Ohlssonová, Potopa

Autor: repro Youtube.com

Popisek: Spisovatelka Kristina Ohlssonová

Zázrak. Rarita. Skvost. Paráda. Tak všechny tyhle atributy má novinka Knihy Zlín, kterou jsme měli možnost recenzovat. Četba to byla náramná a natolik nás dokázala vtáhnout do děje, že jsme ten ´špalek´, který má bezmála pět stovek stran, přečetli ani ne za tři dny. A krásný pocit nás neopustil ani v den, kdy jsme sepsali tuto recenzi.

V křesle před krbem ve vlastním domě je nalezen postarší muž. V prsou mu zeje díra po kulce, na malíčku má z neznámého důvodu navlečený snubní prsten své dcery. V jiné části města se majitel pohřebního ústavu pokouší najít svého bratra, který nikomu jinému kromě něj očividně nechybí a který namísto plánovaného přesídlení do Austrálie možná zmizel navždy. Ve stejnou dobu se zoufalá žena usilovně snaží neztratit kontrolu nad vlastním životem, zatímco se z jejího muže stává čím dál nebezpečnější člověk. Času už moc nezbývá a ochránit sebe a své děti pro ni začíná být nadlidský úkol.

Tolik anotace díla, které si zasluhuje pozornost nejen brilantní double-pointou, ale především pevnou režií. U té se musíme chvíli zastavit.

Kristina Ohlssonová je jako spisovatelka na scéně už vcelku dlouho. Svou literární kariéru zahájila v roce 2009 detektivním románem Askungar (Nechtění). Její druhý román Tusenskönor (Sedmikrásky) získal cenu Stabilopriset a byl v roce 2010 nominován na nejlepší švédský detektivní román roku. V letech 2011 a 2012 vyšly autorce další dvě díla: Änglavakter (Andělé strážní) a Paradisof er (Oběti ráje).

My jsme, jak už je patrné z názvu, recenzovali Potopu.

Pakliže jste si přečetli anotaci, asi máte pocit, že jde o klasickou severskou detektivku. Ostatně Ohlssonová se narodila v roce 1979 Kristianstadu a v současnosti žije ve Stockholmu. Jenomže severský punc tato úctyhodná kniha nemá. Nečekejte ponurá rána a stejně temné noci. Hlavní roli nehraje ani sníh, alkohol. Nic takového, na co jsme zvyklí z tohoto ranku detektivní tvorby. Autorka se pevně chopila kormidla a na několika stovkách stran rozvrstvila doslova a do písmene puzzle. To je nejen pozoruhodné a přesvědčivé, ale především logické. Zde bychom rádi upozornili, že pro čtenáře bude dobré se například v druhé polovině titulu (který je členěn do dnů) vrátit na začátek. Setkáte se s třemi muži, na které zcela jistě postupem četby zapomenete. Ten návrat po dvou stovkách stran bude osvěžující.

O co v knize jde, jsme si už řekli. Co jsme neřekli, je právě ta konstrukce, která Potopu staví nad mnohé další knihy.

Autorka svůj příběh vystavila na zcela zjevné a opodstatněné pomstě (jenž se šíří jako potopa…). Celý ´román´, který nenudí snad na žádné stránce, je vyprávěn z pozice zúčastněných a kriminalistů. Tedy ´vidíme´ mrtvého muže a kousek po kousku skládáme mozaiku jeho posledních okamžiků. A to až do chvíle, kdy se vyšetřovatelé rozhodnou jít dál. Například zjistí, že ten muž měl dceru a ta dcera zemřela. Vyslechnout zbylé členy rodiny a přijdou na to, že byla týrána. Zjistí také, že před smrtí se jí rodina alespoň částečně (a spíše alibisticky) snažila pomoci. A mezitím na jiném místě čtete, že muž, který zemřel vpichem injekce, byl ten, který měl hlídat dívenku ve vlaku, jejíž matka nestihla nastoupit… a do toho si přidejte velmi zvláštní okamžiky z výslechů policistů, které jsou vedeny kontinuálně plus popis rodiny, která so ocitá de facto ve stavu mysli hlavního hrdiny Kubrickova Osvícení.

V knize se běžný čtenář dostane, co se počtu možných pachatelů týká, ke dvěma. Oba propojuje pomsta, vina a oba propojuje i možná láska k jisté knize. Ta se mimochodem vyšetřovatelům nedaří sehnat...

Těch linek, které spisovatelka vystihla, bude mnoho, ale všechny jsou logické, přímočaré a táhnou děj do finále doslova párem volů. Je to zkrátka tah na branku, jaký se málokdy vidí. A ta samotná double-pointa, to je něco zcela unikátního. Pro ty, kteří neznají její význam, ve zkratce naznačíme.

Moment, kdy se všechno láme a blíží svému konci, je najednou pryč. Všechno je jinak. Ten, kdo byl vinen, je nevinen a vy jste zase na začátku. V tomto ohledu nás Ohlssonová okouzlila. Dvojitá pointa se totiž nachází až na samotném konci.

Potopu doporučujeme všem čtenářům, nejen milovníkům žánru krimi.


Autorka: Kristina Ohlssonová
Název: Potopa
Překlad: Martina Kašparová
Vydala Kniha Zlín, 2018
Hodnocení: 91 procent

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace