Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Potkáme Erica Claptona ještě někdy na Křižovatce? Někdy, možná. Aneb nikdy neříkej nikdy

16.09.2018
Potkáme Erica Claptona ještě někdy na Křižovatce? Někdy, možná. Aneb nikdy neříkej nikdy

Autor: Rock and All

Popisek: Eric Clapton

VIDEO Pět festivalů Crossroads Guitar, které měl v režii sám Eric Clapton. Sám si pozval na pódium ty nejlepší podle vlastního gusta. Nejlepší podle Erica Claptona. Sám Eric se posadil do křesla dramaturga a vybral jen ty, kteří pro něj osobně muzikantsky i přátelsky stáli za to. Včera jsme si představili dva první festivaly. Dneska se projdeme po historii těch ostatních. Kytary připravit, dnešní text pojede v bluesovém rytmu, tedy v rytmu srdce.

Rok 2007 zopakoval řadu předchozích pozvání, proč ne, byla vydařená, ale ještě víc – a sympaticky – se žánrově rozmáchl. Krom kytarových hrdinů Jeffa Becka či pozapomenutého Harveyho Mandela nadchl publikum countryový Vince Gill, inklinující i k jižanskému rocku. Zapěla bluegrassová diva Alison Krauss s kapelou Union Station, ve které září hráč na dobro Jerry Douglas.

 

Poklona folku

Na programu Crossroads o tři roky později pak nejvíce zaujme nejspíš to, že Slowhand složil pozváním poklonu (nejen) folkovým géniům Bertovi Janschovi (to je ten, kterému Neil Young s úctou říkal Jimi Hendrix akustické kytary, co hrál mj. v Pentangle a Jimmy Page mu přiznaně ukradl originální aranžmá lidovky Blackwaterside do svojí Black Mountain Side), věrozvěstovi „vybrnkávaného“ stylu Stefanovi Grossmanovi a jejich o něco mladšímu a žánrově odlišnému (smooth-jazzovému) akustickému kolegovi Earlovi Klughovi.

Zatím poslední večery ve znamení Křižovatek v roce 2013 také převážně recyklovaly staré známé z Claptonových předchozích festivalů. Ale i tentokrát došlo na milá překvapení. Třeba když se na scénu vykolébal Keith Richards a střihl si s hostitelem blues Key To The Highway, které navíc na svoje poměry překvapivě dobře zazpíval. Jazzové kytarové barvy tehdy obhájil John Scofield.

Vzrušující setkávání

Kořením a unikátností Crossroads Festivalu ovšem nebyly jednotlivé samostatné bloky věhlasných kytarových hrdinů, které se dají vidět a slyšet běžněji, ale jam sessions. Nečekaná propojení různorodých osobností, instrumentální duely či ještě lépe rozhovory.

K lahůdkovým momentům pro milovníky podobných srovnávacích přátelských štrapácí se určitě řadí finále na téma Sweet Home Chicago, kde se v roce 2007 disciplinovaně proplétala sóla hostitele a Buddyho Guye, Jammieho Vaughana, Johnnyho Wintera, Huberta Sumlina a Johna Mayera. Nebo šrumec The Thrill Is Gone z roku 2010, kde krom „obvyklých podezřelých“ vykoukl i B.B. King. Po umělecké stránce ovšem vycházely lépe „dvojhry“ než skrumáže. Sonny Landreth & Eric, Santana & Eric, Robbie Robertson & Eric nebo Jimmie Vaughan & Robert Cray (myslím jejich provedení Dirty Work At The Crossroads, ve kterém kapelník Cray hostovi Vaughanovi skromně ucouvl).

Jak prozrazuje poslední zmíněná dvojice, jamy se navíc netočily stereotypně a egoisticky jen kolem hostitele Claptona. Hezkou příležitost k souhře si užili třeba Johnny Winter s Derekem Trucksem, kteří v roce 2007 úchvatně vypálili dylanovku Highway 61 Revisited… A další a další, vzájemnými uctivými pozvánkami na scénu se program hemžil.

Chyběl někdo?

Jistěže se Crossroads Guitar Festival nikdy nestal reprezentativní akcí, zahrnující co nejvíc zásadních „špiček kytarového oboru“. Nemohl takový být a ani se o to nesnažil. Těžko bychom mohli kritizovat, že Clapton nepozval řadu opravdových novátorů. Namátkou experimentátory jako Elliott Sharp, Fred Frith, David Torn, Bill Frisell, Marc Ribot nebo třeba Robert Fripp… Že byl ve výběru účinkujících vždy dosti konzervativní a „komerční“. Opravdu nemůžeme. Vždyť šlo o jeho vlastní festival. Patřilo mu svaté právo zvát si koho chce, podle vlastního vkusu. Navíc jako dramaturg myslel i na svoje publikum, které by asi příliš velkou avantgardu neustálo.

A třeba nás „pořadatel Eric“ ještě překvapí. Přestože na Claptonových webových stránkách stále visí varování před podvodnými prodejci vstupenek, že „žádný další ročník Crossroads Guitar Festivalu není momentálně v plánu“, možná se mistrovi po větším setkání zase zasteskne. Ostatně malou připomínku si dopřál už letos. Mimořádný koncert 8. července 2018 v londýnském Hyde Parku, kam si pozval jako hosty Carlose Santanu, Steva Winwooda a Garyho Clarka Jr. Všichni tři samozřejmě prošli i jeho festivalovou Křižovatkou. 

Tomáš S. Polívka

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace