Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ve spleti paragrafů

Koronavirus ve spleti paragrafů

Společně s advokátní kanceláří Vodák, Jehne probíráme pandemii z hlediska práva

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Malá čarodějnice řádí v podobě rozpustilé teenagerky a diváci se vděčně řehtají. Premiéry Pavla Přeučila

13.09.2018
Malá čarodějnice řádí v podobě rozpustilé teenagerky a diváci se vděčně řehtají. Premiéry Pavla Přeučila

Autor: Bohemia MP

Popisek: Malá čarodějnice: Již ne tak malá Karoline Herfurthová, u nás známá z kinohitu Holky to chtěj taky; dnes je jí již 34 let, slavné ´holky´ točila před 17 lety

Tentokrát se výjimečně musím zastavit u pohádky, která právě přichází do kin. Čtenáři prominou, že pominu dnešní premiéru už notně zaprášeného, dalšího pokračování Predátora a budu se věnovat premiéře filmu, věnovanému převážně dětem. Je jím německo-švýcarský snímek Malá čarodějnice.

Film k nám sice přichází s oproti německé premiéře se zpožděním více než tři čtvrtě roku, a skalní piráti už určitě zkoukli jeho staženou verzi, nicméně věřím, že potěší nejen ty malé diváky, ale i ty odrostlejší, a dokonce i dospěláky. Na rozdíl od většiny německých pohádek, u kterých nám vadí tak nějak příliš temnoty a šroubované dialogy (což jde možná někdy na vrub špatného dabingu), je tahle novinka veselý a koukatelný film, u kterého se všichni diváci často zasmějí.

Malá čarodějnice trochu vyrostla

Film je založen na knižní předloze německého autora Otfrieda Preusslera z roku 1957, který mimochodem napsal i u nás dobře známou pohádku Čarodějův učeň. Ostatně starší diváci si možná vzpomenou na animovanou adaptaci Malé čarodějnice z 80. let, kterou v seriálu namluvila Jiřina Bohdalová. Oproti knižní předloze i staršímu animáku není malá čarodějnice už vůbec malou holčičkou, ale odrostlejší, pěknou teenagerkou, která má svoji hlavu. V této nové adaptaci ji namluvila v českém dabingu Lucie Vondráčková.

Neposlušná teenagerka a čarodějnice

Malá čarodějnice, kterou hraje Karoline Herfurthová, známá z řady německých teenagerských filmů (u nás tedy hlavně z Holky to chtěj taky / Mädchen, Mädchen 1 a 2), žije ve zchátralé lesní chaloupce spolu s mluvícím havranem Abraxasem. Čarodějnice je smutná a možná i pěkně naštvaná, že ji zase už po několikáté nepozvali na oslavu filipojakubské noci na společný sabat. Ostatní čarodějky ji totiž považují za ještě velmi mladou, protože je jí „pouze“ 127 let. Přestože jí to starý moudrý havran rozmlouvá, malá čarodějnice má však svoji hlavu a na sabat se vypraví.

Trest je pořádně drsný

Tam zprvu pozoruje divoký rej tančících čarodějnic, ale pak se vrhne do víru tance sama. Je prozrazena a vrchní čarodějnice Bimbula jí uloží trest. Musí se stát do roka a do dne dobrou čarodějkou. Musí si také zapamatovat všech 7892 kouzel z Velké čarodějnické knihy, a navíc jí vrchní čarodějnice spálí koště, takže musí domů pochodovat s těžkou knihou pěšky. V té chvíle nastává doslova příval komických situací, gagů a docela slušných hlášek, provázejících její proměnu. Ale dost z příběhu, abych neprozradil všechno.

Havrana si zahrál opravdový robot

Vedle roztomilé Karolíny Herfurthové s kapánek prodlouženým nosem zaujme i postava havrana Abraxase, který se všemožně snaží malou čarodějku ochraňovat. Malou zajímavostí je, že havran nebyl vytvořen dnes obvyklou počítačovou animací, ale byly použity dvě věrné, na dálku řízené loutky, nebo spíše roboti, schopní provádět na 20 nejrůznějších pohybů. Oba ptáci byli velcí 60 centimetrů a jejich těla byla pokryta tisíci pravými havraními pery. Kolik havranů bylo kvůli tomu oškubáno, se mi nepodařilo zjistit. Tolik pro ochránce zvířat.

Od živého k nerozeznání, že? Foto Bohemia MP

Kritici přijali film s nadšením

Zahraniční kritiky se výjimečně shodují, že Malá čarodějnice je výjimečný film, který 60 let starý originál dokonale ztvárnil do moderní podoby, kterou dnešní mladá generace, odchovaná Harrym Potterem zcela jistě ocení. Na německém filmovém portálu získal film 4,5 hvězdiček z pěti a na letošním Festivalu německého filmu byl nominován na hlavní cenu za Nejlepší dětský film. Na českém filmovém portálu má také vynikající hodnocení 73 %. Je jen škoda, že do našich kin přichází tak pozdě, protože zcela nedávno, 16. 8. byl v Německu vydán na DVD a blue-ray, takže se určitě vesele stahuje.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace