Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Robert Bryndza, Noční lov

08.09.2018
RECENZE Robert Bryndza, Noční lov

Autor: repro Youtube.com

Popisek: Robert Bryndza je britský autor žijící trvale na Slovensku

Už když jsme letos v dubnu recenzovali detektivní román Do posledního dechu, byli jsme doslova unešení. Autor nejenže skvěle zachytil pointu a příběh, aniž by jakkoli nudil, ale dokázal zaujmout i po stylistické stránce. Některé jeho obrazy by se rovnou daly modelovat a filmovat. S o to větším očekáváním jsme přistupovali k dalšímu dílu, které taktéž vydala GRADA, respektive Cosmopolis. Jedná se o pokračování série, protentokrát s názvem Noční lov.

Robert Bryndza je britský autor žijící trvale na Slovensku se svým manželem Jánem. Jeho kniha, Dívka v ledu (The Girl in the Ice), které se již prodalo přes milion výtisků, byla označena jako The Wall Street Journal a USA Today bestseller. Jedná se o první díl série s vyšetřovatelkou Erikou Fosterovou. I pokračování Noční lov (Night Stalker), Temné hlubiny (Dark Water), Do posledního dechu (Last Breath) se drželo na předních příčkách prodávaných knih. Zaslouženě.

Bryndza totiž kombinuje napětí s velikou slovní zásobou a obrazotvorností. Už po přečtení prvních pár stránek Nočního lovu vnímáte tu atmosféru. Dostáváte se do mysli vraha, který kromě zabíjení věnuje pečlivou přípravu každému svému kroku (a to doslova). To ostatně pocítí každý čtenář. Nám se líbil nejen styl, který je barvitý a plastický, ale především to nenásilné střídání úhlů pohledu.

Nejprve prožijete vraždu. Budete cítit teplo, dusno, jelikož to je přesně atmosféra, jakou chtěl Bryndza navodit. Nepříjemné okamžiky, které vyvrcholí bestiální smrtí. Ta je ovšem popsána vcelku "v tichosti". Detaily, což je právě to střídání úhlů pohledu, nechává autor na policii. A tak bychom mohli do téhle skládačky přidat ještě třeba rodinné příslušníky. Tělo prvního muže, podivně svázaného na posteli, totiž objeví jeho matka. Ta se do domu doslova doplouží, jelikož ji trápí artróza a v tom úmorném teple jí dělá problém v podstatě každý krok. A tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Právě ono zachycení okamžiku pomocí faktů (v případě policie) a emocí (v případě pachatele) je velmi umný moment z pera Roberta Bryndzy.

Nyní k ději

Jedné horké červnové noci je detektiv šéfinspektor Erika Fosterová přivolána k brutální vraždě. Oběť, vážený praktický lékař, je nalezen ve své posteli udušený. Zápěstí má svázaná a oči pod průhledným sáčkem upevněným těsně pod hlavou jsou vypoulené. V jediném šuplíku jeho nočního stolku pak tým vyšetřovatelů najde mnoho let starý časopis s gay tématikou. O několik dní později umírá za podobných okolností další muž a Erika společně s kolegy tuší, že čelí sériovému vrahovi. Ten své oběti sleduje a vyčkává na vhodný okamžik, kdy udeří. Co mají oba mrtví společného? Existuje v jejich minulosti nějaké tajemství, které by je mohlo spojovat? A co je spojuje s vrahem? Erika dělá vše pro to, aby Nočního lovce zastavila a dopadla, i když opět riskuje a dostává se do konfliktů s nadřízenými. A navíc možná vrah začíná sledovat i ji...

Jako detektivka splňuje Bryndzova kniha veškeré potřebné aspekty: napětí, úsečné a věcné dialogy policie, která se nepotřebuje utápět v emocích, pointu, logická vodítka, jaká ale na první pohled nejsou patrná. Dalo by se říct, že místy titul něčím těžko definovatelným připomíná legendární Vraždu v Orient expresu. I tam celkem dlouho trvá rozplést klubko vztahů a motivů. Je přeci jasné, že se ty věci nedějí jen tak...

Příjemným, pokud to lze v těch okolnostech říct, detailem je potom dialog mezi "Lovcem" a "Jeho pánem". Ty uvozovky jsou na místě. Opět filmová tvorba a filmová představa britského spisovatele. Stačí zavřít oči, vybavit si jakýkoli napínavý film, do jehož obrazu je promítnut display mobilního telefonu. A s typickým pípavým zvukem na něm skáčou otázky a odpovědi. Je jedno, kdo a s kým si právě píše. Prostě filmový obraz. Někdo používá kurzívu, jiný vkládá reminiscence. Bryndza se v tu chvíli ponořil do mentality muže, který chce ovládat, manipulovat a zabíjet.

Celkový pocit z detektivky Noční lov je až bezchybný. To ostatně zmínili i další recenzenti. „Bryndza mistrně kreslí mnoho konfliktů, jež se ve vědomí čtenáře skládají do poutavého obrazu vypovídajícího nejenom o sérii vražd. S bohatým jazykem je to projevem literární kvality, která nepracuje jen s jednou vypravěčskou linií, jež nemusí vždy zaujmout, ale činí z kriminálního tématu vlastně bohatě vrstvený společenský román," mínily Novinky.cz.

My bychom chtěli dodat i zcela zjevnou lásku k látce. Bryndza stoprocentně zkoumal nejen policejní práci, ale i detaily podobných případů – tedy vražd. I proto, že svou práci nijak neodbyl, se mu podařilo zaujmout tolik čtenářů.

Autor: Robert Bryndza
Název: Do posledního dechu
Přeložila Kateřiny Elisová
Vydal Cosmopolis 2017
Hodnocení: 86 procent

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace