Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Snímek slavné fotografky ukazuje nefalšovaný smutek v očích Marilyn Monroe. Sobota Pavla Přeučila

08.09.2018
Snímek slavné fotografky ukazuje nefalšovaný smutek v očích Marilyn Monroe. Sobota Pavla Přeučila

Foto: Bored Panda / repro

Popisek: Marilyn Monroe

Poznali byste v téhle smutné holčině s culíky slavnou herečku Marilyn Monroe? Snímek pochází z roku 1960, z období, kdy natáčela jeden ze svých nejslavnějších filmů Mustangové, v originále The Misfits, čili něco jako ztracené existence, což mnohem lépe vystihuje celý příběh. Pro americké filmové fanoušky je dodnes film symbolem velkého smutku.

Filmového partnera Marilyn, Clarka Gable postihl pouhé tři dny po skončení natáčení infarkt a za jedenáct dní nato zemřel. Mustangové byli i posledním filmem samotné Marilyn, která zemřela na údajné předávkování léky v kombinaci s alkoholem rok poté. Čtyři roky po natočení Mustangů zemřel i jeden z dalších hlavních představitelů, Montgomery Clift.

Byla Marilyn Monroe opravdu tak problematická?

Natáčení Mustangů provázela celá řada problémů. Tím největším byl nejspíše samotný režizér filmu John Huston, který byl prý permanentně opilý, během natáčení usínal a docházelo k časovým skluzům. Další problematickou osobou byla i Marilyn Monroe. Ta už tehdy zápasila se svojí závislostí na lécích a alkoholu, což mělo za následek zastavení natáčení - musela v srpnu 1960 podstoupit léčbu. Paradoxně ji na ni poslal sám Huston, který měl s alkoholem snad ještě větší problémy.

Profesionálka každým coulem

Zcela jiný pohled na Marilyn poskytla slavná fotografka Eve Arnoldová, která provázela herečku celou její kariéru a vydala o ní dvě fotografické publikace. Její slova vykreslují Marilyn jako velmi svědomitou ženu, která na svých rolích dřela dlouho do noci, aby podala na place co nejlepší výkon „Své role zvládala perfektně. Věděla toho hodně o technice natáčení, o kamerách a nikdy jsem se nesetkala s takovou profesionalitou a znalostí filmového řemesla, jako tomu bylo u Marilyn“.

Nejinak tomu bylo podle Arnoldové při fotografování. „Nemusela jsem ji nijak připravovat či upravovat její výraz a pozice. Vždy věděla, kam a jak si stoupnout, jaký nasadit výraz. Byla zkrátka úžasně přizpůsobivá,“ vzpomíná fotografka.

Slavná fotografie prozradila vše

Snímek Marilyn Monroe s culíky pořídila Eve Arnoldová během natáčení Mustangů a dodnes je symbolem duševního strádání, kterým už tehdy Marilyn procházela. Smutek v jejích očích je nefalšovaný a byl pořízen ve chvíli, kdy dala svým citům průchod naplno. Fotografie se stala předmětem mnoha diskuzí mezi filmovými fanoušky, kteří rozebírali její výraz do těch nejmenších detailů. Shodovali se v tom, že už tehdy se dostala Marilyn do nejtěžší fáze svého života.

Kritiky filmu hodně ublížily 

Děj filmu je postaven na lásce, vznikající mezi stárnoucím kovbojem a hazardním hráčem, představovaným Clarkem Gablem, a mladou, rozvedenou krasavicí, představovanou Marilyn Monroe, o kterou usilují další dva chlapíci. Po premiéře se film setkal s některými dost zdrcujícími kritikami, nicméně později byl čím dál tím více vyzdvihován jako jedno ze stěžejních děl americké kinematografie. Dnes je považován zejména díky scénáři, a hlavně díky hereckým výkonům Clarka Gabla a Marilyn Monroe za jedno z Hustonových životních děl. Živočišná a přitom psychologicky výborně ztvárněná role Marilyn ji navždy zbavila nálepky hloupé blondýny a ukázala, že dokáže být skutečnou hereckou hvězdou.

Proč neviděli diváci nahou Marilyn?

Během natáčení došlo i k milostné scéně mezi Marilyn a Gablem. Marilyn byla pod přikrývkou zcela nahá a v jednom okamžiku ji odhodila, takže bylo vidět skutečně vše. Diváci by tak poprvé v historii amerického filmu viděli svůj idol tak, jak jej Pánbůh stvořil. Režisér Huston však nechal scénu vystřihnout s tím, že není pro samotný příběh podstatná. Dlouho byli všichni přesvědčeni, že scéna je navždy ztracená.

Letos počátkem roku však vyšlo najevo, že ona sporná scéna existuje. Zachránil ji producent filmu Frank Taylor, který ji uchovával v zamčené skříňce a v jeho pozůstalosti ji objevil jeho syn, Curtis Taylor. Nalezené záběry zatím nebyly zveřejněny a spekuluje se, že zůstanou z piety k památce Marilyn Monroe navždy v trezoru.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace