Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Podzim v České televizi. Je to opravdu zázrak? Ano, jenže odjinud...

04.09.2018
Podzim v České televizi. Je to opravdu zázrak? Ano, jenže odjinud...

Foto: ČT ART

Popisek: Milostné drama podle skutečnosti o prazvláštním vztahu mezi malířkou Dorou Carrington a homosexuálním spisovatelem Lyttem Stacheym na pozadí malebného anglického venkova a 1. světové války. V žáru lásky v hlavních rolích s Emmou Thompson a Jonathanem Prycem z roku 1995

FOTOGALERIE Svoji podzimní televizní sezónu propaguje Česká televize zdařilým reklamním šotem, slibujícím, že to bude zázrak. Bohužel však mají k zázraku blíže skvělé cizí pořady, které ČT uvádí, než vlastní tvorba. Ta se stále velmi výrazně liší od vynikajících zahraničních seriálů či dokumentů. Ale jestli se někde v ČT zázrak odehrává, pak je to většinou na ČT 2 nebo kulturním stanici ČT ART. Tím spíše, že letos slaví páté narozeniny.

Kdo si leckdy právem posteskne, že musí platit koncesionářské poplatky za státní propagandu, lži politiků v přímém přenosu nebo hloupé pohádky a trestuhodné množství našich i zahraničních detektivních seriálů, při sledování ČT ART si možná uvědomí, že roční koncesionářský poplatek je nepatrným zlomkem toho, co by jinak zaplatil za návštěvu koncertů nebo vynikajících filmů, které tento kulturní kanál vysílá. Navíc nemá jinou šanci většinu z nich zhlédnout jinde. 

Nejen pro artové publikum

Nejde přitom zdaleka pouze o nějaké umělecké experimenty, cílené pouze na artové publikum. Příkladem je právě vysílaný strhující čtyřdílný dokument Walt Disney – od myšáka k Disneylandu: Splněný sen, věnovaný tvorbě fenomenálního filmaře, který je mimochodem držitelem největšího počtu Oscarů vůbec. Jak už tu u nás ale chodí, na programu je pozdě v noci na nejméně sledované stanici ČT, přitom by vzhledem k nesmírné oblibě „disneyovek“ jistě dokázal zaujmout i více diváků, pokud by byl vysílán dříve. Téměř každý den pak lze na ČT art vidět úžasný koncert (Ray Charles) či strhující film. Za uplynulý týden připomenu nádherný britsko-francouzský koprodukční snímek V žáru lásky, vyprávějící dojemný milostný příběh malířky Dorry Carrington a spisovatele Lyttona Stracheyho, ověnčený množstvím cen. 

Slepý mezi jednookými?

Fanoušci zahraniční produkce se mají na podzim opět na co těšit, pokud už ohlašované vynikající seriály Mladý papež Paula Sorrentina, nejnovější adaptaci Vojny a míru britské BBC či pátou řadu Domu z karet, neviděli u konkurence. Obávám se však, ale že domácí tvorba se zahraniční opět nevyrovná, ať už jde o pokračování rádoby První republiky, či nový Hřebejkův seriál Zahradnictví. Ten při nedělní premiéře sledovalo podstatně méně diváků, než bývá v podobných případech zvykem. Přes rozpačité výsledky dramaturgie však ČT většinou ve srovnání s ostatními českými televizními stanicemi vychází jako vítěz a k obrazovce často dokáže přilákat více diváků než kdysi bezkonkurenční Nova. Bohužel však veřejnoprávní kanál často boduje právě tím, že se snaží komerční televize napodobovat, ať už jde o různé soutěže s celebritami (opět StarDance) nebo právě detektivní seriály. A tak se namísto trendu tzv. Quality TV natáčí další kriminálky Rapl nebo Labyrint či nové a nové pohádky, jimiž nás ČT obšťastňovala v prime time (!) celé prázdniny.

 

Naštěstí nabízí veřejnoprávní televize ve většině případů lepší alternativu právě na ČT ART (co chystá na podzim, se podívejte do galerie). Třeba v neděli večer konkuroval mnohokrát reprízované české socialistické krimi Černá punčocha dokument o jedné z největších operních div všech dob Marii Callas. Stačilo jen přepnout a poslouchat ten úžasný hlas. Skvělou podívanou poté nabídl i dokument francouzské televize Arte d´Orsay: kronika muzea.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace