Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když jablko nepadne daleko od stromu. Jak si vedou děti slavných rodičů, když popadnou do rukou kytaru

05.08.2018
Když jablko nepadne daleko od stromu. Jak si vedou děti slavných rodičů, když popadnou do rukou kytaru

Foto: Youtube repro

Popisek: Adam a Vladimír Mišíkovi

VIDEO Otřepané rčení o jablkách, která nepadají daleko od stromu, platí i v hudbě. Vedle Petry Hapkové se na tuzemské scéně objevuje několik dalších umělců, kteří o sobě dávají vědět nejen tím, že jsou dětmi slavných rodičů. Pojďme si některé z nich připomenout.

Ono to se slávou dětí slavných rodičů nebývá zrovna dvakrát slavné. Většinou takovým muzikantům posluchači přistupují s přezíravostí – jo ten spratek si o sobě něco myslí, no to se podívejme. Někdy to je skutečně jen dítě slavných rodičů. Ale v mnoha případech právě slavní rodiče s údivem, a jistě i hrdostí, sledují, jak je jejich dítě nebo děti přerůstají.

Slavné dcery Black Milk

Pamatuje si někdo dívčí trio Black Milk? Možná ani ne kvůli muzice, ale mediálně vděčný byl fakt, že skupinu tvořily tři zpěvačky, které spojuje to, že jsou všechny dcerami známých interpretů. Otcem Terezy Černochové je zesnulý zpěvák Karel Černoch, její jmenovkyni Kerndlovou k hudbě přivedl také otec, swingový a jazzový zpěvák Ladislav Kerndl. Trio doplnila Helena Zeťová, jejímž nevlastním otcem je Lešek Semelka. Hitem se staly mimo jiné jejich písně Pár nápadů a Modrej dým a skupina byla na vyhlašování Českých slavíků oceněna jako Objev roku 2002.

Black Milk vystupovaly i na turné Heleny Vondráčkové, později dělaly předkapelu ruskému duu Tatu. Solidně se prodávalo i jejich druhé CD s názvem Sedmkrát. Když se skupina v roce 2005 rozpadla, zpěvačky začaly budovat rozdílné kariéry.

Škrábnutí

Černochová vydala sólové album Škrábnutí, které jí produkoval Roman Holý. Nyní vystupuje s Monkey Business, předtím zpívala mj. s brněnským B-Side Bandem ještě před Vojtěchem Dykem. „Prošla jsme mnoha hudebními směry, věnovala se věcem, které mi nebyly úplně vlastní,“ konstatovala. V roce 2013 zorganizovala koncert v pražské La Fabrice u příležitosti nedožitých sedmdesátin svého otce Karla Černocha. Název jejího alba je odkazem na píseň Škrábnutí, o kterém svět neví. Tu s textem Zdeňka Borovce nazpíval právě Černoch. „Album se původně mělo jmenovat Dcera otce, ale někteří lidé říkali, že to zní prvoplánově. Já za to ale nemůžu, že jsem dcera Karla Černocha,“ podotkla tehdy.


Připraveni

Když se Blak Milk rozpadly, Helena Zeťová nastoupila na sólovou dráhu. V říjnu 2005 vydala svoji debutovou desku Ready To Roll, v listopadu 2007 následovalo album Crossing Bridges a o rok později natočila v Aténách CD pro řecké posluchače. Zpěvačka známá svým drsným hlasem a nápadným tetováním se v roce 2006 zúčastnila i televizní taneční soutěže StarDance.


Pár příběhů...

Co je to být dcerou slavného otce, to Tereza Kerndlová poznávala od raného mládí. Od svých necelých tří let cestovala na lodích po celé Evropě společně s tátou Ladislavem Kerndlem, který tam působil jako hudebník a zpěvák. Od osmi let veřejně vystupovala s ním a jeho orchestrem Jazz Friends, dále s orchestrem Gustava Broma, později i s orchestrem Felixe Slováčka a dalšími tělesy. S Kerndlem zpívá na jeho mnoha CD a vystupovala v řadě televizních pořadů. „Muzika mě hrozně baví, protože jsem k ní byla vedená už jako malé dítě,“ uvedla Kerndlová, která se svým otcem před čtrnácti lety natočila album duetů nazvané ... pár příběhů.

Hudební klan Mišíků

Předloni v říjnu měl v pražském Lucerna Music Baru premiéru nový cyklus Family Jam, který bude na pódium přivádět slavné muzikantské rodiny. Úvod právem náležel rodině Mišíků – s legendou českého rocku Vladimírem Mišíkem vystoupila jeho manželka Eva, oba synové Maťo a Adam i dcera Bára. Vedle Mišíkových stálých spoluhráčů ze skupiny Etc... na akci nechyběli Gingerhead, tedy kapela, v níž hraje Maťo Mišík, a E+Mausy, kde zpívá Eva Mišíková.

Otec a děti

Vladimírovi se děti opravdu vydařily. Maťo Mišík, výtvarník, muzikant, grafik, sochař, kreslíř, kytarista a skladatel, byl svého času členem Tata Bojs. Adam Mišík, herec a zpěvák, první ohlas zaznamenal jako frontman kapely Colorblinds v roce 2008; debutovou filmovou roli dostal už v sedmi letech ve filmu Jana Hřebejka Kráska v nesnázích. Colorblinds hráli na festivalech Rock for People, United Islands of Prague či na velkém vzpomínkovém koncertu věnovaném Václavu Havlovi. V roce 2013 Adam získal Českého slavíka jako Objev roku a vydal se na sólovou dráhu. Spolu se svým otcem vloni nazpíval slavnou skladbu Variace na renesanční téma pro film Bajkeři. Se společnou písní Adam váhal, s otcem prý nikdy společně ani nevystupovali. Nakonec bylo podle něj společné nahrávání „hezkej moment“.


Otec a syn Mišíkovi se před čtyřmi lety každý za sebe představili na festivalu Okoř se šťávou, pozvání prý dostali odděleně a o společné účasti zpočátku vůbec nevěděli. „Moji fanoušci mají od osmi do dvaceti let, takže je tátova hudba minula a to spojení nevidí. Byl to ale bratr Maťo, kdo mě uvedl do hudebního světa,“ podotkl Adam Mišík. Maťo a Adam mají ještě sestru Barboru, která se věnuje divadlu. Tátovi k jeho 65. narozeninám všichni společně složili písničku Cukrová záhada a zahráli mu jí přímo na oslavě v Paláci Akropolis.


Slavná dcera slavného otce Marta Jandová

Umělecký život lídra Olympiku Petra Jandy a jeho dcery Marty má jeden paradox. Jandu zná v Česku skoro každý, Martu dlouho vnímali jen jako dceru. Pak odešla do Německa, kde začala zpívat s kapelou Die Happy. Když za ní Janda přijel, jeho tam neznal nikdo, ji téměř všichni. Když Jandová před lety přijela s Die Happy na akustické české turné, otec a kapelník Olympiku se nezdráhal vystoupit jako jejich předskokan.


Jandová neskrývá, že ji příklad otce inspiruje ve vztahu k hudbě. „Už toho dokázal tolik, že by si mohl lehnout doma na lehátko a užívat si života, ale on stejně jde do studia a skládá. Ani jeden den nemůže být bez kytary,“ konstatovala před časem. „Viděla jsem už spoustu muzikantů, kteří to dělají jenom kvůli slávě a penězům, ale nemají vášeň. A on je absolutní bohém, je jenom jeho muzika a jinak nic. Já si myslím, že táta chvilku předtím, než umře, si ještě bude chtít zabrnkat,“ dodala.

Spolupráci se svým otcem se Jandová dlouho bránila. „My jsme se s tátou navzájem vždycky uznávali, řekli jsme si, že si někdy i zahrajeme společně na koncertu, ale do podobných projektů, jako je deska, jsem jít nechtěla. Měla jsem z toho strach. Nemám ráda takové ty kamarádšofty,“ vyprávěla před časem Jandová. Když však slyšela text jejich budoucího duetu Dotyky slávy, změnila názor. „Je to písnička o naší rodině. Taková smutná. V první sloce zpívám, že jsme byli čtyři a že jsme už jenom dva, protože jsme pohřbili maminku i bráchu z Martova pohledu, z mého pohledu manželku a syna. S Martou jsme zbyli sami,“ vysvětloval Petr Janda.


Jandová se prosadila jako rockerka, v muzikálu Mona Lisa v pražském Divadle Broadway, kde nahradila Ivetu Bartošovou, i jako jedna z porotkyň v soutěži Česko Slovenská SuperStar. Svou hudební výdrží nenarušenou ani těhotenstvím začíná připomínat otce. „Já myslím, že to mám asi po tátovi, takovou tu trpělivost, která je v nás, že se člověk naučí žít s ostatními,“ podotkla.

V zahraničí úspěšná Lenny

Zpěvačka a skladatelka Lenny nedávno představila veřejnosti první ochutnávku z připravovaného druhého alba. Píseň Enemy měla premiéru i na evropském hudebním trhu. O něčem takovém se mohlo jejím matce, zpěvačce a kytaristce Lence Filipové, jenom zdát. Po první sólové desce z roku 1982 nazvané podle hitu Zamilovaná se sice stala jednou z nejpopulárnějších tuzemských interpretek, ale politické poměry jí neumožnily kariéru, na prahu které stojí její dcera. Ta v loňském roce podepsala globální smlouvu s německou pobočkou Universal Music a uspěla v zahraničí s vlastní písní Hell.o. Prorazila zejména na italském trhu, kde se Hell.o několik týdnů držela na předních příčkách v nejposlouchanějších italských rádiích a objevila se v tamním oficiálním rozhlasovém žebříčku.


Klip i píseň Enemy jsou výsledkem mezinárodní spolupráce. Natočena byla v bratislavském Pulp Studiu s pomocí mladých hudebních inženýrů z Anglie. Filmové natáčení se uskutečnilo v Praze pod vedením litevského režiséra Pavla Trebuchina.

Lenny, která loni při vyhlašování hudebních cen Anděl proměnila všechny své čtyři nominace, se už od dětství pokoušela hrát na různé nástroje a zpívat. Písně si skládá sama na piano a píše si k nim anglické texty. Koncertní zkušenosti získala při vystupování s matkou, Lenku Filipovou doprovázela na klavír. „Mamka mě nikdy nepodstrkovala médiím, spousta lidí ani nevěděla, že má dceru, a za to jsem jí vděčná,“ uvedla. Zatímco Lenka Filipová starší je představitelkou tuzemského písničkářství a klasické kytary, její dcera hudebně inklinuje spíše k zahraniční produkci. „Není to z mé strany nějaký protest proti matce, tak nějak to vyplynulo z toho, jsem poslouchala. Vyrostla jsem na AC/DC, Rolling Stones, Eriku Claptonovi, Stingovi nebo Pink,“ říká.

Roman Jireš

Vložil: Štěpán Cháb