Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč nekoukat jenom na blbé filmy. Komentář Štěpána Chába

komentář 03.08.2018
Proč nekoukat jenom na blbé filmy. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Momentka z černé komedie Adamova jablka

Ať vyrazíte do jakéhokoliv multikina nebo i obyčejného kina v republice, máte na výběr jen mezi hollywoodskou produkcí a něco málo tuzemskými filmy. Další nabídka taková, že žádná. Jako kdyby se filmy točily jen v Americe a u nás… a občas v Anglii, nutno dodat. Filmy z dalších zemí jsou pro naše diváky téměř výhradně zahalené v mlze, kterou prohlédnou jen ti, co po tom touží.

A proč vůbec hledat, že? Hollywoodské filmy jsou dostatečně blockbusterové, akční, romantické, líbivé. Je na ně perfektní marketing, vlastně se jim nedá vyhnout, protože na jednoho vyskakují z každého magazínu. Ty naše české jsou dost české a chodíme na ně… snad z lítosti. No, většinou opravdu z lítosti. Pokusím se vás tímto textem přesvědčit o tom, že i jinde vznikají filmy, které vás prostě budou bavit.

Koukat dvě hodiny na schnoucí lak

Naše šéfredaktorka pravila, že ji z duše nudí filmy, kde se v jednom záběru trvajícím desítky minut hledí na otupující nudu třeba schnoucího laku. Kdo a proč by na tohle měl koukat? Ale to je právě ta chyba, kdy za nemainstreamovými filmy tušíme jen nudné a dlouhé záběry na nic. Intelektuální onanii, která je mnohdy skutečně jen tou onanií. Je, bezesporu. Ale takových filmů zase tolik není. Těmi jinými, dá se říct klubovými filmy, nemyslím intelektuální výtrysk faktické prázdnoty. Myslím jimi filmy živé, skutečné, reflektující člověka a jeho roli ve světě. Nadhodím pár kousků… a sním svou nohu, pokud vás nezaujmou. Doufám, že ani u jednoho nebude k nalezení nudná několikaminutová statická chvilka.

Vlak života (1998), Francie

Komedie z druhé světové. O Židech, o transportu. Výborné vykreslení absurdity doby. Židovská osada ve Francii dumá, jak utéci před blížícími se esesáky, kteří je pošlou do transportů a tím i na smrt. A přijde spásný nápad. Celá osada se odtransportuje sama. Přes celou Evropu, do Ruska a z Ruska do Izreale. A tak divák sleduje cestu vlaku fantoma, který brázdí rozvrácenou Evropou. A je to vskutku děsná psina. Skutečně. Není laciná, to ne, ale zábavná rozhodně.

Němá svatba (2008), Rumunsko

A ocitáme se v Rumunsku v roce 1953. Sledujeme romantické bujení dvou mladých lidí, sledujeme malou vesničku, sledujeme plánování svatby. A pak zrušení svatby z důvodu povinného smutnění nad smrtí Stalina. A je to, zase sranda jako řemen. Trochu mrazivá, ale rozhodně velmi dobrá, skutečně humorná. Film mluví civilním jazykem, jazykem člověka, ne počítačových efektů. Velmi, velmi povedený film.

Smrt člověka na Balkáně (2012), Srbsko

Jediný film, který nadhodím, který je vytvořený jediným statickým záběrem. Komplet celý film se kamera ani nehne. Vlastně jednou ano, protože do ní herec nechtěně žďuchne. Opět komedie k popukání. V úvodu filmu zapne hudební skladatel web kameru a zastřelí se. Přiběhnou sousedi a začnou organizovat situaci. Přibudou i pohřebák, záchranáři, policisté, realitní makléř a další komické postavičky.

Já, Daniel Blake (2016), Velká Británie

Sociální drama o muži, který se snaží procpat skrze sociální systém Velké Británie k pomoci. Ukazuje absurdity, které se v Anglii skutečně dějí, když se ocitnete v ouzkých. Neuvěřitelná zvůle úředníků, pohrdání lidmi, zoufalství, které z toho pro lidi nucené pokusit se využít sociální pomoc od státu plyne. Film ukazuje fakta, ukazuje je bez příkras. Ukazuje realitu.

Rodinná oslava (1998), Dánsko

Nádherné rozpitvávání vztahů v rodině. Napínavé, chytlavé, v lecčems zničující a až zrůdně otevřené. Film otřesný ve své nahotě.

Jdi a dívej se! (1985), Sovětský svaz

Hrůzný a šílený film, nejodpornější (z filmařského hlediska nejkrásnější) vykreslení válečného šílenství. Bez tehdejší všudypřítomné komunistické propagandy. Jen čistá esence filmařského mistrovství zpodobňující křehkost lidského života a tvrdost lidstva. Film o druhé světové válce. Neskutečně silný a nezapomenutelný.

Adamova jablka (2005), Dánsko

Absurdní a černá komedie o farářovi, který skutečně všem a všechno odpustí, který zná na všechno odpověď, který žije v dokonalé iluzi. Do jeho fary a pod jeho péči přijede hloupoučký skinhead na soudně nakázanou „převýchovu“. Skinheadův úkol – upéct jablečný koláč. Děsná čurina.

Den cvoka (2002), Polsko

Krachující a prázdný život profesora, který už nemá pro co žít. Černočerná komedie plná vzteklého odmítání vlastního osudu, který je tak nudný. Jeden z nejlepších polských filmů. Alespoň co se komedií týká.

Znepokojení

Ovšem jde nejspíš o to, že podobné filmy znepokojují. Nenechají diváky odpočinout, neuspí jej svým nereálným podkladem, který je premisou hollywoodská produkce chrlící jeden absurdní námět za druhým, při kterých divákům neustále ordinuje, že se jedná vlastně jen o pohádku (ne vždy, samozřejmě, ale velmi často). Jeho ekvivalentem je popcorn. Prochrupat se popcornem i filmem. A ve výsledku i životem. Podívat se a zapomenout… protože není až tolik na co vzpomínat.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace