Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česká televize se nás na podzim chystá nudit, nepřekvapovat a dovychovávat k rasové snášenlivosti. Premiéry Pavla Přeučila

02.08.2018
Česká televize se nás na podzim chystá nudit, nepřekvapovat a dovychovávat k rasové snášenlivosti. Premiéry Pavla Přeučila

Foto: ČT

Popisek: Momentka ze seriálu Lynč

Jsme sice uprostřed léta, ale televize už nám začínají servírovat své plány na sychravé podzimní měsíce. Jako první vyrukovala se svým podzimním programem Česká televize a upřímně musím přiznat, že ohromen jsem zrovna moc nebyl. Moloch na Kavčích horách jede stále ve stejných kolejích a sází především na více či méně úspěšné seriály, k nimž přidává další díly. A co se týká zahraniční tvorby, tak to jsou opravdu jen poněkud opožděné drobečky.

Na televizních obrazovkách tak uvidí diváci například osm dílů nového českého seriálu Lynč, za kterým stojí parta absolventů filmových škol. Jejich vedení se ujal americký scénárista Harold Apter a seriál se odehrává na českém maloměstě, plném rasových předsudků. Nepochybně jde o ožehavé téma a jsem zvědav, jak se s ním autoři vyrovnají. Diváky chce přitáhnout Česká televize i novou, čtyřdílnou, kriminální minisérií Rédl, režírovanou Janem Hřebejkem, odehrávající se na počátku 90. let, kdy se společnost vyrovnávala s nově nabytou svobodou, která se odrazila i ve vztazích mezi zločinci a policajty.

Rozstříhaná staronová „novinka“

Říká se, že opakování je matka moudrosti a nejsem si zcela jist, zda to platí i u televizních seriálů. Podpis Jana Hřebejka a navíc i scénáristy Petra Jarchovského, nese i šestidílný seriál Zahradnictví, který znají čeští diváci z filmového plátna v podobě třídílné minisérie. Tři samostatné filmy Dezertér, Nápadník a Rodinný přítel, předcházejí ději známých Pelíšků. Tvůrci filmovou sérii rozstříhali na šest dílů a podle Petra Jarchovského se od filmového zpracování příliš lišit nebude.

Ten o seriálu pro ČTK uvedl: „Už od začátku byl scénář koncipovaný tak, aby každý film obstál sám o sobě, ale zároveň mezi nimi byla taková pojítka. Takže se jedná o epickou kroniku a od televizní seriálové podoby si slibujeme, že to budou diváci vnímat jako jeden filmový román,". Tak nevím, ale tohle bych asi mezi horké podzimní novinky neřadil, i když generální ředitel ČT Petr Dvořák je jiného názoru. Na obrazovkách nebudou na podzim chybět ani úspěšné seriály Labyrint, či třetí řada První republiky.

Vojna a mír po britsku a další zahraniční novinky

Pozornost diváků si určitě získají premiéry dvou zahraničních seriálů, i když oba pocházejí už z roku 2016 a k nám se dostávají kapánek se zpožděním. Prvním z nich, je nové, šestidílné zpracování Tolstého Vojny a míru, které pochází z dílny BBC a mohu ho divákům vřele doporučit. Sice jsem jej už dříve viděl, ale rád se na něj podívám znovu. V roli Bezuchova exceluje Paul Dano, kterého jsme mohli vidět například ve filmech 12 let v řetězech či Kovbojové a vetřelci. Natašu Rostovovou si střihla Lily James. Tu jsme viděli nedávno v pokračování úspěšného filmu Mamma Mia: Here We Go Again.

Další, desetidílný seriál, nesoucí název Mladý papež, vznikl v kooprodukci Itálie, Španělska a USA a mapuje životní příběh prvního amerického papeže Pia XIII, vlastním jménem Lennyho Belarda. V roli papeže uvidíme Jude Lawa, známého například z filmů Grandhotel Budapešť, Král Artuš: Legenda o meči a v listopadu se s ním setkáme i v netrpělivě očekávaném blockbusteru Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny. Výrazné role jeptišky Mary se ujala oskarová Diana Keatonová.

Uvidíme i cestu Fidela Castra ke slávě

V dalších zahraničních seriálech se k nám vrátí prostřednictvím České televize temná, čtvrtá řada úspěšné dánsko-švédské série Most, druhá řada thrilleru Okupace podle Jo Nesba, či pátá série politické satiry Dům z karet s výborným Kevinem Spaceyem. Docela jsem zvědav na to, jak se tvůrcům podařilo zmapovat život kubánského diktátora Fidela Castra. Dvoudílný televizní film americké produkce Fidel, není sice žádná horká novinka, režisér David Attwood jej natočil už v roce 2002, ale podle recenzí jde o slušně odvedenou práci, postavenou na reálných faktech z Castrova života. Drama o vzestupu vysmívaného nemanželského dítěte a průměrného právníka, nás zavede jak do Fidelových revolučních let, tak do vysoké politiky. Divák se také dozví, jak vlastně získal Fidel tak obrovskou popularitu mezi prostými Kubánci po nástupu do funkce prezidenta.

Vložil: Pavel Přeučil