Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ve spleti paragrafů

Koronavirus ve spleti paragrafů

Společně s advokátní kanceláří Vodák, Jehne probíráme pandemii z hlediska práva

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jeden z mála českých filmů, který baví. Chata na prodej by mohla být Na samotě u lesa II. Premiéry Pavla Přeučila

26.07.2018
Jeden z mála českých filmů, který baví. Chata na prodej by mohla být Na samotě u lesa II. Premiéry Pavla Přeučila

Autor: Cinemart

Popisek: Chata na prodej: Ivana Chýlková a David Vávra

FOTOGALERIE, VIDEO Po úmorně dlouhé době přichází do kin český film, který mohu s klidným srdcem doporučit, bez obav, že se na mne sesypou kritické hlasy. Režisérovi Chaty na prodej, Tomáši Pavlíčkovi, se povedl opravdu dobrý kousek, vycházející z prostředí ryze českého fenoménu, chatařství. Ve vztahovém propletenci jedné rodiny, loučící se s prodávanou chatou se pozná i nejeden divák.

České komedie v posledních letech zrovna moc kina nebourají a upřímně musím konstatovat, že naposledy jsem se takhle bavil při Okresním přeboru (2012). Nečekejte, že budete padat v kině smíchy z křesel, ale upřímnému zasmání se určitě neubráníte. Zápletka filmu se točí kolem prodeje chaty, na kterou už rodina moc nejezdí a využije této příležitosti ke společné slezině, aby se s místem mnoha vzpomínek rozloučila. Vzácné setkání tak trochu potrhlých členů rodiny, z nichž někteří se zrovna moc nemusí, rozehrává řadu komických situací, v nichž nechybí opravdu chytrý humor, jehož se většině českých komedií z poslední doby zoufale nedostává.

Výběr postav bláznivé rodiny se povedl

Pochválit je třeba už casting filmu, který měl opravdu šťastnou ruku. Ať už v postavě dědy, představovaného Janem Kačerem, otce v podání Davida Vávry, matky Ivany Chýlkové, vynikající Jany Synkové jako babičky, či lehce praštěné dcery, kterou kouzelně hraje Tereza Voříšková. Původně zamýšlený idylický víkend na samotě u lesa se rychle mění v docela slušné dobrodružství, když se v posázavských lesích ztratí dědeček. I když se divákovi bude zprvu zdát, že tempo filmu je poněkud pomalejší a postavy rozehrávají lehce intelektuální dialogy, brzy zjistí, jak je mu všechno, co se na plátně odehrává, blízké. Kouzlo lehce bláznivé filmové rodiny přibližuje Ivana Chýlková: „Je to temperamentní, vyhraněná rodina a mně to vlastně vyhovuje. Tohle se mi na ni líbí oproti jiným rodinám, které se sejdou u jídla a řeknou si, že to bylo pěkné, dobré a zase se rozejdou, to mi naopak přijde takové smutné. Tato filmová rodina má svoji jiskru, baví mě to.“

V téhle komedii se dost možná poznáte i vy

Film se natáčel v autentickém chatařském prostředí, v Posázaví a i když se celý děj odehrává mezi pouhými osmi postavami, objeví se v něm řada dobových vzpomínek, chytře podmalovaných normalizačními hity, pouštěnými ze stařičkého gramofonu. Právě tato hudba dokonale podkresluje řadu komických i vážnějších situací. Režisér Tomáš Pavlíček, který se společně s Lucií Bokšteflovou podílel i na scénáři, o nápadu natočit tento film říká: „Naše rodina vlastní dvě chaty vzdálené poměrně daleko od sebe. Častokrát se o víkendu stane, že v sobotu jedeme na jednu chatu, posekáme trávu, všechno nějak poupravíme a v neděli se to samé děje na druhé chatě. Čas na relaxaci nenastává, práce je plno a otázka prodeje chaty visí ve vzduchu. A právě situace prodeje chaty mi přišla skvělá pro výstavbu několikageneračního komediálního portrétu české rodiny. Chatařství je bytostně český fenomén, ovšem každá generace se k němu staví trochu jinak. Zkoumání těch rozdílů mezi generacemi pak vytvořilo jádro komických situací.“

 

Film, který snad jen tak nezapadne

Film produkovala nezávislá producentská společnost MasterFilm s.r.o. a byl natočen v kooprodukci s Českou televizí. Jeho tvůrci věří, že nebude jen sezónním zbožím, ale diváci se k němu budou rádi vracet. Chata na prodej je po dlouhé době skutečně rodinnou komedií, která dokonale mapuje všem tak dobře známé rodinné trable. Možná budou některé postavy filmu připadat divákům až příliš hysterické, ale takový už je zkrátka život a tvůrci filmu jej odkoukali docela přesně.

O tom, že si Chata na prodej našla své diváky už po předpremiérovém uvedení na karlovarském filmovém festivalu, hovoří i její hodnocení na filmovém portálu ČSFD, kde dosáhla výjimečnosti 82%. A to už je u českého filmu co říct.

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace