Michael Jackson a Paul McCartney: Z kamarádství zůstaly jen tahanice o prachy. Získá Paul svá práva zpět? Sobota Pavla Přeučila
21.07.2018
Foto: Youtube
Popisek: Paul McCartney na letošním snímku
Traduje se, že tihle dva se zrovna moc nemuseli, ale tahle unikátní fotografie z roku 1982, kterou zveřejnil server Bored Panda, ukazuje Paula McCartnyho a Michaela Jacksona jako nejlepší kamarády při mytí nádobí. Jak se vlastně snášeli a co je rozdělilo?
O tom, že by jeden nebo druhý zrovna milovali domácí práce, se dá dost pochybovat, nicméně fotografie pochází z doby, kdy oba slavní zpěváci spolupracovali na písni Say, Say, Say. Ostatně nebyla to jediná skladba, kterou si spolu „švihli“. Z doby jejich přátelství pochází i slavné hity The Girl is Mine, nebo The Man. Jejich spolupráce byla nejtěsnější v roce 1983, kdy spolu produkovali dokonce celá alba. Mimo jiné spolupracoval McCartney s Jacksonem na jeho nejslavnějším albu Thriller.

Dobrá nálada je brzy přešla... Foto Bored Panda
Hvězdy rozdělil spor o peníze
Vzájemná chemie mezi nimi fungovala bohužel krátce a jejich vztah se zhoršil v roce 1985, kdy Michaele Jackson koupil vydavatelství ATV Music Publishing, s kterým získal mimo jiné i práva na písně Beatles, napsané Paulem McCartneym a Johnem Lennonem a doslova je před nosem vyfoukl McCartneymu. O celé záležitosti se McCartney rozpovídal při jednom z koncertů v newyorské Madison Square Garden pro časopis Reader´s Digest. „Napsal jsem Jacksonovi pár dopisů, v kterých jsem se s ním pokoušel domluvit o vlastnictví práv k písním Beatles. Ptal jsem se ho, zda si nemyslí, že po 30 letech autorské tvorby bych měl mít přednostní nárok na tato autorská práva. Odpověď byla strohá. Michael mi vzkázal jen prostřednictvím své agentury: „A Paule, vždyť to je jen obchod“. Osobně mi na mé dopisy nikdy neodpověděl.“
McCartney na Jacksona nikdy nezanevřel
Paradoxní na celé věci bylo, že investovat do hudebního průmyslu doporučil Jacksonovi právě McCartney. Určitě nečekal, že Jackson své investování začne právě u písní Beatles. Od té doby tihle dva už nikdy nespolupracovali, ale i přes veškeré rozepře vzpomínal McCartney po Jacksonově smrti v roce 2009 na svého popového kolegu jen v dobrém. Na svých koncertech jej nejednou připomínal se slovy: “Byl to nesmírně talentovaný chlapec s jemnou duší. Jeho hudba bude žít navždy a já budu vždycky vzpomínat na šťastné chvíle, které jsme prožili spolu“.
Spor se táhne dodnes a rok 2018 bude přelomový
Jacksonův podíl ve společnosti později odkoupila společnost Sony a v loňském roce právě na ni podal McCartney u newyorského soudu žalobu. Podle amerického autorského zákona z roku 1976 mohou totiž autoři získat autorská práva ke svým písním po 56 letech od jejich vzniku. A právě tolik let letos uplynulo od roku 1962, kdy první skladby McCartneyho zazněly. Celkem se jedná o autorská práva na 267 písní, vznikajících od onoho roku 1962, která by se postupně podle data vzniku měla McCartneymu vracet. Podle amerických právníků má Paul docela slušnou naději, že se dočká v připravovaném procesu vítězství.

Vložil: Pavel Přeučil