Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když došly drogy, začali si píchat do žil Jacka Danielse. Divoká jízda basáka z Mötley Crüe

21.07.2018
Když došly drogy, začali si píchat do žil Jacka Danielse. Divoká jízda basáka z Mötley Crüe

Foto: Rock and All

Popisek: Mötley Crüe

VIDEO Jen málokterá rocková kapela žije podle milionkrát vyřčeného pravidla „sex, drogy, rock’n’roll“. Chceme-li najít alespoň jednu, která si tato tři slova vzala absolutně k srdci, nemusíme hledat dlouho a okamžitě nás napadnou Mötley Crüe. Alkoholové či drogové dýchánky jsou s jejich muzikou spjaty železnými okovy.

Před 30 lety se ale baskytarista a autor veškerého materiálu kapely ocitl na hraně života a smrti, když málem neustál svou lásku k heroinu. Jaký byl rok po boku závislého feťáka a jak Nikki Sixx přežil svou smrt?

Básák v rauši

V roce 1987 byli Mötley Crüe téměř na vrcholu. Po úspěšném turné na podporu desky Theatre Of Pain vydali čtvrté řadové album Girls, Girls, Girls, které se na dlouhé týdny usadilo na druhé příčce americké albové hitparády (první místo obsadila Whitney Houston), vyrazili na vyprodané turné po Spojených státech a platili za největší rockovou skupinu té doby (to bylo ještě před tím, než se jako hurikán přiřítili na scénu floutci z Guns N’ Roses). Jako temný stín ve své blízkosti ale kapela tolerovala stále vzrůstající (a nekontrolovatelnější) drogovou závislost svého baskytaristy.

Když závislost vyhrává…

Nikki Sixx se narodil jako Frank Ferrana – jméno si změnil ve svých v 16 letech, aby nebyl spojován se svým otcem, který o něj ztratil zájem a opustil rodinu, když mu bylo teprve několik měsíců. Už v roce 1987 ale nebyl žádné neviňátko (jestli on se svou výbušnou povahou vůbec někdy byl). Cpal do sebe drogy horem spodem, což mělo značný vliv na jeho psychiku, a to zase nedělalo dobrotu v souboru čtyř silných individualit, jimiž jednotliví členové Mötley Crüe bezesporu byli.

Když počátkem roku vznikalo album Girls, Girls, Girls, trávil Sixx většinu nahrávání na záchodě, kde do sebe cpal hory kokainu, později heroinu. To bylo v době, kdy nad ním závislost poprvé začínala vítězit. „Jednou jsem začal kluky učit novou písničku,“ vzpomínal Nikki ve své knize Heroinové deníky. „Nic neřekli a začali hrát, byli fakt dobří, okamžitě si to zapamatovali. A pak jsem si v půlce té písničky uvědomil, že už ji znají, protože jsem ji přinesl včera.“

Deník jako pojistka paměti

O svém žití se závislostí mluví jako o období temna, ze kterého si spoustu věcí vůbec nepamatuje. Proto také začal psát deník, aby si mohl na některé záležitosti vzpomenout. Paranoidní stavy, kdy se zavíral v šatně s pistolí namířenou ke dveřím, protože věřil, že se někdo snaží dostat do jeho domu, byly téměř na denním pořádku. Stejně jako probouzení se v posteli se zbraní v ruce, kterou si nejednou přikládal k hlavě, protože chtěl se vším skoncovat.

S drogami ale v kapele experimentovali všichni, nebo téměř všichni. Bubeník Tommy Lee byl Nikkiho parťákem ve všech drogových eskapádách: „Když jsme byli v Kanadě, konečně mi došlo, že Sixx a já jsme šílenci šílení a že jsme se museli zbláznit. Došel nám heroin i kokain a my jsme byli celou noc vzhůru a píchali si Jacka Danielse. Vždyť jsme ho mohli prostě vypít!“ Zpěvák Vince Neil byl závislý na sexu a kytarista Mick Mars zase začal konzumovat obrovské množství alkoholu. „Před koncertem jsem si vždycky vyrovnal do řady panáky vodky, jeden za druhým jsem je vypil, potom jsem šel na hotelový pokoj a objednal si šampaňské a víno. Tak to šlo den co den,“ vzpomíná. 

Pokračování v neděli

Aleš Lachman

Vložil: Štěpán Cháb