Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

The Cure, bubáci z Velké Británie, kteří jitří emoce už čtyři desetiletí a pořád to jsou štramáci

14.07.2018
The Cure, bubáci z Velké Británie, kteří jitří emoce už čtyři desetiletí a pořád to jsou štramáci

Autor: Rock and All

Popisek: The Cure

Tohle tehdy nikdo nečekal. V 70. letech, když skupina The Cure začínala, té partě nikdo neprorokoval nijak zářnou budoucnost. Hojně citovaná dobová recenze pravila, že jsou to milí kluci, ale život nikomu nezmění.

Nějakých 40 let poté kapela stále plní velké sály, a když někde vystupuje v menším prostoru, musí často přidat jeden dva další koncerty. Kdykoli si dá koncertní pauzu, zájem o další vystoupení se zvýší, a to už ani není situace taková jako v 90. letech, kdy Robert Smith opakovaně mudroval, že už s muzikou skončí, a lidi na ně tedy utíkali proto, že to může být poslední šance.

Proč The Cure pořád táhnou a – což je ještě zajímavější otázka – čím oslovují dnešní dvacetileté lidi, kteří zakládají své první kapely?

Emoce

Jestliže bychom měli vyzdvihnout jednu jedinou kvalitu, díky které jsou The Cure pořád atraktivní a pořád oslovují nové generace, je to jasné. Mistrovská práce s emocemi. Robert Smith jako by intuitivně rozuměl milionům mladých a frustrovaných lidí, kteří se cítí nepochopeni, a umí to vyjádřit za ně. Díky poetičnosti některých textů a nejasnosti významů pak nadchne i ty, kdo už od své hudby nutně nepotřebují, aby někdo skvěle sdělil, jak je škola na nic, ale prostě mají v srdci spoustu citů a pocitů a nesmírně je těší, když rezonují s uměním někoho citlivého a přemýšlivého.

Nemusíme vše chápat, nemusíme ani umět dokonale anglicky, The Cure jsou kapelou, kdy pochopení často přijde spíš intuitivně než rozumově. Poctivost, s jakou se Robert Smith coby výhradní autor textů noří do světa emocí, prostě vycítíme. A je jedno, zda jsme brazilský nezaměstnaný teenager, nebo německý podnikatel: Cure se, samozřejmě se skvělou a vydatnou pomocí vytříbeného muzikantského umu všech členů, umějí dotknout univerzálních stavů lidské mysli, nezávisejících nutně na sdíleném kulturním prostoru.

Vizuální styl

Málo platné, když máte kapelu, není jedno, jak vypadáte. Pokud máte i nějakou čitelnou vizuální identitu a třeba styl obalů desek a k tomu pěkná trika, může to vaši činnost taky skvěle podpořit. A The Cure v tomhle byli vždycky super. Možná to lze označit za dobrý marketing, a ono to vlastně dobrým marketingem určitě je, ale u The Cure jde hlavně o zneuznané emoce, vyjádření nedůvěry a nepochopení a jisté rozmrzelosti nad člověkem jako jednotkou lidstva. Smithův hlas a jeho líčení prostě nabídne jediné – chuť si lehnout do peřin a prostě chvíli litovat, že jsme byli vyhnáni z ráje. Sakra, co je na tom špatně? Nic. Však je to na levačku.

Pokračování zítra

Jana Kománková

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace