Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mrakodrap zápasí s logikou, ale Dwayne Johnson udělá pro záchranu rodiny i nemožné. Premiéry Pavla Přeučila

12.07.2018
Mrakodrap zápasí s logikou, ale Dwayne Johnson udělá pro záchranu rodiny i nemožné. Premiéry Pavla Přeučila

Autor: Universal Pictures

Popisek: Dwayne Johnson v plné parádě

FOTOGALERIE, VIDEO Letní nabídka filmových premiér rozhodně nepřipomíná onu pověstnou okurkovou sezónu a do našich kin dnes vstupuje řada novinek, z nichž některé se označují za trháky. Vybral jsem pro vás filmovou podívanou, která je milovníky akčních filmů očekávána a filmovými kritiky zatracována. Film s jednoduchým názvem Mrakodrap, je typický akčňák, nabušený velkolepými scénami, při nichž nejde o nic menšího, než o život.

Američtí producenti se rozhodně nedrží pořekadla, „nevstoupíš dvakrát do stejné řeky“, ale dokážou se v ní často rochnit do omrzení. To je i příklad novinky Mrakodrap. Pokud vám začne po úvodních scénách filmu tak nějak připadat, že tohle jste přece už někde viděli, nemýlíte se. Autoři filmu totiž namíchali osvědčený recept hned z několika akčních filmů, ve kterých hrdina zachraňuje hořící mrakodrap.

Mix poněkud gulášového charakteru

Chvíli se vám bude zdát, že se díváte na remake Smrtonosné pasti s Brucem Willisem, pak zase vidíte situace, které vám připomenou slavný katastrofický film Skleněné peklo, v němž excelovala dvojice Steve McQueen a Paul Newman. A aby toho nebylo málo, autoři do filmu přišmrncli něco i z korejského akčňáku Věž smrti. Abychom to ale vzali zkrátka, film, jehož hlavním hrdinou je bezpečnostní expert Will Sawyer, představovaný v současnosti nejlépe placeným hrdinou akčních filmů, svalovcem Dwayne Johnsonem, se odehrává v Hongkongu, v nejvyšší budově světa, zvané The Pearl, v níž vypukne požár. Není to jen tak ledajaký požár, ale úmyslně založený megapožár, za jehož strůjce je považován právě Sawyer.

Akce stíhá akci, ale někdy nevěříte vlastním očím

Zápletka filmu je jednoduchá. Will, bývalý agent FBI a válečný hrdina, musí vyšplhat po hladké stěně mrakodrapu, zachránit svou manželku, jíž hraje Neve Campbellová, i se dvěma dětmi, z jednoho z nejvyšších pater budovy, zneškodnit gang nebezpečných zabijáků, kteří požár založili a zachránit i spoustu lidí ohrožovaných rychle se šířícími plameny a onou bandou zlosynů. Navíc musí očistit i své jméno. Aby bylo drama co nejděsivější, připravili scénáristé hlavního hrdinu o nohu, místo níž má protézu.

Po vizuální stránce lze filmu jen stěží co vytknout. Mrakodrap je nabitý nejmodernějšími technologiemi, perfektně pracující kamera si velkolepě pohrává s dramatickými záběry Willa, lezoucího jako pavouk po zdi budovy. Horší už je to s realitou, k níž má film hodně daleko. Svaly Dwayne Johnsona sice zvládnou hodně, ale jeho opičí akrobacie na stěně mrakodrapu a hlavně fantasticky nepravděpodobný, odhadem dvacetimetrový skok z jeřábu na mrakodrap, zavánějí tak trochu nadpřirozenými schopnostmi, připomínajícími spíše Supermana.

Dwayne Johnson při jeho šíleném skoku, foto Universal Pictures

 

Velká podívaná, u které nesmíte přemýšlet

Ale abych jen nekritizoval. Filmu nelze upřít, že jde o velkou podívanou. Možná se mi to jen zdá, ale režisér filmu Rawson Marshall Thurber hrál při režírování filmu jen vedlejší roli, protože tím hlavním režisérem je samotný Dwanye Johnson, který si své akce vychutnává s plným nasazením. I když v některých scénách opravdu zápasí s logikou a zdravým rozumem, podává svého hrdinu v děsivém prostředí plném plamenů, rozbitého skla, střelby a smrtelně nebezpečných situací tak, že si ho divák musí zamilovat. Jeho odhodlání, zachránit svou rodinu, sympatická nadsázka i vychytralost, s níž plní požadavky padouchů, okupujících mrakodrap, budou milovníky akčních hrdinů a zejména naolejovaného těla Dwayne Johnsona určitě bavit.

Vložil: Pavel Přeučil

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace