Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mrakodrap zápasí s logikou, ale Dwayne Johnson udělá pro záchranu rodiny i nemožné. Premiéry Pavla Přeučila

12.07.2018
Mrakodrap zápasí s logikou, ale Dwayne Johnson udělá pro záchranu rodiny i nemožné. Premiéry Pavla Přeučila

Autor: Universal Pictures

Popisek: Dwayne Johnson v plné parádě

FOTOGALERIE, VIDEO Letní nabídka filmových premiér rozhodně nepřipomíná onu pověstnou okurkovou sezónu a do našich kin dnes vstupuje řada novinek, z nichž některé se označují za trháky. Vybral jsem pro vás filmovou podívanou, která je milovníky akčních filmů očekávána a filmovými kritiky zatracována. Film s jednoduchým názvem Mrakodrap, je typický akčňák, nabušený velkolepými scénami, při nichž nejde o nic menšího, než o život.

Američtí producenti se rozhodně nedrží pořekadla, „nevstoupíš dvakrát do stejné řeky“, ale dokážou se v ní často rochnit do omrzení. To je i příklad novinky Mrakodrap. Pokud vám začne po úvodních scénách filmu tak nějak připadat, že tohle jste přece už někde viděli, nemýlíte se. Autoři filmu totiž namíchali osvědčený recept hned z několika akčních filmů, ve kterých hrdina zachraňuje hořící mrakodrap.

Mix poněkud gulášového charakteru

Chvíli se vám bude zdát, že se díváte na remake Smrtonosné pasti s Brucem Willisem, pak zase vidíte situace, které vám připomenou slavný katastrofický film Skleněné peklo, v němž excelovala dvojice Steve McQueen a Paul Newman. A aby toho nebylo málo, autoři do filmu přišmrncli něco i z korejského akčňáku Věž smrti. Abychom to ale vzali zkrátka, film, jehož hlavním hrdinou je bezpečnostní expert Will Sawyer, představovaný v současnosti nejlépe placeným hrdinou akčních filmů, svalovcem Dwayne Johnsonem, se odehrává v Hongkongu, v nejvyšší budově světa, zvané The Pearl, v níž vypukne požár. Není to jen tak ledajaký požár, ale úmyslně založený megapožár, za jehož strůjce je považován právě Sawyer.

Akce stíhá akci, ale někdy nevěříte vlastním očím

Zápletka filmu je jednoduchá. Will, bývalý agent FBI a válečný hrdina, musí vyšplhat po hladké stěně mrakodrapu, zachránit svou manželku, jíž hraje Neve Campbellová, i se dvěma dětmi, z jednoho z nejvyšších pater budovy, zneškodnit gang nebezpečných zabijáků, kteří požár založili a zachránit i spoustu lidí ohrožovaných rychle se šířícími plameny a onou bandou zlosynů. Navíc musí očistit i své jméno. Aby bylo drama co nejděsivější, připravili scénáristé hlavního hrdinu o nohu, místo níž má protézu.

Po vizuální stránce lze filmu jen stěží co vytknout. Mrakodrap je nabitý nejmodernějšími technologiemi, perfektně pracující kamera si velkolepě pohrává s dramatickými záběry Willa, lezoucího jako pavouk po zdi budovy. Horší už je to s realitou, k níž má film hodně daleko. Svaly Dwayne Johnsona sice zvládnou hodně, ale jeho opičí akrobacie na stěně mrakodrapu a hlavně fantasticky nepravděpodobný, odhadem dvacetimetrový skok z jeřábu na mrakodrap, zavánějí tak trochu nadpřirozenými schopnostmi, připomínajícími spíše Supermana.

Dwayne Johnson při jeho šíleném skoku, foto Universal Pictures

 

Velká podívaná, u které nesmíte přemýšlet

Ale abych jen nekritizoval. Filmu nelze upřít, že jde o velkou podívanou. Možná se mi to jen zdá, ale režisér filmu Rawson Marshall Thurber hrál při režírování filmu jen vedlejší roli, protože tím hlavním režisérem je samotný Dwanye Johnson, který si své akce vychutnává s plným nasazením. I když v některých scénách opravdu zápasí s logikou a zdravým rozumem, podává svého hrdinu v děsivém prostředí plném plamenů, rozbitého skla, střelby a smrtelně nebezpečných situací tak, že si ho divák musí zamilovat. Jeho odhodlání, zachránit svou rodinu, sympatická nadsázka i vychytralost, s níž plní požadavky padouchů, okupujících mrakodrap, budou milovníky akčních hrdinů a zejména naolejovaného těla Dwayne Johnsona určitě bavit.

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace