Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Otevřenou bránou pekel prošel zástup punkáčů a začali si říkat horror punk

08.07.2018
Otevřenou bránou pekel prošel zástup punkáčů a začali si říkat horror punk

Autor: Rock and All

Popisek: Misfits, králové horror punku

VIDEO Název horror punk se oficiálně zrodil až v roce 1977 se založením skupiny Misfits. Ve městě Lodi v americkém New Jersey jí vdechl život zpěvák a textař Glenn Danzig a baskytarista Jerry Caiafa (vystupující poté pod pseudonymem Jerry Only). V kapele svého času začal hrát i Jerryho mladší bratr Doyle, který se narychlo naučil hrát na kytaru, aby mohl ve svých šestnácti letech bandu hudebně podpořit. A právě s kapelou Misfits se vnoříme do pokračování sobotního výletu po hororových pláních punku.

V čem byla hudba Misfits tolik originální? V počátcích se jednalo o syrovou punkovou muziku plnou chytlavých chórů a zpěvných refrénů v podání rozmanitých hlasových poloh Glenna Danziga a podbarvených podkreslenými klávesami s distorzí a silnými kytarovými riffy. Vokál byl nejvíce inspirován italským tenorem a stylem zpěvu „doo-wop“, jenž byl typický pro pop 50. let. Skupina si ale neudělala jméno jen svými chytlavými písněmi, ale také „corpse paintem“ (make-up znázorňující kostlivce) a typickým účesem „devilock“ (vlasy po stranách ulízlé dozadu a vepředu ve špičce přilepené na obličej).


Rozpad, soudy a návrat

I přes vzrůstající popularitu byl soubor rozpuštěn během koncertu v Detroitu 29. října 1983 kvůli vnitřní personální nestabilitě. Danzig okamžitě zformoval temněji laděný projekt Samhain, ve kterém se obrátil k heavy metalu, načež ho po získání smlouvy s velkým vydavatelstvím přejmenoval na Danzig. Dodnes je aktivní a vydává nahrávky ovlivněné tvrdou metalovou kytarou a starým americkým blues.


Po několik dlouhých let trvajících soudních rozepřích o možnosti užívání jména a loga Misfits kapela v roce 1997 vydala comebackové album. S novým zpěvákem Michalem Gravesem a novým bubeníkem Dr. Chudem se přiklonila k tvrdšímu a hutnějšímu zvuku, přičemž si zachovala svou typickou melodičnost. Tato éra ale trvala pouhých pět let, po kterých ve formaci zůstal jen Jerry Only, jenž se chopil zpěvu a přizval si k sobě záplavu slavných muzikantských kolegů (mj. Markyho Ramonea či Deze Cadenu z Black Flag). Před dvěma lety se muzikanti z původní sestavy usmířili a uspořádali sérii koncertů s Danzigem u mikrofonu, což fanoušky přivedlo k extázi. 


Mezitím Michale Graves s bubeníkem Dr. Chudem nahráli jedno hororové album pod jménem Graves, aby se zpěvák následně vydal na sólovou dráhu, se kterou letos poprvé vyjíždí na evropské turné. Dr. Chud založil těleso Dr. Chud’s X-Ward a kytarista Doyle momentálně hraje v sólovém projektu stejného jména.

Jedno album ovlivnilo svět

I přesto, že během své první éry Misfits vydali jediné řadové album (další nahrávky spatřily světlo světa až po jejich rozpadu), významně ovlivnili metal a rock obecně. Za svůj vzor je otevřeně označují například Metallica, Slipknot, Pantera, Slayer, Rob Zombie nebo Marilyn Manson.


V 80. a 90. letech se žánr samozřejmě samovolně rozvíjel a vznikly spolky jako The Undead, Mourning Noise, Antiworld, Blitzkid, AFI, Cryptkeeper Five nebo Mister Monster. V Evropě bylo v roce 2003 založeno vydavatelství Fiendforce Records, které kolem sebe sesbíralo nejzajímavější evropské projekty, mezi které patří The Other, The Crimson Ghosts (obě velmi výrazně inspirované tvorbou Misfits), Der Fluch, Dead End Guys, za zmínku stojí i ztřeštěná britská taškařice Zombina & The Skeletons.

Když punk nestačí

Hororovým filmem však byly inspirovány i kapely, které svou tvorbu neomezovali striktně jen na punk. V 70. letech tak s britskou kapelou The Meteors vzniká hudební žánr, který čerpá to nejlepší z rockabilly, což míchá s agresivitou punku a všeobecnou s láskou k hororu – takzvané psychobilly. Kromě výše zmíněných znaků se vyznačuje používáním klasického kontrabasu namísto elektrické baskytary a výraznou módou, zapůjčenou z klasických rock’n’rollových filmů 50. let a punkových doplňků. Typické jsou vysoké účesy ve stylu Elvise, zvířecí vzory na oblečení či výrazné tetování.


Z Evropy se žánr přesunul i do Spojených států a mezi nejzářivější představitele v dnešní době patří kapely Rezurex, Nekromantix, Mad Sin, Koffin Kats, Bloodsucking Zombies From Outer Space, Tiger Army, Demented Are Go!, The Creepshow nebo Batmobile. U nás letos slaví deset let existence pražská smečka The Rocket Dogz, která nesmí chybět jako předkapela před téměř žádnou zahraniční hvězdou, jež v ČR vystupuje.


Na závěr je třeba dodat, že horror punk ani psychobilly nejsou jen o tom obléknout se do halloweenských kostýmů mimo svátek, do kůže či do sametu, hodit na sebe záhrobní make-up, zpívat o obludách nebo mimozemšťanech, plivat umělou krev a hrát si na zombie. Za vším se skrývá poselství, sociální a politická kritika, odpor k nenávisti a strachu a důraz na individualitu, což vše známe právě z revoltujícího punkového hnutí. Jen je to vše zabaleno do pořádné dávky nadsázky a ironie. Protože jak známo, monstrum se skrývá v každém z nás.

Aleš Lochman

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace