Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bezmezně nás milují a současně i pomáhají. Mazlíčci jsou s námi propojeni mnohem víc, než si myslíme

05.07.2018
Bezmezně nás milují a současně i pomáhají. Mazlíčci jsou s námi propojeni mnohem víc, než si myslíme

Autor: pixabay.com

Popisek: Domácí mazlíček - ilustrační foto

Pes, kočka, králík, papoušek, potkan… Paleta domácích mazlíčků se stále rozrůstá a jen naprostý neznalec může tvrdit, že jsou pouze pro pomazlení, či dokonce na obtíž. Dokonalé propojení člověka se zvířetem rozebírají Ruediger Dahlke a Irmgard Bumbartner v knize Zvíře jako zrcadlo lidské duše, kterou vydalo nakladatelství cPress.

Mimořádně čtivá kniha je plná emocí a lásky domácích mazlíčků ke svým páníčkům, příběhů ze života, kdy zvířata doslova sňala obrazy nemoci svému majiteli a přenesla je na sebe, případy jejich intuice a předtuch. O pozitivním vlivu blízkosti domácích mazlíčků na rozvoj dětské duše a harmonický psychický vývoj, na učení zodpovědnosti vůči blízké bytosti, vytváření prvních vztahů.

Autor Ruediger Dahlke také popisuje terapeutický či diagnostický význam zvířat a v souvislosti s tímto hlubokým vztahem mezi zvířaty a lidmi doporučuje veganský životní styl.

Zvíře jako zrcadlo lidské duše

Homeopatka a veterinářka Irmgard Baumgartner ve své praxi vypozorovala, jak jsou zvířata hluboce a neoddělitelně spojena se svými majiteli, jak jejich nemoci úzce souvisejí se situací a problémy v životě jejich majitele. Oba autoři docházejí k přesvědčení, že zde můžeme najít velkou příležitost pro náš vlastní rozvoj a změnu jednání se svými blízkými stvořeními.

Ruediger Dahlke je lékař a psychoterapeut, který napsal mnoho knih, zabývajících se psychosomatikou, psychologií a inspirací k veganství. Irmgard Baumgartner je veterinární lékařka, která své pacienty léčí výhradně homeopaticky.

Autor: Ruediger Dahlke, Irmgard Baumgartner
Žánr:
psychologie, zdraví, alternativní medicína
Nakladatelství:
cPress

Ukázka z knihy:

Poruchy rovnováhy u psa Benna a zklamané sny jeho majitelky Franzisky
V době, kdy pes Benno onemocněl, bydlel společně s Franziskou už třináct let. Franziska si Benna přinesla z útulku pro zvířata. Už mnoho let předtím, než dostala výpověď, byla Franziska ve svém zaměstnání nešťastná; nenašla však pro sebe přijatelnou alternativu. Před dvěma lety dostala z firmy výpověď kvůli personální restrukturalizaci. Mladá žena nejprve nahlíela na výpověď jako na příležitost znovu si vybudovat svůj život.
Ve stejné době se Franziska seznámila s mužem, kterého v mnoha ohledech považovala za splnění svého nejhlubšího přání. Vždy toužila žít v partnerství a naplno se věnovat rodinnému životu. Několik týdnů poté, co Franziska ztratila práci, se s ní však její partner rozešel. Jen několik dní po rozchodu obou partnerů se u Benna rozvinuly masivní tělesné obtíže. Nedokázal samostatně stát, mohl pouze nekoordinovaně běhat. Kromě toho měl silný nystagmus (kyvadlovité pohyby očí) a extrémně nachýlené držení těla. Benno rovněž odmítal potravu i pití. Všechny symptomy hovořily pro vestibulární syndrom, jímž velmi často trpí staří psi. Jedná se o onemocnění orgánu rovnováhy, který se nachází ve vnitřním uchu. Nezřídka je s chorobou spojen i zánět středního či vnitřního ucha. V případě Benna jsem však žádný zánět vnějšího zvukovodu nediagnostikovala.
Úkolem orgánu rovnováhy je zprostředkovávat mozku polohu těla v trojrozměrném prostoru. Pokud je tato orientace narušena, nemůže mozek průběh pohybů náležitě koordinovat. V důsledku toho dochází k poruchám rovnováhy, zpravidla spojeným se silnou závratí, která se obvykle projevuje výraznou nevolností. Pocity nevolnosti často vedou k odmítání potravy a vody.
Bennovo tělo bylo přímo učebnicově vyvedeno z rovnováhy a stejným způsobem bylo v oné době možno charakterizovat i život Franzisky. Vnější pozorovatel mohl v zásadě získat dojem, že Franziska na sebe spolu s Bennovým onemocněním vzala další přídatný problém. Pokud však najdeme spojení mezi Bennovými symptomy a životními okolnostmi Franzisky, rychle rozpoznáme, že spolu navzájem souvisejí.
Zpracování případu Benna a Franzisky předcházel jeho psychosomatický výklad podle Ruedigera Dahlkeho: vestibulárnímu syndromu psa odpovídá v rámci lidských chorobopisů Menierova choroba, zvaná také morbus Meniere. V knize Nemoc jako symbol nacházíme pod uvedeným obrazem nemoci následující hesla: „…ocitnout se na kolísavé půdě, nemít jistou životní bázi; nebýt si už jist vlastním životem; ve vztahu k vlastní životní základně něco předstírat; půda dotyčnému ujíždí pod nohama; je zpochybněna pevnost; vystoupat do závratných výšek…“
Uvedená slova charakterizují s omračující přesnosti tehdejší životní situaci Franzisky. Zvláštní však je, že odpovídající symptomy se nerozvinuly u Franzisky samotné, nýbrž u psa Benna. Nemocný pes dával kolísavou chůzí najevo masivní nejistotu, kterou vlastně trpěla jeho panička.
Franzisce v té době skutečně doslova ujela půda pod nohama. Vše, co jí až dosud dodávalo stabilitu, jistotu a smysl života, náhle zmizelo. Mladou ženu po emoční stránce zejména zranilo, že ztroskotala její naděje na partnerství jako středobod života. K tomu dále přistupovaly existenční nejistota a starosti o budoucnost, které Franzisku masivně přetěžovaly. Bennovy bezradně sem a tam těkající oči pochybnosti a nejistotu Franzisky vyjadřovaly velmi výmluvným způsobem.
Nechme nyní o tehdejší situaci promluvit samotnou Franzisku: „Píšu tyto řádky dva roky po ‚totálním zhroucení‘ svého života. Tehdy jsem se ocitla ve zdánlivě bezvýchodné situaci. Mnohého jsem se musela vzdát: svojí finanční a profesní jistoty i vztahu k muži, s nímž jsem si spojovala splnění svého vůbec největšího snu. Ztratila jsem takříkajíc všechno, odmítala jsem to však vzít na vědomí. Nebyla jsem schopná snést v plné míře pocit, že mi ujíždí půda pod nohama. Měla jsem z toho velký strach. Jak se cítí člověk, který se ocitne v takové situaci? Bez orientace a bez perspektivy. Vlastně jsem tehdy měla omdlévat strachy a odmítat jídlo. Místo toho jsem se pouze cítila neschopná udělat krok, protože jsem se ocitla ve slepé uličce. Benno to všechno snášel za mě. Bez něj bych celou situaci takto zvládnout nedokázala. Byl můj velký přítel.“
Franziska svými slovy potvrzuje moje již po léta zakořeněné přesvědčení, že domácí zvířata zachycují naše vlastní potlačené pocity, aby je vyjádřili za pomoci somatického obrazu.
Repertorizace mě tehdy vedla k volbě Gelsemia, divokého jasmínu. Mezi homeopaty je Gelsemium známo jako důležitý prostředek užívaný při strachu ze zkoušek, trémě a napěti z přílišného očekávání. Pacient má nesmírný strach z toho, co přijde. Dá se říci, že se cítí jako „zajíc ve své jamce“. Poté co Benno dostal svoji první dávku Gelsemia CH 200, kyvadlové pohyby očí ustaly, což také zmírnilo nevolnost zvířete. Relativně brzy začal opět přijímat potravu. Paralelně k tomu bylo rovněž možno pozorovat zlepšení jeho pohybových schopností.
Po této masivní krizi doprovázel Benno Franzisku na její cestě statečně dál. Přitom se u něho příležitostně opět objevovaly dřívější symptomy, avšak ve zřetelně oslabené formě. Gelsemium nadále zůstávalo medikamentem první volby. Rok poté, co životní krize Franzisky dostoupila vrcholu, byl Benno vzhledem ke svojí stařecké slabosti jedním z mých kolegů navždy uspán.
Výklad Bennovy choroby a nucená přestávka způsobená výpovědí ze zaměstnání Franzisku přivedly k důkladné sebereflexi a k – pro ni netypické – ochotě přeorientovat se. Mezitím Franziska skutečně změnila profesi. Dnes působí mnohem sebevědoměji a sebejistěji. Benno jí pomohl najít a uplatnit pořádný díl skutečného potenciálu.

Vložil: Adina Janovská

Tagy
kniha,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace