Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přežil. Jeden z mála rockerů, který může hlásit happyend. Ale fakt to tak dlouho nevypadalo

01.07.2018
Přežil. Jeden z mála rockerů, který může hlásit happyend. Ale fakt to tak dlouho nevypadalo

Foto: Rock and All

Popisek: Eric Clapton

VIDEO Život rockerů je zpravidla životem rychle zářící hvězdy a následného pádu do hnoje závislostí, nemocí ze závislostí. Známe těch pár příkladů největších z nich, kteří zemřeli mladí. Neznáme stovky tisíce těch, kteří ani nestačili zazářit. Kteří jen praskli a závislost je zabila aniž by je kdokoliv poznal. A pak je tu nepočetná skupina rockerů, kteří padli na dno, ale také se z něho vydrápali. Jedním takovým je právě i Eric Clapton. Ponořil se do pekla, a ve včerejším článku jsme viděli jak hlubokého. Dnešní pokračování ukáže další odstíny a snad i happy end. Pojďme do toho.

Jediným důvěrníkem Alice byl Pete Townshend, který pochopil, že situace začíná být katastrofální a kontaktoval jejího otce, barona Harlecha. Ten měl naštěstí strach nejenom o svou dceru, ale byl ochotný pomoci i Ericovi, jehož tehdy stále ještě považoval za potenciálního zeťáka. Společně s Townshendem a Ronniem Woodem, který byl tehdy kytarovým pilířem skupiny Faces, vymysleli plán, jak Erica zachránit. Rozhodli se zorganizovat 13. ledna 1973 v londýnském divadle Rainbow vystoupení, jehož formální záminkou byla oslava vstupu Spojeného království do Evropského hospodářského společenství. Pro show, která se měla jmenovat Eric Clapton’s Rainbow Concert, se jim podařilo malým zázrakem už skoro nepoužitelného kytaristu získat a zkoušet se začalo v domě Ronnieho Wooda.

 

Jízda záchrany

Prvním malým vítězstvím bylo, že po mnoha měsících vůbec opustil svou vilu v Hurtwood Edge, což předtím udělal jen v souvislosti s benefičním Koncertem pro Bangladéš, který se konal 1. srpna 1971 v newyorské Madison Square Garden, a hostováním na londýnském koncertě svého amerického kamaráda Leona Russella. Sešlost muzikantů pro jediný koncert se sehrávala v obsazení Eric Clapton (sólová kytara), Ronnie Wood (doprovodná kytara), Steve Winwood (klávesy), Ric Grech (baskytara) a Jim Capaldi (bicí). Se všemi se velmi dobře znal, Winwood s Grechem byli ostatně jeho spoluhráči z Blind Faith. Živák Eric Clapton’s Rainbow Concert, který vyšel 10. září 1973, obsáhnul na LP desce se sotva pětatřicetiminutovou stopáží pouhých šest skladeb, Badge z repertoáru pozdních Cream, Roll It Over z éry Derek and The Dominos a Presence Of The Lord z jediného alba Blind Faith, další tři byly zápůjčkami od „Capaldiho“ Traffic (Pearly Queen) i kytarových oblíbenců J. J. Calea (After Midnight) a Jimiho Hendrixe (Little Wing).

Stejnojmenná reedice na CD z roku 1995 obsáhla všech čtrnáct nahrávek a z kvality některých je dobře slyšet, proč byl výběr na vinylu tak omezený. Některá Claptonova sóla jsou opravdu mizerná, výsledek rovněž ovlivnilo, že s Alicí dorazili na koncert oba sjetí. To zaznamenal i baron Harlech, který napsal Ericovi dopis, že pokud s drogou on i Alice neskončí, ohlásí vše policii. Clapton ho kontaktoval a domluvili se, že oba nastoupí odvykací kůru na londýnské klinice na Harley Street, která se zabývala „neuroelektrickou terapií“, fakticky elektronickou akupunkturou, vyvinutou pro potlačení odvykacích příznaků při léčbě závislosti na heroinu. Když se léčení chýlilo ke konci, dostal Clapton „vycházku“, na které si opatřil metadon (dnes už běžně používaný jako „menší zlo“ při léčbě heroinové závislosti, ale jde samozřejmě o syntetický opioid) a z kliniky byl vyhozen. Léčení se však přesto ukázalo být úspěšné, kytarové eso vyvázlo.

Vyléčená kocovina

Příběh, žel, v tomto bodě ještě neskončil šťastným koncem. V roce 1974, kdy se k Ericovi konečně nastěhovala žena jeho snů Pattie Boyd, už heroin nebral a kokain šňupal opravdu výjimečně, ale o to více začal pít. Alkohol má přeci jenom oproti tvrdým drogám ve společnosti lepší pověst, svoje konzumenty tolik nedevastuje. Znovu nastartované sólové dráze tolik nebránil, ale ničil partnerský vztah s Pattií, která si ho přesto nakonec vzala, i když manželství trvalo jen devět let a poslední čtyři roky žili oba odděleně. Od poloviny 70. let přicházel Clapton s nejrůznějšími úlety. V roce 1975 byl v Tulse ve státě Oklahoma zatčen pro opilost a brzy si našel novou „libůstku“.

Hele, nahatý Eric

Kdykoli si Eric přihnul, rád se na veřejnosti obnažoval, což mimochodem později bezděčně napodoboval i náš Ivan Martin Jirous. S alkoholem skoncoval v roce 1981, když mu na americkém turné praskl žaludeční vřed a další koncerty musely být zrušeny. Po návratu z nemocnice sám vyhledal ústavní léčení a od té doby už víceméně „sekal latinu“. Eric Clapton už před lety tuhle temnou kapitolu svého života definitivně uzavřel a šel do sebe. V roce 1998 stál společně s Richardem Contem, který je ředitelem sítě britských zdravotnických zařízení The Priory, a severoamerickou korporací Transitional Hospitals u vzniku léčebny Crossroads Centre na karibském ostrově Antigua, která léčí pacienty s drogovými závislostmi.

Na konci 90. let dokonce začal přispívat na jeho financování, dílem z výtěžku The Crossroads Guitar Festivalu, který v roce 1999 založil, a zčásti i charitativními aukcemi, kde se dražily nejenom nejrůznější ikonické kytary, ale také artefakty z jeho sbírky. Zatím nejvíce se hovořilo o plátně Abstraktes Bild (809-4) německého malíře Gerharda Richtera, které v říjnu 2012 prodala londýnská aukční síň Sotheby’s za 34,2 miliony dolarů, což je dosavadní rekord při prodeji díla žijícího umělce.

 

Vložil: Štěpán Cháb