Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Dominik Dán: Cigaretka na dva tahy

12.06.2018
RECENZE Dominik Dán: Cigaretka na dva tahy

Foto: archiv redakce

Popisek: O autorově identitě se na veřejnosti i mezi příznivci jeho díla vedou spory. Objevují se konspirační teorie předpokládající nikoli autora jednoho, ale několik...

Užitá skladba Richarda Müllera v názvu knihy je spíše nostalgickou vzpomínkou než vodítkem k ději. A ačkoli máme Dominika Dána rádi, pravidelně jej recenzujeme a pravidelně si říkáme, že nemá kam stoupat, pravidelně se při tomto tvrzení pleteme. Jeho novinka na českém trhu je doslova pohlcující. Rutina, s jakou po stovkách stran dokáže spojit příběhy, zdánlivě nahodilé, je obdivuhodná. Dokonalá znalost prostředí je už jistou samozřejmostí a parta ze Starého města taktéž. Opět se nám do ruky dostala bravurní kniha...

Připomeňme oslavné pasáže z Dánových recenzí, které jsme v minulosti publikovali. To jen na rozehřátí. „Dán se vyznamenal. Cela číslo 17 nemá slabinu, má logická vodítka, uvěřitelný střih i postup. Závěrečné dvě tři kapitoly (z celkových devatenácti) jsou jako z amerických bijáků (...to nevymyslíš), ale bohužel připusťme, že podobná "prasata" jsou všude na světě. K letnímu odpoledni "ideální" zpestření. Jen tak dál," konstatovali jsme v červnu 2017. Ještě předtím v únoru jsme věnovali pozornost Nestydatému neviňátku. „Zase se budeme opakovat větou, že není co vytknout. Příběh je jednoznačný, graduje, čtenáře bude stoprocentně bavit a je moc dobře, že se titul po dvanácti letech od slovenského vydání dostal taky na české pulty. Díky Slovartu – ostatně jako obvykle." Vrcholem blaha pak byl Rudý kapitán, jemuž jsme snad jako jedinému titulu udělili sto procent v hodnocení. Výjimečnost díla připomeneme i tentokrát. „Od první do poslední chvíle rozkrývá tak hutnou a hustou mozaiku politicko - zpravodajského podsvětí, že se na to narazí jen málokde. Upřímně? Nenarazí se na to nikde, alespoň v československých poměrech ne."

Těch recenzí jsme měli mnoho a řada dalších je ještě před námi. Dost z minulosti, rychle do současnosti. Cigaretku na dva tahy jsme četli jeden den. Ano, jediný den. Nešlo se od ní odpoutat a ve chvíli, kdy jsme dočetli a příběh skončil, jsme před sebou měli ještě dalších zhruba šedesát stran. Jak je to možné? Téměř jsme v tom napětí zapomněli, že dějových linek je v příběhu hned několik (respektive dvě). Že do sebe ale zapadnou tak, jak to autor vymyslel, jsme nečekali. Velice nás to překvapilo a potěšilo.

Detailně? Uběhl přesně rok od vraždy Tibora Hakla – jedné z klíčových postav podsvětí. V obou případech sehrály důležitou roli Krauzovy kontakty s  ´těmi zlými´. Občas se i detektivovi z oddělení vražd hodí podaření kamarádi z dětství. Naštěstí Tiborovu mrtvolu nikdo neobjevil, oficiálně se nevyšetřovalo, nikdo nepátral po souvislostech. Jedině Burger tušil, že mu jeho žák přerostl přes hlavu – když ne profesionálně, tak v riskování určitě. Ale v polovině devadesátých let se aktivizovalo nejen podsvětí, jeho metody se pokusili napodobit i jiní. V brutalitě vraždění amatéři za podsvětím nijak nezaostávali. Na jaře 1995 se mužům z oddělení vražd dostal na stůl případ řidiče dodávky – mladíka zastřelili a upálili v autě. Hrozná smrt, děsivé zohavení mrtvoly, závažný kriminální čin. Ale Krauze a Chosého netrápilo jen pátrání, také tentokrát přišel problém ruku v ruce s ještě větším...

Ať vás zbytečně nenapínáme, oním větším problémem jsou drogy. Několik desítek kil heroinu (to číslo je podstatné), který se policistům podaří zadržet v kamionu a který následně zmizí. A poté vraždí, jelikož se do ulic dostane ve vysoké koncentraci, což zastaví krevní oběh i letitým narkomanům.

Protože zpočátku narazíte hned na několik postav a různých příběhů, soustřeďte se na dva: prvním je patra, co chce zmíněný heroin ukrást. Je jich pár, nutně potřebují peníze, mají entuziasmus a detailní plán. Druhým bude výše popsaný mladík, jehož najdou mrtvého v dodávce kdesi za městem. Mezitím se budete pohybovat nejen na policejní služebně a na pitevně (jako obvykle do detailu vykreslené, a to včetně popisu tamní práce), ale rovněž v hospodě, na policejním prezidiu. Narazíte nejen na zločince a policajty, ale taky na obyčejné lidi a agenty tajných služeb. Ty přitom sehrají mnohem výraznější roli, než jsme si původně představovali.

Dánův rukopis je jako obvykle nenapodobitelný. Jeho postavy známe natolik dobře, že se po chvíli dostanete až k nim. Sedíte s nimi, kouříte, pijete, přemýšlíte. Vrcholem kriminálky pro nás bylo jakési sklepní mučení jednoho z velkých dealerů. Detaily, detaily, detaily, břitké dialogy, které posunuly děj silou parního válce. Dále pak rozhovor s Pavoukem, dalším kriminálníkem, který nad pivem s cigaretou popisuje zvrácená devadesátá léta na Slovensku. V této chvíli stačí připomenout Mikiho Černáka, klíčovou postavu slovenského organizovaného zločinu.

Dán umí, uměl a umět bude. Co ho ale krůček po krůčku staví mezi velikány, je propracovaný děj. V případě recenzovaného titulu si nechal překvapení na samý závěr, a aniž bychom to čekali, zaskočil nás. Vážně je to výborná kniha, za kterou je potřeba poděkovat nejen autorovi, ale také Slovartu a překladateli Janu Hanzlíkovi. Jeho jistota v hovorové, slangové a nespisovné češtině, jakou bravurně převádí "zo slovenčiny", je také jedinečná.

Autor: Dominik Dán
Název: Cigaretka na dva tahy
Vydává Slovart, 2018
Přeložil Jan Hanzlík
Hodnocení: 82 procent

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace