Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zažít ten mráz, který běhá po zádech. Hlasy, které z módy nikdy nevyjdou a které vždycky po prvním tónu poznáte

10.06.2018
Zažít ten mráz, který běhá po zádech. Hlasy, které z módy nikdy nevyjdou a které vždycky po prvním tónu poznáte

Autor: Rock and All

Popisek: Whitney Houston

Mrazilo vás někdy ze zpěvu? Ležíte na posteli nebo jste zaboření v křesle a z reproduktorů na vás sahá nebe v podobě hlasu zpěvačky, která prostě dokáže v harmoniích a tónech uvěznit všechnu krásu i ohavnost světa? Ta nedosažitelná a nadpozemská závrať hlasů, která nenechá prostě nikoho chladným? Pokračujeme v sobotním hledání těch nej zpěvaček, které kdy chodily po tomto světě a rozezvučely vlnové délky na té správné úrovni.

Whitney Houston

Jen málo zpěvaček si může dovolit bez trapasu zahájit píseň pětačtyřicetivteřinovým nedoprovázeným vokálním úvodem tak, jak to udělala Whitney ve své verzi I Will Always Love You, a podobně málo posluchačů si při tom uvědomí, že se původně jednalo o countryový cajdák od Dolly Parton. Jejímu mocnému a technicky všehoschopnému mezzosopránu se v kuloárech říkalo jednoduše „ten hlas“.

Pokud si chce člověk udělat názorný obrázek o tom, co s tímto hrdelním materiálem dokázala, tak kromě téměř „povinného“ soundtracku k filmu Bodyguard k tomu nejlépe poslouží nestárnoucí debutové album Whitney Houston z roku 1985. Je to rozhodně lepší volba, než si stále dokola připomínat zpěvaččin zbytečně předčasný odchod...

 

Sinéad O´Connor

Nelehké a mírně delikventní dětství této irské zpěvačky vyústilo v roce 1979 v nápravný pobyt v jedné z neblaze proslulých Magdaleniných prádelen. Naštěstí zrovna v této temné době a právě tam si jejího hlasu všimla jedna z dobrovolnic a zkontaktovala ji s kapelou In Nua Tua. Sinead s nimi nahrála píseň Take My Hand, ale nakonec se ke skupině nepřipojila. Po kratší epizodě s další kapelou jménem Ton Ton Macoute již přišla první dvě sólová alba The Lion And The Cobra (1987) a zejména I Do Not Want What I Haven’t Got (1990) se zásadním hitem Nothing Compares 2 U od Prince. Tuto emocemi nabitou píseň, doprovázenou minimalisticky pojatým klipem, znal v roce 1990 snad každý. Ale ani setkání zpěvačky s autorem prý nedopadlo zrovna ideálně a dokonce si vzájemně nafackovali.

Gwen Stefani

Americká zpěvačka, autorka, herečka a také módní návrhářka se proslavila zejména díky svému členství v kapele No Doubt. Jejich nejdůležitější album Tragic Kingdom (1995) se stalo jednou ze základních desek stylu third wave ska a obsahovalo megahit Don’t Speak, výborně vygradovanou baladu s energických refrénem. Sólovou dráhu zahájila Gwen v roce 2004 albem Love. Angel. Music. Baby., na němž se přiklonila k popu 80. let – vzorem jí prý byli zejména Madonna, Lisa Lisa, Club Nouveau, Prince, New Order a The Cure. Gwen je majitelkou mezzosopránového hlasu s neobvyklou barvou a značnou dynamikou. Také disponuje nevšedním několikaoktávovým rozsahem, což je dobře patrné i v singlové písni Cool z roku 2005.

Amy Lee

Na klavírní lekce chodila celých devět let a byla obdivovatelkou Mozarta. Krátce také studovala na univerzitě v Tennessee hudební teorii a kompozici, ale brzy odpadla, aby se mohla soustředit na Evanescence. Amy tuto kapelu založila společně s kytaristou Benem Moodym, se kterým se seznámila na letním táboře. Debutové album Fallen z roku 2003 přineslo hudbu na pomezí gotiky a alternativního metalu a i když byl ohlas kritiky smíšený, publikum bylo nadšené. Nejvíce zaujal singl Bring Me To Life, který objevil i na soundtracku k filmu Daredevil, ale hlavně se všichni shodli na tom, že vokální výkon Amy je výjimečný. Od té doby se soubor stačil rozpadnout a zpěvačka vydala dvě sólová alba, ale v současné době jsou Evanescence opět pohromadě a v březnu vystoupí v pražském Kongresovém centru.

Tarja Turunen

Se studiem klasické hudby začala tato fenomenální finská dáma již v šesti letech. Poté pokračovala ve studiu klasického zpěvu na helsinské Sibeliově akademii a na univerzitě v Karlsruhe v Německu. V roce 1996 vznikla metalová kapela Nightwish, kterou spolu s Tarjou založili Tuomase Holopainen a Emppu Vuorinen. Debutové album Angels Fall First vyšlo o rok později a zároveň Tarja odstartovala dráhu operní zpěvačky na Savonlinnském festivalu. Od té doby pěstuje obě kariéry zároveň. V roce 2004 podnikla světové turné, během kterého zpívala písně Jeana Sibelia a Richarda Strausse. O rok později byla vyhozena z Nightwish a od té doby se věnuje sólové dráze. Na letošní listopad má nachystané temné vánoční album From Spirits And Ghosts (Score For A Dark Christmas).

Amy Winehouse

Je škoda, že takový talent, jako měla Amy Winehouse, docenil svět až poté, co se stala členkou Klubu 27. Její dvě řadové desky Frank a Back To Black ukazují neomylný jazzový i soulový feeling a jasný autorský talent. Ovšem na druhém z alb již názvy skladeb jako Rehab nebo Addicted dávají tušit, jaká mračna se nad budoucností zpěvačky stahují. Od raného věku labilní povaha Amy dostala velkou ránu v pubertě, kdy se rodiče rozvedli. Vinou toho byly její partnerské vztahy nevyrovnané a korunu všemu nasadily drogové problémy, patrné zejména od roku 2005. K depresím se připojily poruchy přijímání potravin, což je pochopitelné, když se „jídelníček“ zpěvačky sestával z látek typu heroin, extáze, kokain, ketamin atd. Amy zemřela 23. července 2011 na otravu alkoholem.

Beth Hart

Výborná bluesová a soulová zpěvačka, autorka a multiinstrumentalistka Beth Hart pochází z Los Angeles. První velký úspěch se dostavil v roce 1999 po vydání singlu LA Song (Out Of This Town) z druhé desky Screamin’ For My Supper. Skladba dosáhla prvního místa na Novém Zélandu a skromně zabodovala i v americkém Billboardu. Velký ohlas vzbudila společná alba s kytaristou Joem Bonamassou Don’t Explain, Seesaw a Live In Amsterdam. Za prostřední z nich byla Beth v roce 2014 nominována na cenu Grammy. Ale spoluprací s touto umělkyní nepohrdli ani další slovutní hráči: několikrát byla na turné s Jeffem Beckem, Slash ji přizval na své debutové album a v roce 2003 se stala první a doposud jedinou zpěvačkou, která kdy zpívala doprovodné vokály v písni Deep Purple (Haunted z alba Bananas).

Adele

19, 21, 25 – takto jednoduše, vždy podle aktuálního věku zpěvačky, byla pojmenována její tři studiová alba. Adele je jednou z mála interpretek v současném popu, kterou po hlase poznáte snadno. Její kontraalt se prý pročistil a zesílil po krční operaci, kdy jí přibyly i čtyři tóny pěveckého rozsahu směrem vzhůru. Za své vzory Adele uvádí „Ellu Fitzgerald pro techniku a stupnice, Ettu James pro vášeň a Robertu Flack pro kontrolu hlasu“. V roce 2012 nazpívala píseň Skyfall pro stejnojmennou bondovku a odezva byla opět maximální. Co ještě dodat? Snad jen to, že album 25 z roku 2015 se stalo nejrychleji prodávaným albem v historii a že zpěvačka dva roky předtím obdržela Řád britského impéria za přínos hudbě.

ČESKOSLOVENSKÝ DODATEK

 


 

Bára Basiková – její tvárný tříoktávový hlas zaujal už v dobách Precedens a Stromboli, v devadesátých letech pak přibyla sólová dráha a bezpočet muzikálových rolí.

Věra Špinarová – nedávno zesnulá zpěvačka se u všech posluchačů zapsala do paměti českou verzí jednoho z hudebních témat filmu Tenkrát na Západě (Jednoho dne se vrátíš).

Marika Gombitová – skvělá zpěvačka, která v kariéře dokázala úspěšně pokračovat i po těžké autonehodě v roce 1980, po níž zůstala ochrnutá na spodní polovinu těla. Držitelka cen Zpěvačka století a Žena 21. století. 

Jan Tesař

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace