Boj o politická koryta se vede i přes muziku. Kdo miluje Angelu a jak páchne Krajčova vychloubačnost
03.06.2018
Foto: Twitter
Popisek: Andrej Babiš na předvolebním tahu na hudebním festivalu
VIDEO Blíží se zase doba, kdy si budeme muset dávat pozor, co mluvíme? V hudbě už se kolotoč nálepek zavedl perfektně. Zatím nepadají tresty podmíněných odsouzení, ale už se začíná slovně lynčovat na potkání. Společnost je rozdělená nejen v politice, ale už i v hudbě. A diskuze se vytrácí, ke slovu se dostávají revoluční gesta. Pokračování ze soboty...
Mezi hudebníky nepanuje jednota v názoru, zda vyjádřit veřejně sympatie nějaké politické straně. Někteří se loni přímo zapojili do politického dění. V únoru na demonstraci na podporu hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), kde vedle kritiky multikulturalismu často zaznívala podpora politice prezidenta Zemana, vystoupili Aleš Brichta a Pepa Nos.
V září na akci odpůrců islámu na Václavském náměstí zase zazpívala zpěvačka Olivie Žižková, jejíž po umělecké stránce příšerné video Evropo dýchej vzbudilo rozdílné reakce na sociálních sítích.
Předávali ocenění za hudbu, mluvili o politice
Vyhraněnost názorů se projevila při loňském vyhlašování hudebních cen Anděl, kdy Lenka Dusilová a David Koller využili svá vystoupení ke kritice prezidenta Zemana. Dan Šustr z Tiché dohody neskrývá, že při předchozí prezidentské volbě volil Karla Schwarzenberga, ale nelibě nesl negativní projevy jeho příznivců po porážce od Zemana. „Výsledky voleb je třeba respektovat a jít k těm dalším,“ prohlásil.
Hudbou k zářným zítřkům?
Částečně volební kampaní prezidentského kandidáta Schwarzenberga se stal v roce 2012 narozeninový koncert skupiny J.A.R. v Praze. V průběhu koncertu se Schwarzenberg objevil i na pódiu. Zeman mimo jiné kontroval spoluprací s Danielem Hůlkou.
Jakoukoliv spolupráci s politiky odmítá třeba skupina Škwor. „Když jsme Škwor zakládali, tak jsme si řekli, že budeme klidně hrát pro čerta i ďábla, ale v životě ne pro politiky. Přes to vlak nejede,“ uvedl zpěvák Petr Hrdlička. Za příklad kapely tančící s politiky je často označován Kryštof. Naposledy to pěkně schytal za koncert na farmě Čapí hnízdo, kterou provozuje společnost Imoba ze svěřenských fondů spravujících majetek Andreje Babiše. Na předvolebních akcích ANO před podzimními volbami do Sněmovny však podle zpěváka Richarda Krajča nevystupovala. „Jinak si myslím, že v demokratické zemi má každý právo volit toho, koho chce, a ne špinit každého, kdo má jiný názor. Od toho tady jsou volby, aby člověk hlasovacím lístkem změnil směřování republiky,“ podotkl ke svým četným kritikům Krajčo.
Bono z U2 a jeho láska – Angela Merkelová
Tančit s politiky třeba vůbec nevadí Bonovi z U2 nebo Rihanně. K Bonovi angažovanost patří, i když se každému nemusí líbit, že se od boje proti chudobě a hladu dostal až k vyjadřování podpory německé kancléřce Angele Merkelové i během koncertů. Po setkání s francouzskými prezidenty Jacquesem Chiracem, Nicolasem Sarkozym a Françoisem Hollandem se nyní sešel i s Emmanuelem Macronem a společně prý řešili problém extrémní chudoby. Bono se tomuto problému věnuje déle než trvá závratná politická kariéra Macrona. Nový francouzský prezident poté přijal i zpěvačku Rihannu, která se na něj obrátila s žádostí o příspěvek na vzdělávání dětí v chudých státech. Ani okázale prezentovaná setkání s hvězdami populární hudby však nezabránila poklesu jeho popularity.
Politici na fesťáku
Mnozí naši politici, zejména předseda hnutí ANO Andrej Babiš, volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek a předseda SPD Tomio Okamura, si uvědomili volební potenciál, který v sobě skrývá mladé publikum na letních festivalech, a vyrazili tam lovit hlasy. Lidé se k setkání s politiky nestaví jednoznačně. Velká část z nich je ignoruje, ale mnozí nepohrdnou společnou fotografií. Pořadatelé účasti politiků na festivalech zabránit nemohou (a je samozřejmě otázkou, zda tomu bránit chtějí), protože politici přijíždějí jako soukromé osoby.
Festivaloví účinkující většinou návštěvy politiků nevítají. „Jsou to lovci duší a přeju jim, aby jim nikdo nesedl na lep, protože mám silný pocit, že to, co říkají, je vzdálené pravdě,“ konstatoval David Koller.
Na Divokém východě
Vzpomínáte? Když moskevský soud poslal v roce 2012 do vězení trojici členek punkové skupiny Pussy Riot, vyvolalo to ve světě vlnu nesouhlasu, ke které se připojila řada osobností. Někteří uznávali, že divoký happening v moskevském chrámu byl trochu přes čáru, ale vyzdvihovali právo umělce vyjádřit svůj názor. V případech ruské zpěvačky Julije Samojlovové, která nemohla kvůli politikům vystoupit na květnové, na Ukrajině konané písňové soutěži Eurovize, a německé kapely Scooter, jejímž členům tamtéž hrozí až osm let vězení, se žádné celosvětové protesty srovnatelné s podporou Pussy Riot kupodivu nekonají.
Samojlovová se nesměla soutěže zúčastnit, protože navštívila Krym okupovaný od roku 2014 Ruskem. Zákaz vstupu na území Ukrajiny je sankce uplatňovaná vůči všem, kdo anektovaný poloostrov navštíví bez souhlasu ukrajinských úřadů. Rusko pak kvůli tomu letošní ročník soutěže bojkotovalo. Evropská vysílací unie, která ji organizuje, za zákaz udělený Samojlovové ukrajinské veřejnoprávní televizi udělila pokutu.
Scooter na Krymu a osm let vězení
Technopopová skupina Scooter se provinila tím, že vystoupila na rockovém festivalu ZBFest v krymském městě Balaklava. Ukrajinská prokuratura mimo jiné žádá výslech frontmana skupiny H. P. Baxxtera, protože Kyjev pohlíží na cesty na Krym jako na narušení hranic. Baxxter před odjezdem prohlásil, že Scooter pojede na Krym zahrát, ne se politicky angažovat. Ukrajinský velvyslanec v Německu nicméně organizátorům soutěže Německo hledá SuperStar poradil, aby Baxxtera kvůli úmyslnému porušení zákonů jiné země raději vyloučili z poroty...
Hysterie kolem Krymu je smutná a ještě smutnější je skutečnost, že jsou do sporu zatahováni umělci. Až si říkám, zda se nedočkáme doby, kdy budou někde na náměstí v Kyjevě hořet hranice a pálit se knihy s verši Alexandra Sergejeviče Puškina, protože ten považoval Krym za součást carského Ruska. Možná přeháním, ale před pár lety bych také nevěřil, že zrovna ve Spojených státech se bude socha s matkou oplakávající mrtvého syna bourat jenom proto, že zemřel na „nesprávné straně“.
Roman Jireš
Vložil: Štěpán Cháb