Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Karel Kryl se obrací v hrobě, jeho ´demokracie´dostává pěkně na čumák. Landa, David, Ortel, Tichá dohoda; cenzura v hudbě

02.06.2018
Karel Kryl se obrací v hrobě, jeho ´demokracie´dostává pěkně na čumák. Landa, David, Ortel, Tichá dohoda; cenzura v hudbě

Foto: Stránky zpěváka

Popisek: Dan Landa. Přestože od dob Orlíku uběhlo 30 let, kdokoliv o něm píše, automaticky přidá adjektivum kontroverzní

VIDEO Z vyhrocených společenských diskuzí, které se přenesly i do hudební oblasti, se zdá, že se do kultury, často pod pláštěm vznešených ideálů, pomalu vkrádá cenzura. Třeba slyším jenom trávu růst, ale jako člověk, který prožil 24 let v komunistickém Československu, jsem citlivý na zákazy a různé formy potlačování jiných než vlastních názorů.

Už slavný osvícenec François-Marie Arouet de Voltaire v 18. století proslul výrokem: „Pane, hluboce s vámi nesouhlasím, ale udělám vše proto, abyste mohl své názory hlásat i nadále.“ Výrok, jehož poselství v dnešní době dostává pěkně na frak. A to i na popové hudební scéně, kterou mimo jiné rozdělují názory na migraci, prezidenta Miloše Zemana nebo kapelu Ortel.

V Tiché dohodě ticho fakt nejsou

Uvědomuje si to i například Dan Šustr, který na to s kapelou Tichá dohoda na začátku loňského března reagoval singlem Zakázaný slova. Jeho textem se snaží upozornit, že lidé by neměli dopustit zabetonování diskuze a bojovat i podpásovými prostředky za „jediný správný názor“. „Pamatuju 80. léta, kdy nebylo možné otevřeně říkat, co si člověk opravdu myslí. Diskuze ve společnosti, v Evropě i v USA, začíná být velmi konfliktní a já se bojím, aby jedna strana ,nezvítězila‘ a nezačala své oponenty cenzurovat. Diskuze je nutná,“ uvedl Šustr.

S diskuzí mají například problém ve vedení internetových gigantů Seznam a Google, které vyvolaly rozruch svým podivným počínáním. Seznam se totiž pasoval do role toho, kdo bude v příspěvcích posuzovat, co je pravda a co je lež. Společnost Google zase ukázala, že nepřipouští vyjádření odlišných názorů, když „pro zraňující genderové stereotypy na pracovišti“ vyhodila softwarového inženýra Jamese Damorea, který v interní zprávě vyjádřil názor, že ženy mají menší předpoklady pro práci v technologickém světě. Pozadu nezůstal ani server Centrum, který „nevhodný“ názor rovnou cenzuruje.

Islám v ČR nechceme

Ale zpět do českých hudebních luhů a hájů. I tady se vyhazuje a zakazuje. Například pořadatel loňské akce Žižkovská noc Marek Dočekal se na sociálních sítích pochlubil, jak vystoupil proti kapele Na rovinu kvůli tomu, že jeden z jejích členů měl odznak s nápisem „Islám v ČR nechceme“. Tedy vyjadřujícím názor, který má sice daleko k humanismu a demokracii, ale není v rozporu se zákonem.

Kamarádíš s Konvičkou? Tak padej

Jiný případ boje proti odlišným názorům je z Českých Budějovic, kde byl zrušen plánovaný koncert kvůli tomu, že členové dalších pozvaných kapel zjistili, že zpěvák formace Singhaia se přátelí s Martinem Konvičkou, známým svým bojem proti islámu. Zpěvák se s tím netají, nicméně pořadateli slíbil, že svoje názory a postoje nebude propagoval na koncertě. Ani to však nestačilo. Škoda, že se toho všeho nedožil Karel Kryl. Jeho píseň Demokracie rozkvétá by mohla mít další sloku. Třeba o tom, že žádná idea není tak svatá, aby se o ní nesmělo diskutovat.

Katapult byl nenáviděn

Zda se nám něco líbí nebo ne, je věc vkusu a názoru. V hudební branži dochází občas k situaci, kdy se nějaké jméno stane symbolem něčeho, k čemu je takřka povinnost zaujmout černobílé stanovisko, a tím se zařadit do tábora příznivců nebo odpůrců. V minulosti to byl třeba Katapult nebo Michal David, poté Daniel Landa a dnes je jakýmsi měřítkem ´kulturní a občanské vyspělosti´ postoj ke kapele Ortel.

Katapult v čele s Oldou Říhou si v 80. letech získal stejně oddaných příznivců jako nelítostných odpůrců, kteří kapele vyčítali „telecí bigbít a primitivní texty pro učňovskou mládež“. Zásadní polemika se objevila v měsíčníku Melodie, kde vyšel článek s názvem Jak Katapult rozdělil národ. Říhovi a spol. se vyčítalo, že koncertuje a vydává desky, zatímco jiné skupiny jsou v rámci tažení proti „nové vlně se starým obsahem“ zakazovány. V rámci objektivity je nutné podotknout, že i Katapult měl svého času zákaz koncertování v Praze nebo v okolí Plzně a po roce 1980 zeje v jeho diskografii nucená pětiletá pauza, kdy pod hlavičkou Katapultu nemohl vyjít ani jediný singl.

Michal David a Die Toten Hosen

Ještě před rokem 1989 byl daleko víc než dnes kontroverzně vnímán Michal David. V očích rockerů byl symbolem tuzemské estrádní a diskotékové scény, která svojí bezproblémovostí proplouvala v pohodě komunistickým režimem. Většina z lidí, kteří poukazují na Davidovu kolovrátkovou muziku, však ani neví, že je opravdu dobrým muzikantem a v roce 2012 se vrátil ke svým jazzovým kořenům albem Live in Circus, na němž s uznávaným baskytaristou Pavlem J. Rybou hraje ve skupině The Fish Men.

O nedostatku tolerance svých odpůrců se přesvědčil David v srpnu 1987. Na Mírovém koncertu Olofa Palmeho v lochotínském amfiteátru v Plzni, který měl být paradoxně ve jménu zavražděného švédského sociálně demokratického premiéra společným vyjádřením rozdílných muzikantů v duchu „Ne jaderným zbraním!“, to schytal od fanoušků německých punkerů Die Toten Hosen, kteří ho zasypali kamením. David se v jednom z rozhovorů po letech na své odpůrce nezlobil: „Je to spíše vina pořadatelů, nechápu, proč mě dali vedle Die Toten Hosen,“ uvedl.

Nálepka, která se táhne životem Daniela Landy

Člověkem, který rozhodně umí budit vášně, je Daniel Landa alias Kouzelník Žito. Někdo v něm vidí autora muzikálu Krysař, který od premiéry v roce 1996 zhlédlo bezmála půl milionu diváků, a uznává, že je frajeřina, když před dvěma lety na svůj Velekoncert do pražských Letňan přilákal přes 50 000 diváků a má na kontě přes 1,2 milionu prodaných desek. Publicisté však v jeho případě stále kvůli jeho skinheadské minulosti, kdy působil ve skupině Orlík, a údajně xenofobním postojům používají již několikrát zmiňovaný výraz kontroverzní. Sám jsem v novinářských kruzích v roce 2015 zažil debatu, zda se má psát o jeho koncertu v Letňanech. Přišlo mi to absurdní a připomnělo dobu před rokem 1989, kdy se buď něco rovnou zakázalo, anebo se v jiných případech lidé placení za poskytování informací tvářili, že se nic neděje.

Ortel nad Českými slavíky

Jestli se kdysi Katapultu podařilo „rozdělit národ“, tak v současné době ještě mnohem víc skupině Ortel. Ta uspěla v předloňské anketě Český slavík, když skončila druhá za vítězným Kabátem a Tomáš Ortel na třetím místě mezi zpěváky. Při vyhlašování v reakci na výsledky opustil sál zpěvák Radek Banga. Na sociálních sítích se pak stal terčem nenávistných útoků, stejně jako na druhou stranu mnozí umělci, kteří Bangu v jeho protestu nepodpořili. Nadace Charty 77 loni Bangovi udělila Cenu Františka Kriegla za odvahu projevit veřejně svůj odpor proti rasismu. Tanečky poroty kolem udílení slavíků z posledního ročníku snad ani není potřeba opakovat.

Zastání naopak Ortel našel u Josefa Vojtka z Kabátu. „Ti kluci jsou normální muzikanti a zpívají to, co cítí. To by mělo být umožněno každému. A pokud by neumožnili účast v soutěži Český slavík každému, kdo dostane hlasy, nemá cenu takové soutěže dělat,“ prohlásil Vojtek. Skupina českých spisovatelů přesto vyzvala sponzora ankety, společnost Karlovarské minerální vody, aby se jasně od skupiny Ortel distancoval, protože kapela ve svých textech vystupuje proti menšinám a má podporu krajní pravice.

Jako důkaz xenofobie Ortelu se uvádí skladba Mešita, která má na YouTube už přes 6,7 milionu zhlédnutí. Bývalý pražský imán Samer Shehadeh vyzval obhájce islámu, aby podali na Ortel kvůli této písni trestní oznámení. Poslechněte si ji a udělejte si obrázek sami. Vřele vám k tomu doporučuju pustit si také originální příspěvek do diskuze, kterým je parodie Kebaby v podání dvojice Voxel a Pokáč. Podle ministerstva vnitra jde v případě Ortelu o nejsledovanější kapelu v Česku. Téměř na všechny její koncerty z celkem oprávněných obav dojíždí policejní dohled. Ministerstvo v pravidelné zprávě o extremismu konstatuje, že Ortel příkladem trendu, kdy texty písní sice inklinují k pravicovému extremismu, jsou však formulovány tak, aby interpretům nehrozil trestní postih.

Pokračování v neděli

Roman Jireš

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace