Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Irena Obermannová, Jasnozřivost

30.05.2018
RECENZE Irena Obermannová, Jasnozřivost

Autor: archiv redakce

Popisek: Spisovatelka Irena Obermannová

Je tomu přes deset let, které česká spisovatelka, scenáristka a dramaturgyně Obermannová tráví pod křídly nakladatelství Motto. A letos je to podruhé, co se odhodlala k žánru detektivky. Respektive detektivního románu. Poté, co KrajskéListy.cz recenzovaly její napínavou „prvotinu" Dobré duše, přichází román Jasnozřivost. I v něm hraje svou výraznou roli Izrael, šachy a mladá dívka Alice.

V malebné vesničce Kytlice v Lužických horách se stala vražda. Místní farmář Ota Švarc byl nalezen ve svém domě mrtvý. Stalo se tak poté, co ohlásil, že objasní zločin spáchaný v Kytlicích před více než šedesáti lety - v době dramatického odsunu sudetských Němců.

Alice začne navštěvovat Literární salón Alžběty Něžné, která se snaží porozumět řeči ptáků a dávno už není úspěšnou spisovatelkou. Alžběta od svých žáků požaduje totální upřímnost. Alice na jejích salónech potkává několik zajímavých žen, z nichž se každá ocitla na důležitém životním rozcestí. Chodí sem také malíř Lůďa z místního blázince. Dozví se Alice z povídek účastnic literárního salónu, kdo je vrah či vrazi? Začne Alžběta Něžná rozumět řeči ptáků a stane se konečně jasnozřivou? A co to vlastně píše za knihu?

Tak zní čirá anotace titulu, ke kterému se ovšem čtenář musí mírně řečeno prokousat. Úvodních padesát stran vcelku hutné a na konci poutavě vykreslené knihy nám totiž dalo zabrat. Těch postav bylo hodně, hodně bylo rovněž popisů, charakteristik a také slov, které nám k ději příliš neseděly. Bylo to zkrátka takové povídání a místy musíme připustit, že nás i nudilo. Samotný zločin a jeho odkrývání přitom hrají významnou roli a Obermannovou za kontury osudů musíme pochválit. Není to samozřejmě poprvé, co podobné téma zajímá. Zmiňme populární seriál ČT Vzteklina (z prostředí šumavské vesnice Bučiny) anebo Habermannův mlýn geniálního Juraje Herze (ústřední děj je nejspíše zasazen v obci Bludov v severomoravských Sudetech).

Irena Obermannová zvolila svůj přístup logicky, byť někdy kostrbatě. Mladá slečna Alice se znovu ocitá mezi „obyčejnými" lidmi, sleduje jejich takzvaně normální a běžné životy, snaží se zapadnout. Hodně mluví. Hodně. Ale ráda poslouchá. Nám dalo poměrně slušně zabrat, když jsme přemýšleli o vraždě. Nešlo ani tak o motiv, ten byl jasný, ale o to, co vraha k jeho jednání vedlo. Fakt, na který bychom měli upozornit, totiž spočívá v pojmu corpus delicti. Tím se v námi recenzované knize stává nejen fotografie dávné popravy odsouvaných obyvatel, ale rovněž v deníku zaznamenané paměti. Obojí je sice dávná minulost, ovšem bolestná a hluboká. A tak k tomu přistupují i místní.

Velice hezkým prvkem obou recenzovaných detektivek je přehrávání šachové partie. Její průběh naleznete vždy na konci knihy. Milým překvapením pro nás bylo to, že partii někdo opravdu hrál, vyhrál a že jsme obě jména znali.

Celkový spád knihy (přes složitější úvod) je příkrý, svižný, rychlý. Dialogům jsme věřili a prostředí, do něhož se spisovatelka věrně vžila, je abnormálně procítěný. Nevylučujeme proto, že kniha vznikala kdesi v lesích a luzích české kotliny...

Název: Jasnozřivost
Autorka: Irena Obermannová
Vydává MOTTO, 2018
Hodnocení: 68 procent

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace