Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Drogy, sebevražda, naprosté dno i oslňující sláva. Speedmetalové dýně si prošly peklem

26.05.2018
Drogy, sebevražda, naprosté dno i oslňující sláva. Speedmetalové dýně si prošly peklem

Autor: Wallpapers

Popisek: Speedmetaloví králové Helloween

VIDEO Ještě před pár lety by si na něco podobného nevsadil ani nejodvážnější bookmaker. Němečtí Helloween ve svých řadách uvítali ztracené syny, kytaristu Kaie Hansena a (hlavně) zpěváka Michaela Kiskeho, a vyrazili s nimi na turné. V ranku melodického metalu jde jednoznačně o událost loňska. A nemusíme snad ani dodávat, že v našich krajích je pro nehynoucí zástup fanoušků celá věc ještě emotivnější. 25. listopadu karavana dorazila do Prahy a lístky už v předstihu zmizely jako pára nad hrncem. Ale nevadí, letošní prázdniny si Helloween rezervovali místo na festivalu ve Vizovicích. Takže kdo nestihl loni, může letos.

Je to skoro až dojemné. Staré spory se zdají být zapomenuty, Michael Weikath a Kiske, druhdy dva nejdravější kohouti na jednom smetišti, už spolu zřejmě mohou koexistovat v jedné místnosti a jednom pódiu bez osypek, opruzenin a zlých slůvek. Prémií je účast věčně usměvavého Kaie Hansena, bez jehož tvůrčího vkladu na raných deskách by Helloween nikdy nedolétli tak vysoko.

Příběh kapely Helooween je silný sám o sobě

Ten příběh je silný sám o sobě a byl by i bez tohoto překvapivého, nikoliv však nelogického zvratu s krycí značkou Pumpkins United. Ale o tom až za moment. Nejdříve se pojďme ponořit do úplných začátků speedmetalových králů, kteří si podmanili svět, ale zároveň ochutnali bahno ze dna vlastní exitence.

Hvězdné začátky

Díky první a druhé části Keeper Of The Seven Keys (1987, resp. 1988) se z hamburského speedmetalového kvintetu stala superhvězda. Hansenovy perlivé a vynalézavé melodie pentlil svým hlasem mladičký Michael Kiske. Jeho výkon na obou deskách z něj udělal zbožňovaného pěvce s armádou oddaných, kteří na něj nezapomněli ani v dobách, kdy se potácel u dna a vydával alba nehodná jeho nadání a renomé.

Zlom přišel v roce 1989, kdy z kapely odešel dosavadní tahoun Hansen a na jeho místo naskočil Roland Grapow. Ve snaze vymanit se z příliš těsně střiženého speedového stejnokroje vydali Helloween album Pink Bubbles Go Ape (1991), na němž zvolna přebíral kreativní otěže právě Kiske. Skladby byly přívětivější a popovější, spíš než o power speedu se dalo hovořit o svižnějším pop rocku. Fandové si rozpačitě mnuli brady a s následující deskou Chameleon (1993) to s „dýněmi“ mnozí vzdali úplně. Poslední metalové okovy padly, album je cele Kiskeho vizí, jak by měla hudba skupiny nadále vypadat. Pop, jazz, swing, rap (!), akustické balady, jen tu a tam trocha těch zboostrovaných kytar, aby se neřeklo. Skladatelsky je to sice fantazie, Kiske pěvecky exceluje, ale lidsky byla kapela v troskách.

Trochu jiná kapela

Vřelo to zejména mezi frontmanem a zbytkem sestavy, hlavně tedy kapelníkem Weikim, kterému pilo krev i to, že se plavovlasý Michi dal na vegetariánství, začal se obracet k Bohu a tvrdil, že celý metal je jedna velká hromada šrotu. Bylo třeba jednat. I přesto, že si Weikath musel uvědomovat, jaké riziko podstupuje (Kiske byl v očích fanoušků doslova kultovní postava), rozhodl se na nic nečekat a ukázal zpěvákovi dveře. Na jeho místo nastoupil Andi Deris z Pink Cream 69 a jelo se dál. Chameleon i Růžové bubliny byly zapomenuty, deska Master Of The Rings z roku 1994 měla za cíl jediné: přesvědčit všechny malověrné, že ten pravý, speedový Helloween je zpět. A byl.

Dlužno ještě připomenout, že návratu do metalových vod se kromě Kiskeho nezúčastnil ani dosavadní bubeník Ingo Schwichtenberg. Ten měl jednak masivní problémy ve studiu při natáčení Chameleona, s některými skladbami si prostě nevěděl rady, především však trpěl schizofrenií a vypěstoval si rovněž návyk na kokain a hašiš. Vyhazov z milované kapely ho psychicky zdrtil natolik, že v roce 1995 spáchal sebevraždu.

Kai Hansen rozjel své Gamma Ray, s nimiž excelentně navázal na tradici germánsky střiženého speed metalu. Zato s Kiskem to po slušném albu Instant Clarity (1996), na němž spolupracoval například s Adrianem Smithem z Iron Maiden, šlo od desíti k pěti. Vypouštěl prohlášení, nad nimiž zůstával rozum stát. Coby novopečený křesťan dštil oheň a síru na veškerý metal, prohlašoval se za umělce, jehož tvorby není svět hoden a podobně. A taky vydával alba, která registrovali opravdu jen nejzarytější fandové. Oč intenzivněji se vzpomínalo na jeho působení v Helloween, o to méně se posluchačská obec zajímala o jeho nové počiny. Nicméně kdykoliv se Kiske objevil se službách nějaké zavedené formace (viz hostování na desce Land Of The Free od Gamma Ray nebo v rámci projektu Avantasia Tobiase Sammeta), byla z toho vždy senzace. Kiske je zpátky, chválabohu, radovali se fans. Ne, ještě nebyl, to nejspíš jen tomu světem nedoceněnému vizionáři docházela hotovost…

Pokračování v neděli

Jindřich Göth

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace