Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Překrásně osvěžující román Na odvrácené straně. Milovníci sci-fi zajásají jako první

25.05.2018
RECENZE Překrásně osvěžující román Na odvrácené straně. Milovníci sci-fi zajásají jako první

Foto: archiv

Popisek: Pravidelné recenze Krajských listů

Obvyklá praxe bývá pro většinu čtenářů příznačná. Děj posouvají dopředu dialogy. Stručné, svižné, vtipné, místy ironické a jízlivé. V případě hutného románu Australana Anthony O’Neilla musíme uznat, že je to právě naopak. Nejvíc fascinující (po vzoru Karla Maye nebo Jaroslava Foglara) je právě ta vata mezi vším. Popisy, obrysy a charakteristika fascinujícího života na kolonizovaném měsíci. Už v úvodu proto chceme zdůraznit, že román v krásném překladu Jana Kalandry, který vydala LEDA, jednoznačně doporučujeme.

Pro milovníky scifi je měsíc květen doslova božským zjevením. Albatros vydal Lemovu Planetu Eden (...když raketa se šesti astronauty havaruje na dosud neprobádané planetě, jako zázrakem všichni přežijí…) a LEDA přinesla slovního tuláka Anthony O’Neilla. V případě Stanisława Lema musíme hovořit o jistotě, zručnosti a legendě žánru, v případě druhého jmenovaného budeme mírně zdrženliví. Svou touhu po cestování (a poznání) totiž nezdůrazňuje prostřednictvím science fiction, ale především díky psaní. Je to patrné z jeho dosavadní tvorby, která skáče jak žába po mělčině.

V prvotině Šahrazád – Útěk z Bagdádu (2001, česky 2002) si pohrál s arabským folklorem, kdy proslulé hrdince Pohádek tisíce a jedné noci po několika letech opět hrozí, že bude o hlavu kratší, a tak se znovu zachraňuje usilovným vyprávěním. Druhý O’Neillův román The Lamplighter (2003; Lampář) je už plně zasvěcen stínohře zanedbaných čtvrtí skotské metropole v duchu romantika Roberta Louise Stevensona (Klub sebevrahů, Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda či Ostrov pokladů). I následující román Říše věčnosti (2006, česky 2009), zasazený do časů Napoleonova egyptského tažení, má skotského vypravěče, který líčí císařovo posedlé pátrání po tajemství nesmrtelnosti. Vrcholem autorových výbojů na poli literárního krváku je kniha The Unscratchables (2009; Nezničitelní), což jest detektivní parodie se společenskokritickým přesahem, v níž se úlohy strážců zákona ujali bullteriér se siamskou kočkou.

Ano, bullteriér se siamskou kočkou.

Vzhledem k tomu, že nás recenzní výtisk z LEDY oslovil doslova po několik řádcích, výše uvedené tituly jsme alespoň zběžně pročetly v angličtině. Bohatost slovní zásoby a představivost autora byla natolik silná, že jsme se leckdy v těch jeho sentencích ztratili. I přesto musíme říct, že byly super, ale že litujeme všechny překladatele, kteří se s tímto spisovatelem potýkají. Ona už samotná skutečnost, že jde o Australana, hovoří za vše. Pro lépe vybavené angličtináře připomeňme jen dvě ze slov, která se v Americe či Anglii objeví pouze výjimečně: arvo nebo ute. Typicky australské termíny. V recenzovaném románu Na odvrácené straně se s těmi případnými problémy Jan Kalandra popasoval skvěle a je to zejména jeho překlad, co knížku pozvedává. Překlad je nejen svěží a pochopitelný, ale dostatečně pevný a kreativní (detektiv Zackon, kráter Gagarin, novinář O. P. Ravdoo, pasák Faust...). Ději i knize nejvíce pomáhá délka vět a souvětí: jednoznačné, rychlé, živé, plastické. Všechno zapadá, sedí.

Anotace knihy? Na odvrácené straně Měsíce se nachází Město hříchu založené výstředním miliardářem Fletcherem Mosasem – původně jako trestanecká kolonie pro nejtěžší zločince, nájemné vrahy a sexuální maniaky. V celém vesmíru není místo, kde byste sehnali účinnější fet, levnější plastickou operaci, intimnější zákoutí pro dohodnutí kšeftu… anebo zkorumpovanější policii. Poručík Damien Zackon, jehož sem před mafiány na Zemi uklidili v rámci programu na ochranu svědků, se o tom má přesvědčit na vlastní kůži. Když v místním policejním revíru dojde k sérii krvavých atentátů, svěří vyšetřování právě jemu. Proč zrovna nováčkovi? Při pátrání po atentátnících mu hážou klacky pod nohy jak kolegové v čele s náčelníkem otylým jako hroch, tak zdejší samozvaný vládce. Jenže co když za vraždami stojí právě všemocný Mosas a jeho neméně ambiciózní dcera?

Jak jsme už několikrát zmínili, autor rozprostřel svou fantasii, která ho jistě vrátila do klukovských let, na několik stovek stran. Všechny dialogy jsou nejen věcné a hbité, ale často vtipné a dost netradiční. Napomáhá tomu nejen překlad, ale taky nadsázka a hra se slovy. Kdybychom se snažili titul charakterizovat, měli bychom problém. Je to kousek sci-fi, něco od humoru a taky od kriminálky, ale především je to pouť. Pěkná a povedená.

Název: Na odvrácené straně
Autor: Anthony O’Neill
Překladatel: Jan Kalandra
Vydává LEDA, 2018
Hodnocení: 75 procent

Vložil: Zdeněk Svoboda