Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Legendární klub 27 neskončil v šedesátkách. Kosí muzikanty i nyní. Poslední obětí je Amy Winehouse, kdo je další na řadě?

20.05.2018
Legendární klub 27 neskončil v šedesátkách. Kosí muzikanty i nyní. Poslední obětí je Amy Winehouse, kdo je další na řadě?

Foto: Facebook

Popisek: Amy Winehouse

VIDEO Hudební fanoušci klubem 27 označují řadu bluesových a rockových muzikantů, kteří zemřeli často za záhadných okolností ve 27 letech. Historie klubu 27 se jako červená nit táhne celým minulým stoletím. A přeskakuje i do 21. století. Pokračování ze soboty...

Dave Alexander (* 1947, † 1975)

Jeden z duchovních otců punku a basák The Stooges, kapely, jež proslavila Iggyho Popa. V hudebním odvětví byl Dave nováčkem, ale učil se velmi rychle a na první dvě alba měl velký vliv. Iggy ho v různých rozhovorech často zmiňuje jako hlavního skladatele. Ze Stooges byl bohužel po třech letech vyhozen kvůli problému s pitím, jenž také zapříčinil jeho smrt.

 

Jacob Miller (* 1952, † 1980)

Jamajský rastafarián a reggae hudebník. Zlomovým bodem v jeho životě bylo přestěhování do Kingstonu, kde později začal nahrávat se známým producentem Coxsone Doddem. Zapsal se jako skvělý zpěvák a zaujal skupinu Inner Circle, se kterou začal koncertovat. Mimo jiné byl známý díky své neustále dobré náladě. Přátelil se s Bobem Marleym (spolu s ním je na ikonické fotce, z níž sám bývá vyřezáván), se kterým chystal turné po severní Americe. Plány zrušila tragická nehoda osudná pro Jacoba i jeho syna.

Alexander Bashlachev (* 1960, † 1988)

To, že je „fenomén 27“ mezinárodní a neomezuje se na žádný kontinent či zemi, potvrzuje i tento ruský hudebník a představitel ruského folk rocku. Většina jeho písní sestává pouze ze zpěvu a kytary, přesto je jeho hudba nesmírně emotivní; domovina autora se nezapře. Za pět let kariéry napsal a nahrál neuvěřitelné množství materiálu. Nejznámějším albem Alexandrovy kariéry je Kochegarka, záznam koncertu v Leningradu pro šest lidí. Nutno dodat, že taková hudba byla v v tehdejším Sovětském svazu cenzurována, takže Alexander a i další vystupovali a nahrávali v různých bytech či domech přátel. Později Bashlachev upadl do tvůrčí krize, jež vyvrcholila v pravděpodobnou sebevraždu.

Richey Edwards (* 1967, † 1995)

Jeden z nejvlivnějších rockerů devadesátých let, známý především díky temným intelektuálním textům s častým politickým podtextem. Spíše než jako hudebník se v kapele Manic Street Preachers zapsal právě jako textař. Richey se v sedmadvaceti ztratil jen pár dnů předtím, než měla skupina pořídit fotit fotografie ve Státech. Poslední stopou je automobil, který si Edwards půjčil a jenž byl objeven s vybitou baterií nedaleko mostu, mezi sebevrahy velmi oblíbeného. Edwardsovi známí však tvrdí, že Richey by nespáchal sebevraždu. Jeho tělo nebylo nikdy nalezeno a dlouhou dobu, až do roku 2008, kdy byl oficiálně prohlášen za mrtvého, se objevovala svědectví tvrdící, že byl spatřen v Indii nebo na ostrově Fuerteventura.

Anton Yelchin (* 1989, † 2016)

Tento americký herec s ruskými a židovskými kořeny se proslavil díky seriálu Uneseni produkovaném Stevenem Spielbergem. Poté hrál v několika filmech, například Star Trek nebo Terminator Salvation. Málokdo ale tuší, že miloval akustickou kytaru a hrál v punkovém uskupení The Hammerheads. To se záhy rozpadlo a bohužel se dochovalo jen pár nahrávek z koncertů. Yelchin je jedním z posledních členů Klubu 27 – před rokem a půl zemřel nešťastnou náhodou zapříčiněnou jeho jeepem. Špatně zabrzdil a jeep ho přimáčkl na zeď...

Pět VIP členů

Jimi Hendrix (* 1942, † 1970)

Jeden z nejlepších kytaristů vůbec, průkopník různých kytarových efektů a hlavní představitel psychedelic rocku. Americký kytarista, zpěvák a skladatel. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších kytaristů v historii rockové hudby. Po počátečním úspěchu v Anglii dosáhl světového věhlasu zejména díky vystoupení na popovém festivalu v Monterey v roce 1967. V roce 1969 byl hlavní hvězdou festivalu Woodstock. Rok na to se zadusil zvratky při předávkování prášky na spaní.

Janis Joplin (* 1943, † 1970)

Čtvrté a poslední album této zpěvačky Pearl vyšlo tři měsíce po její smrti a vyšplhalo se na vrchol většiny žebříčků. Janis Joplin je jednou z nejvýznamnějších představitelek hudby 60. let 20. století, tedy období hudby hippies. K hudbě hippies v podstatě u všech umělců/kyň patří i životní styl, kterým i Janis samozřejmě žila. Její význam nepochybně spočívá v novátorském přístupu „bílé holky“ k rhythm&bluesové hudbě, poněvadž nikdo z bělošské komunity nezpíval blues tak jako ona. Určitou paralelu s ní můžeme v posledních letech najít u Amy Winehouse, která stejně jako Janis patří do Klubu 27.

Jim Morrison (* 1943, † 1971)

Zpěvák, skladatel, básník a frontman legendárních The Doors. Po smrti se stal symbolem popkultury a rebelie. Po prudkém vzestupu The Doors v roce 1967 se u Morrisona postupně rozvíjela těžká alkoholová a drogová závislost, která vyvrcholila jeho smrtí v Paříži roku 1971. Důvodem byla s největší pravděpodobností kombinace alkoholu a špatného tělesného stavu, nicméně události kolem jeho smrti jsou stále předmětem diskuse, jelikož před pohřbem nebyla provedena řádná pitva a přesná příčina jeho úmrtí je tak i nadále sporná. Oficiálně zemřel na srdeční selhání.

Kurt Cobain (* 1967, † 1994)

Hlavní postava grungeové scény a zakladatel Nirvany. Často bývá zmiňován v souvislosti s drogami, nesporný umělecký talent se mu ale nedá upřít. Oficiálním vysvětlením smrti Cobaine je sebevražda. Policie bez většího vyšetřování konstatovala smrt vlastním přičiněním. Seděl a měl brokovnicí prostřelenou hlavu, zároveň byla ale v jeho krvi nalezena smrtelná dávka heroinu. Vzhledem ke zvláštnímu způsobu (podle některých neproveditelnému), jakým měla být sebevražda vykonána, se brzy poté vynořila řada spekulací, že nespáchal sebevraždu, ale byl zavražděn svojí manželkou, důvodem měl být rozvod, o který Kurt žádal.

Amy Winehouse (* 1983, † 2011)

Zásadní hudebnice jedenadvacátého století. Nahrála pouhá dvě alba, i ta jí ovšem stihla zajistit hvězdnou kariéru. V sobotu 23. července 2011 byla svým bodyguardem nalezena mrtvá ve svém domě v Londýně. Příčina smrti byla objasňována několik měsíců a zveřejněna až po třech měsících od úmrtí. Koronární soud určil, že příčinou její smrti byla otrava alkoholem. Obsah alkoholu v její krvi byl stanoven na 4,16 promile. Závislost na drogách, hlavně na alkoholu, jí působila veliké problémy.

Bořek Nachtmann

 

Vložil: Štěpán Cháb