Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla, je a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rocková kapela ´všech mrtvých´, klub 27. Robert Johnson, co uzavřel smlouvu s ďáblem v Robinsonville Mississippi, a další ´členové´

19.05.2018
Rocková kapela ´všech mrtvých´, klub 27. Robert Johnson, co uzavřel smlouvu s ďáblem v Robinsonville Mississippi, a další ´členové´

Autor: Youtube / repro

Popisek: Robert Johnson

VIDEO O „Klubu 27“ se začalo mluvit na přelomu šedesátých a sedmdesátých let, kdy na onen svět odešla spousta známých osobností hudebního světa. Například kytarista Jimi Hendrix a zpěvačka Janis Joplin zemřeli jen v rozmezí dvou měsíců. Číslovka 27 byla i další dvě dekády osudová pro mnohé. Spekulace a konspirační teorie o „klubu“ však opět otevřel až osmý duben 1994, den, kdy byl nalezen mrtvý Kurt Cobain. Od té doby se lidé zesnulí ve dvaceti sedmi řadí do takzvaného klubu, jenž nyní čítá několik desítek členů. Ačkoli různé studie vyvrátily fakt, že by hudebníci umírali častěji v osmadvacátém roce života, počet těch, kteří se 28 skutečně nedožili, je zarážející.

Alexandre Levy (* 1864, † 1892)

Mohlo by se zdát, že počátky klubu sahají nejdále do poloviny dvacátého století. To ovšem není pravda, jako první člen bývá označován brazilský skladatel, pianista a dirigent narozený ještě o sto let dříve. Poprvé vystupoval v osmi a byl srovnáván s Mozartem, skládat začal v šestnácti a do své smrti napsal přes čtyři desítky skladeb pro klavír. Mimo jiné se zasloužil o vývoj klasické hudby, do níž míchal prvky brazilského folkloru.

Robert Johnson (* 1911, † 1938)

Černošský kytarista a zpěvák, zpětně uznávaný jako přední osobnost třicátých let. Za svého života nikdy nedosáhl slávy, hrával jen v barech nebo venku na křižovatkách, na což odkazuje jedna z jeho nejslavnějších písní Cross Road Blues. Mluvit se o něm začalo až v roce 1961, kdy byla vydána kompilace zvaná King Of The Delta Blues Singers. Kompletní sbírka Johnsonových nahrávek v roce 1990 získala cenu Grammy a Robert sám byl posmrtně uveden do Síně slávy díky svému vlivu na vývoj blues a počátky rock’n’rollu. Mnozí slavní hudebníci, kupříkladu Eric Clapton, Keith Richards a další, ho uvádějí jako zdroj inspirace a označují ho jako dědečka rock’n’rollu. A to i přesto, že nahrál jen 29 písní a nikdy nevydal celé album. Skvělým hudebníkem se prý, jak praví legenda podobná té o Faustovi, stal poté, co uzavřel smlouvu s ďáblem. Díky té měl Johnson, výměnou za svou duši, vytvořit něco, co ho proslaví. Zemřel za nejasných okolností; jedna z verzí tvrdí, že vypil alkohol otrávený manželem ženy, se kterou flirtoval.

Brian Jones (* 1942, † 1969)

Jeden ze zakladatelů The Rolling Stones. Hrál na kytaru, harmoniku, klavír a mnoho dalších nástrojů. Podílel se na všech albech až po Let It Bleed. Zatímco sám se snažil držet blues, Mick Jagger a Keith Richards se od něj pokoušeli odchýlit. Začali směřovat jinam, stalo se z nich duo stojící za většinou písní a postupně přebírali vedení. Jones se nemohl smířit s nižším postavením, propadl drogám a alkoholu. V polovině roku 1969 byl požádán, aby kapelu opustil. O necelý měsíc později byl nalezen utopený v bazénu. Ačkoli jako hlavní příčina bývá uváděn alkohol, což potvrdila pitva, vyskytují se i spekulace o zavraždění.

Alan Wilson (*1943, † 1970)

Nejvíce se proslavil s kapelou Canned Heat, již založil a byl také jejím nejdůležitějším členem; hrál na kytaru, harmoniku, zpíval a skládal. Jeho nejznámějším hitem je On The Road Again. Známý je také díky své přezdívce Blind Owl, tedy „slepá sova“. Tu si vysloužil tím, že měl kulatý obličej, byl velmi vzdělaný a trpěl extrémní krátkozrakostí. Jednou, když hrál na svatbě, si prý položil kytaru na dort, protože ho neviděl. Dva týdny před smrtí Jimiho Hendrixe pravděpodobně spáchal sebevraždu, o kterou se pokoušel už dříve.

Ron McKernan (* 1945, † 1973)

Zakládající člen kapely Grateful Dead, v níž hrál na harmoniku, klávesy a zpíval. Sám byl velmi ovlivněn černošskou hudbou. Chtěl ji hrát, ale ostatní spoluhráči směřovali spíše k psychedelic rocku. Ron byl jimi omezován, musel se smířit s harmonikou a občasným zpěvem, protože byl najat nový klávesista. Většina Grateful Dead jela v drogách spojených s psychedelickou scénou, McKernan zůstal u alkoholu. Ten mu však zdraví také těžce narušil, že už nebyl schopen koncertovat. Poslední koncert, po němž přerušil veškeré styky s ostatními muzikanty, odehrál půl roku před smrtí. Ačkoli jeho postavení ve skupině už ke konci nebylo nijak významné, jeho smrt všechny spoluhráče šokovala a oni sami přiznali, že se jedná o konec původních Grateful Dead.

Pokračování v neděli

Bořek Nachmann

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace