Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chlapci a děvčata, pěstujte koťata! Drsný byznys i skvělé kousky… Historie dětské písničky za poslední půlstoletí

12.05.2018
Chlapci a děvčata, pěstujte koťata! Drsný byznys i skvělé kousky… Historie dětské písničky za poslední půlstoletí

Foto: Youtube Repro

Popisek: Jiří Suchý ve dvojici se Šlitrem napsali spoustu dětských hitů; zde nabádá, abychom pěstovali koťata

VIDEO Večerníček už dávno skončil, dítko uléhá do postýlky, ale spinkat se mu ještě nechce. A tak žadoní: „Mami, vyprávěj mi nějakou pohádku nebo zazpívej písničku!“ Maminka milovanou ratolest láskyplně pohladí po tváři, poté přisedne na okraj pelesti a spustí: Spi, miláčku, spi, Halí, belí, Hajej, můj andílku či některou z přehršle dalších ukolébavek.

Pravda, tato v dobách našich (pra)babiček běžná zvyklost se ve většině současných rodin nejspíš už nepěstuje. Rozhodně to však neznamená, že by dnešní děcka už od svých prvních krůčků nebyla muzikou atakována doslova od rána do večera. Písně lidové, národní i ty umělé ve všemožných úpravách a verzích, písničky z filmových či televizních pohádek a dětských seriálů či původní, speciálně pro ně vytvořená alba od umělců nejrozličnějšího žánrového rozptylu... Široký sortiment na výběr, kvalita proměnlivá. Zaměřit svoji pozornost právě na tuto cílovou skupinu bývá totiž zároveň i velmi výnosný obchod. Otázkou je, co z toho kvanta k dětským uším dolehne dříve, zasáhne je nejintenzivněji a formuje jejich hudební vkus. 

Zkusme si ve stručnosti a bez nároku na úplnost projít historii tuzemské dětské písničky za přibližně poslední půlstoletí.

Hledání v šedesátých letech

Písničková tvorba pro děti není nijak jednoduchou záležitostí a má svá specifika. Především vyžaduje, aby autoři měli dostatek fantazie a dokázali svět kolem sebe pozorovat dětskýma očima, tedy vnímavým a zároveň i udiveným pohledem někoho, kdo teprve vše objevuje a dokáže si všímat i zdánlivých maličkostí. Téma písničky jim musí být něčím blízké, verše vtipné a zábavné, použitý slovní aparát srozumitelný. I když třeba Zdeněk Svěrák se nevyhýbá ani výrazům složitějším, a to s úmyslem, aby se pak děcko s vysvětlením neznámého pojmu obrátilo na své rodiče.


Samozřejmě, že text by měl obsahovat i ústřední slogan, který děti něčím zaujme, vezmou ho za svůj a rády si ho opakují. Po hudební stránce musí jít o harmonicky jednoduchou, přímočaře zpěvnou melodii, s jejímž zapamatováním nemá dětský konzument žádné potíže. Naplnit všechna tato kritéria a nesklouznout při tom k vyložené podbízivosti, lacinosti a kýči, to je opravdu umění. A stejně se ani potom nedá s jistotou předvídat, která písnička u dětí zaboduje. Nezřídka se také přihodí, že jejich favoritem se stane věc, která nebyla primárně zacílena zrovna na ně. Děti mají totiž silně vyvinuty smysl pro nonsens a absurdno, proto velmi vstřícně přijímají i některé žertovné kousky například od Ivana Mládka či dvojice Vodňanský & Skoumal.


Vyloženě pro děti nebyly původně složeny ani semaforské písničky Sluníčko (1960) či o rok mladší Malé kotě (později ho přezpívala třeba Dáda Patrasová či ve stylu techno Maxim Turbulenc), přesto dodnes patří k největším dětským hitům. Na rozdíl od těchto dvou písniček, které se staly dětskými (pra)hity jaksi mimoděk, dramaturgie Československé televize jen o pár let později usoudila, že nic nelze nechat pouhé náhodě. V roce 1963 tak vznikl pořad Hledáme písničky pro děti, který vydržel na obrazovkách dva roky a přinesl několik desítek písní, včetně pozdějších evergreenů, jakými jsou duet Pavla Švába a Bohumila Starky Hvězda na vrbě nebo Ztratila Lucinka bačkorku (Jindra Machová).


Kvalitní autorské zázemí i hudební doprovod, včetně tehdy patnáctiletých (!) muzikantů Jana Hammera ml., Miroslava a Alana Vitoušových z Junior tria, populární zpěváci a herci (Pavlína Filipovská, Helena Vondráčková, Pavel Sedláček, Miloš Kopecký a další) – to byla záruka úspěchu. K zajímavostem patří, že v pořadu se jako čtrnáctiletý objevil i pozdější člen Marsyas, kytarista, zpěvák a skladatel Petr Kalandra.

Zlatá brána a kdo z ní vzešel

Od počátku sedmdesátých let převzalo hlavní iniciativu na poli dětské písničky televizní studio v Košicích. Během dvaceti následujících roků připravilo 145 dílů hudebně-dramatického pořadu Zlatá brána, který se v dvouměsíčních intervalech vysílal vždy v neděli dopoledne a těšil se nesmírnému zájmu a popularitě nejen u nás, ale i ve „spřátelených“ zemích. V programech, které byly poměrně velkoryse koncipované (točilo se nejen ve studiu, ale i v exteriérech, děcka byla převlečena do na míru šitých kostýmů) se vystřídalo šest generací dětí. Písně pro ně tehdy mezi jinými skládali například Pavol Hammel a textař Kamil Peteraj, hudební podklady se natáčely v Ostravě s doprovodnou skupinou Marie Rottrové Flamingo/Plameňáci.

Někteří z účinkujících se tehdy na čas stali skutečnými dětskými hvězdičkami, ovšem kupodivu až překvapivě málo z nich se této dráze věnovalo i v dospělosti. K nemnoha výjimkám patří herečka Zuzana Tlučková a především zpěvák skupiny No Name Igor Timko. Písničky ze Zlaté brány vycházely na deskách a kazetách, a jelikož jsou dodnes velice populární, existuje i několik později na CD vydaných výběrů. Řadu hitů (i v původní televizní verzi) si lze připomenout i na YouTube. 

Pokračování v neděli

Leoš Kofroň

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace