Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zazářila raketově, žila zběsile, zemřela rychle. Růže z Texasu, perla ze San Franciska. Janis Joplin

21.04.2018
Zazářila raketově, žila zběsile, zemřela rychle. Růže z Texasu, perla ze San Franciska. Janis Joplin

Foto: Rock and All

Popisek: Janis Joplin

FOTO VIDEO Skutečně rockových zpěvaček v hudební historii mnoho nenajdeme. Ale jedna vyniká nade všemi. Nejen na hudebním poli. Zazářila rychle, žila rychle, jezdila rychle (byla výborná řidička), zemřela rychle. Pokud její hlas někdy uslyšíte, zapamatujete si ho a nikdy ho nezapomenete. Janis Joplin. V tomto článku se zaměříme na živé nahrávky, a to jak oficiální, tak bootlegy.

Za života zpěvačky žádné živé album nevyšlo, dlouho jedinou oficiálně vydanou deskou byla kompilace Janis In Concert, která ovšem výborně mapuje, až na výjimky, celou, i když velmi krátkou kariéru této hvězdy bílého blues a blues rocku.

Celý život bojovala s nízkým sebevědomím

Byla to zvláštní osobnost, která trpěla závislostí na alkoholu a heroinu, celý život bojovala s nízkým sebevědomím, často se obklopovala nesprávnými lidmi, udělala i pár špatných rozhodnutí, ale to, co po ní zůstalo, je stále hodno obdivu. Narodila se v texaském Port Arthur v roce 1943, vychodila zde střední školu, a už tady jí to táhlo k hudbě. Po klubech sama s kytarou zpívala staré folkové tradicionály, gospely i blues. Toto první období, kdy to byla ještě absolutně neznámá zpěvačka, je zachyceno na druhém albu z kolekce Janis, která vyšla v roce 1975.

Janis Joplin

První disk, soundtrack k filmu Janis, obsahuje mix studiových nahrávek a jinde neslyšených koncertních verzí. Tři písně z frankfurtského koncertu z roku 1969 s Kozmic Blues Bandem jsou skutečným unikátem a zachycují tento ansámbl v nejlepší formě, ve které se během krátkého ročního působení nacházel. Z nějakého důvodu se mu koncerty na americké půdě nedařily. Možná to bylo tím, že na hudebníky příliš doléhalo srovnávání s Big Brother And The Holding Company, kterému byli při turné po severoamerickém kontinentu neustále vystaveni. V Evropě byla Janis poprvé, tam o žádné srovnávání nešlo, proto mohla hrát kapela zároveň sevřeně i uvolněně.

Druhá část s názvem Early Performances představuje Janis Joplin jako začínající folkařku. Je zábavné poslouchat, kterak se mladá zpěvačka potýká pouze za doprovodu akustické kytary převážně s tradicionály a letitými blues. Už zde zní její nezvykle posazený hlas zajímavě, špinavě, jinak než u jiných zpěvaček s kytarou.

Holding velkého bratra

V roce 1966 přijala nabídku Cheta Helmse, manažera sanfranciské psychedelicko-rockové kapely Big Brother And The Holding Company, na místo zpěvačky. Do širšího povědomí se dostala po festivalu v Monterey. Toto město se zapsalo významně do historie dvakrát. Poprvé jako centrum kalifornské zlaté horečky v devatenáctém století, podruhé v létě 1967, kdy v areálu jménem Horseshow Arena proběhl první a jediný ročník Monterey Pop Festivalu. Slovo „pop“ v té době znamenalo něco úplně jiného, chyběl mu dnes typický pejorativní nádech a je zajímavé, co všechno se tehdy dalo pod toto označení schovat. Folkoví Simon s Garfunkelem, psychedeličtí Jefferson Airplane a Grateful Dead, soulový Otis Reading, rockoví The Who, nezařaditelní Buffalo Springfield a na plakátech malým písmem dole uvedení Big Brother And The Holding Company. Nelze říct, že by v jejich čele stála tehdy čtyřiadvacetiletá Janis Joplin – byla prostě jedním ze zpěváků, ale uměla na sebe upoutat pozornost nejen hudebním projevem, a i celkovým vystupováním. Skupina odehrála v rámci festivalu naplánovaný koncert v sobotu odpoledne a byla to bomba.

Janis Joplin

Festival natáčel pro hudební film režisér D. A. Pennenbaker, známý ze spolupráce s Bobem Dylanem, se kterým natočil snímek Don’t Look Back. Tehdejší manažer skupiny Chet Helms ovšem sobotní koncert nafilmovat nedovolil, což se ještě týž den ukázalo jako chyba. Podle očitých svědků bylo vystoupení strhující a ukázalo, že z Janis roste budoucí hvězda. Proto se režisér se skupinou domluvil, že v neděli odpoledne zahrají ještě jednou. Toto vystoupení vyšlo v audio podobě v rámci čtyřdiskového kompletu The Monterey International Pop Festival. Z tohoto dokumentu je jasné, jak skvěle tenkrát Big Brother s Janis hráli, protože vyniknout v plejádě úžasných vystoupení nebylo nic lehkého.

Skvělý odehráli Jefferson Airplane a vystoupení Jimiho Hendrixe, který na závěr postříkal svého rudého Fendera benzínem a zapálil, je dodnes považováno za jeho vůbec nejlepší. Z prvního koncertu Big Brother si lze poslechnout dvě písně, Road Block a Ball In Chain, na třídiskovém boxsetu Janis, který vyšel v roce 1993 a který obsahuje chronologicky seřazené oficiálně vydané studiové skladby, alternativní verze, různá koncertní vystoupení a televizní záznamy.

Monterey Pop přišel do kin rok a půl po festivalu

Film pod názvem Monterey Pop přišel do kin rok a půl po festivalu, v prosinci 1968. Kameramani měli k dispozici cívky, na které se vešlo jen deset minut záznamu, proto dostali pokyn, aby se pokusili natočit alespoň dvě celé písně od každého interpreta. Ve filmu najdeme od Big Brother strhující verzi Ball And Chain. Dokument obsahuje záběr na Michelle Phillips, zpěvačku skupiny The Mamas And The Papas, jak doslova s otevřenou pusou sleduje vystoupení Janis Joplin, a na konci je možné ze rtů odečíst obdivné: „Wow!“ Je to jeden z nejdůležitějších dokumentů k pochopení jevištního projevu Janis. U mikrofonu nepostojí, celé tělo vibruje energií, která přes hlasivky proudí do obecenstva.

Úspěch na festivalu byl důležitý ještě z jednoho důvodu. O skupinu se začal zajímat Clive Davis, tehdy nový prezident vydavatelství Columbia, a bylo to jedno z prvních setkání Janis Joplin s jejím pozdějším manažerem Albertem Grossmanem. Je třeba si uvědomit, že v době konání festivalu neměla skupina vydanou žádnou desku, první album vyšlo až v srpnu 1967 u malého vydavatelství Mainstream Records. Z hlediska budoucnosti bylo třeba podepsat smlouvy s velkou firmou, a Columbia se ukázala jako ta pravá.

Pokračování v neděli

Ondřej Krista

Vložil: Štěpán Cháb