Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Měli našlápnuto k velké rock´n´rollové kariéře. Jenže kamarádili s Beatles… Badfinger a jejich smutná story

14.04.2018
Měli našlápnuto k velké rock´n´rollové kariéře. Jenže kamarádili s Beatles…  Badfinger a jejich smutná story

Autor: Rock and All

Popisek: Badfinger

VIDEO Letos tomu bude právě padesát let, co vydala první singl kapela, jejíž příběh patří k vůbec nejsmutnějším v rockové historii. Přestože měli Badfinger podporu samotných The Beatles a mohli se pochlubit čtyřmi hity na obou březích Atlantiku, jejich kariéra se brzy začala zamotávat vinou finančních machinací ze strany jejich manažera. Slibný start se posléze proměnil v pouhou předehru ke dvěma tragédiím.

Badfinger neměli typického frontmana jako Led Zeppelin nebo The Doors, spíše fungovali jako čtveřice, v níž každý psal písně a byl schopen zazpívat hlavní či doprovodný hlas. Pokud se o někom dalo říci, že je v popředí více než ostatní, tak to byl Peter Ham, který byl autorem jejich největších hitů a byl takříkajíc srdcem i duší souboru. Peter byl rodák ze Swansea ve Walesu a rock’n’roll ho upoutal už v raném věku. Ve čtrnácti měl kapelu Panthers, kteří se v roce 1966 přejmenovali na Iveys. Tou dobou se také skupina přesunula do Londýna a jejím manažerem se stal Bill Collins. Hráli sice ještě hlavně převzaté skladby, ale Peter už zkoušel psát vlastní věci a nahrával si je doma na dvoustopý magnetofon Revox.

Pozornost Beatles

Za nějakou dobu se o Iveys doslechl Ray Davies z Kinks a v jeho produkci vznikla počátkem roku 1967 série demosnímků. Tehdy kapelu tvořili kromě Petera Hama basista Ron Griffiths, bubeník Mike Gibbins a kytarista David Jenkins. Posledně jmenovaného v srpnu nahradil Tom Evans. Nahrávání nedopadlo úplně ideálně a spolupráce s Daviesem brzy skončila, ale již o pár měsíců později vyhlížela situace nadějněji – o Iveys se totiž začala zajímat mnohem větší rocková smetánka. Došlo k tomu ve chvíli, kdy Bill Collins potkal svého starého známého, jímž byl Mal Evans, cestovní manažer Beatles. Řekl mu o Iveys zrovna ve vhodné chvíli, kdy báječná čtyřka zakládala nahrávací firmu Apple a hledala nové adepty do své stáje. Mal spolu s „lovcem talentů“ Peterem Asherem v lednu 1968 navštívili koncert Iveys v klubu Marquee. Poté si jednotliví členové Beatles poslechli dema vychvalovaných nováčků a opravdu to na ně udělalo dojem. V červnu konečně byla podepsána smlouva a Iveys se vedle Beatles stali zatím jedinými umělci pod křídly Apple.

Možná zítra

V listopadu vyšel první singl: balada Maybe Tomorrow, jejímž autorem byl Tom Evans. Oplývala vznosným refrénem a orchestrální produkcí, za níž stál Tony Visconti, ale v Americe se zasekla na 67. místě a v Anglii se nedostala do žebříčku vůbec. Dobře se jí však dařilo v Německu, Itálii a Japonsku, následkem čehož byl další singl Dear Angie vydán pouze v těchto zemích. Stejnou obchodní taktikou pak utrpělo i debutové LP Maybe Tomorrow. Bohužel, další chystané písně byly firmou Apple odmítnuty, za což mohl zejména neblaze proslulý Allen Klein.


Naštěstí se o problémech Iveys dočetl v tisku Paul McCartney a rozhodl se pomoci. Věnoval skupině předběžnou verzi své písně Come And Get It, kterou složil pro film Petera Sellerse Magic Christian. Neopomněl zdůraznit, že hit se dostaví pouze v případě, že bude přesně okopírováno aranžmá skladby. I stalo se – Paulova píseň se dostala na čtvrté místo v Anglii a na sedmé ve Státech. Album Magic Christian Music pak kombinovalo tři písně z filmu s dalším materiálem, který kapela nahrála do té doby (takže došlo i na mnohé věci z LP Maybe Tomorrow, ovšem ve zvukově přemíchaných verzích).

Ještě před vydáním LP odešel Ron Griffiths a také došlo ke změně názvu. Skupina nechtěla být zaměňována s podobně pojmenovanými Ivy League a sáhla po jménu Badfinger, které inspirovala jedna starší skladba Johna Lennona, Bad Finger Boogie. John ji opravdu složil u klavíru s bolavým prstem a později ji přepracoval na With A Little Help From My Friends. Na místo Griffithse přišel kytarista Joey Molland a Evans se přesunul na post basisty.


V době rozpadu Beatles se Badfinger stali jejich vlastnoručně vypiplanými následovníky. Všichni čtyři hostovali na albu George Harrisona All Things Must Pass, Ham s Evansem zpívali na Ringově singlu It Don’t Come Easy a o rok později Evans s Mollandem přispěli akustickými kytarami na Lennonovu desku Imagine. Jejich přátelství s Beatles se stalo požehnáním i prokletím zároveň. Přiválo jim sice davy posluchačů, ale také vybízelo ke srovnání, ze kterého, jakkoliv byli Badfinger talentovaní, nemohli vyjít dobře. Nic nepomohlo, že psali vícehlasé písně s tvrdým spodkem a položili tak nevědomky základy pozdějšímu power popu – po svých idolech se tedy rozhodně neopičili. Přesto si byli dobře vědomi toho, že potřebují autorský hit, aby uhájili svou identitu.

Na výsluní

Jediný singl z příštího alba No Dice dal Badfinger přesně to, co potřebovali. Hamova píseň No Matter What se vyrovnala svým úspěchem předchozí Come And Get It a vystoupala do Top 10 v Anglii i v Americe. Album samotné produkoval zčásti beatlovský zvukový inženýr Geoff Emerick a dosáhlo slušného 28. místa. Jiná skladba vznikla kombinací slok z Hamovy skladby If It’s Love s refrénem Evansova kousku I Can’t Live. Výsledkem byla Without You, která upoutala pozornost Harryho Nilssona, a ten záhy se svou verzí strávil plné čtyři týdny v čele hitparády.

Ačkoliv měli na kontě čerstvý úspěch sami za sebe, opět se do věci vložil nějaký Beatle. George Harrison se nabídl, že bude produkovat další album poté, co úvodní sessions s Emerickem nikam nevedly. Začalo se tedy nahrávat znovu, jenže již po měsíci byl Harrison odvolán, aby pomohl s organizací Koncertu pro Bangladéš. Účast na akci již přislíbili Ringo Starr, Eric Clapton a Bob Dylan, přičemž výtěžek měl být věnován na pomoc uprchlíkům ze záplavami a válkou zbídačené země. Harrison nabídl Badfinger, aby byli součástí doprovodné kapely a odehráli znovu své party z All Things Must Pass. Ham si také střihl s Georgem akustický duet v Here Comes The Sun.

I po skončení koncertu měl Harrison spoustu závazků, takže album produkovat nemohl. Badfinger tedy najali Todda Rundgrena, který sám psal podobně beatlovské písně, a začátkem října 1971 bylo LP Straight Up hotové. Ačkoli na desku přispěli autorsky téměř rovným dílem Ham, Evans i Molland, byly opět na singly vybrány dvě Hamovy skladby. První byla Day After Day, která dosáhla třetího místa, což byl vůbec největší hit kapely. Následující Baby Blue nebyla tak úspěšná, ale i tak alespoň vyšplhala na 14. příčku.

Potud by se ještě mohlo jednat o kapitolu z běžného příběhu rockové kapely a po letech tvrdé práce by následovaly další úspěchy v podobě hitových alb, stadionových turné a miliónů dolarů. Jenže Badfinger nebyli obyčejná kapela a léta 1970–72 znamenala vrchol, z něhož vedla již jen cesta dolů. 

Jan Tesař

Pokračování v neděli

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace