Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

´Vladimír je neskutečný!´Film, kde poprvé uvidíme Polívku i v milostných scénách, na Febiofestu zářil

02.04.2018
´Vladimír je neskutečný!´Film, kde poprvé uvidíme Polívku i v milostných scénách, na Febiofestu zářil

Foto: Facebook

Popisek: Do větru: Film kromě otázek hledání svobody a jejích mezí řeší i svérázný milostný trojúhelník (na snímku Jenovéfa Boková a Vladimír Polívka)

FOTO Již ve čtvrtek proběhne premiéra českého filmu Do větru, o kterém (a o jeho zajímavé, mladé a krásné režisérce Sofii Šustkové) jsme se na našich stránkách již zmiňovali. Soudě podle prvních ohlasů z Febiofestu, kde byl film již promítán, se máme nač těšit.

„Velký zážitek!! Všichni byli úžasní… Vladimír neskutečný!!! Ať se třese konkurence na Českých Lvech,“ zní jeden z nadšených ohlasů. Jak to tak vypadá, festivalovému publiku se snímek líbil. Film nese podtitul Boat Movie, tedy parafrázi na Road Movie, což film vystihuje. Skutečně se totiž bude odehrávat na lodi a s našimi hrdiny ujedeme určitou cestu. 

Natáčení na rozhoupané palubě

Jsou tři, sourozenecká dvojice a dokumentarista, který chce natáčet život na řeckých ostrovech, a společně se plaví od místa k místu. Jachta je divácky velmi atraktivní místo, ale pro filmaře je to peklo. Problémem je stísněný prostor, ale také neustále se měnící podmínky. „Nebyl čas na složité kamerové přesuny a změny kompozice, “ říká kameraman Jan Pivoňka. „Navíc jsme museli na rozhoupané palubě jistit techniku, bojovali jsme s místem, protože i když jsme měli dvě lodi, natáčelo se na jedné a štáb se na ni nevešel, museli jsme brát v úvahu to, že světlo se na moři rychle mění. Často se stávalo, že zvukaři leželi skrčení na přídi a maskérka s kostymérkou se pohupovaly celý den pod slunečníkem v gumovém člunu vedle lodi.“ 

Odborníci na ně koukali jako na blázny

Režisérka Sofie Šustková je fanynka plachtění. I když film propagovala třeba na veletrhu pro jachtaře, určitě nejde o snímek, který by byl vhodný jen pro ně, jeho téma je širší. Je to lidská svoboda a to, jak s ní generace narozená po roce 1989 nakládá. Režisérka říká, že způsob, který pro natáčení zvolila, byl pro profesionály v oboru celkem neobvyklý: „Ostřílení filmaři na nás koukali jako na blázny, že takový projekt nejde realizovat, jachtařské filmy se totiž točí z velké části na greenscreenu.  Ale já chtěla natáčet přímo na moři, abychom my i diváci nepřišli o ten prožitek, o autenticitu,“ řekla režisérka.

 

Vladimír Polívka sice hraje v Národním v Manon Lescaut, ale v TV a ve filmu jsme ho ještě v romantické roli (no, alespoň částečně) neviděli

Byl to punk!

Herec Matyáš Řezníček hraje jachtaře Matyáše a i on přiznává, že takhle drsné natáčení není právě obvyklé: „Někdy jsem při natáčení nadával. Ale bylo to dobrodružství, byl to punk. Já moc zkušeností s filmem nemám, ale vím, že jiná natáčení běží jinak, pomaleji. Tohle byl opravdu punk a dneska na to vzpomínám s velkou nostalgií, paradoxně se mi zdá, že to bylo přínosné točit v takových podmínkách. Pamatuju si hlavně, že jsem extrémně vybočil z kontextu svého každodenního života, a asi už se mi to v životě nikdy takhle extrémně nestane,“ konstatuje.

A potvrzuje to i krásná Jenovéfa Boková: „Toto natáčení bylo pro mne nové úplně ve všem, byla to nová zkušenost, kterou, myslím, už jen tak nezažiju. Na měsíc jsem odjela do cizí země, kde jsem před tím byla jen na dovolené, a trávila třicet dní nepřetržitě s pětadvaceti lidmi intenzivní prací.“

 

Ústřední trojice: Řezníček (vlevo), Boková a Polívka

Od státu nechtěli ani korunu

Film je unikátní, co se financování týká. Vznikl totiž bez jakékoliv podpory státu či jiného investora. Podílela se na něm rodina režisérky, která ji také pracovně zapojila i na místě natáčení. Hlavní etapa s pětadvacetičlenným štábem a herci byla plánována na měsíc. „Po rozsáhlých přípravách jsme vyjeli v červenci 2016 třemi velkými auty naloženými technikou a štábem do řecké Arkitsy.  Čekal nás měsíc natáčení na moři, na ostrovech Evia  a na Skiatosu a v okolí Skopelosu, “ říká produkční Ela Chvojková.

Debutující režisérka Sofie Šustková vpravo

Herci během natáčení prokázali, že rozhodně nejsou nějakými nafoukanými hvězdičkami. Slunce, hejna medúz, písek všude, minimum spánku – s tím vším se museli během měsíce natáčení pěkně poprat. Věřme, že se jejich úsilí vyplatilo a že prvotina Sofie  Šustkové bude mít úspěch, a to i mezi hodně mladými lidmi, kteří pochopí poselství filmu: „Do větru je o hledání zodpovědnosti.“

Vložil: Michaela Špačková