Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Umějí sice čarovat s časem, jenže doba je zlá. Každý se zkrátka musí postarat sám o sebe

27.03.2018
Umějí sice čarovat s časem, jenže doba je zlá. Každý se zkrátka musí postarat sám o sebe

Autor: albatrosmedia.cz

Popisek: Natalja Ščerba

Čtvrtý díl nejúspěšnější ruské fantasy série o kouzelnících, kteří umějí čarovat s časem, uchystá Vasilise další nečekané překážky. Klíčníci se chystají prohledat Rozeklaný zámek, jenže nejsou sami. Pokračování ságy Natalji Ščerby Časodějové – Číselné jméno vydalo nakladatelství Fragment.

Ve čtvrtém dílu ságy o kouzelnících, kteří umějí čarovat s časem, budou klíčníci hledat Rozeklaný zámek… Vasilisa začala konečně studovat skutečné časodějnictví. Na Černovílu – zámku Královny temných víl zdokonaluje po boku kamarádky Bouře své bojové schopnosti. Doba je zlá a je potřeba, aby se uměla postarat sama o sebe. Feš se Vasilise stále vyhýbá, zato Mark se podezřele snaží vloudit do její přízně. Vasilisa netuší, že chce na Astragorovo přání zjistit její číselné jméno.

Klíčníci se chystají prohledat komnaty Rozeklaného zámku, k nimž mají klíče. Nejsou však sami, o odhalení tajemství usiluje celá řada mocných časodějů. Podaří se klíčníkům najít tajemnou Černou komnatu? Usmíří se Vasilisa s Fešem? Vyhraje tempohoničku se svým Lunoptákem Sněženkou? A objeví znovu svůj vzácný dar – časový flér?

Časodějové - Číselné jméno

Natalja Ščerba je populární rusky píšící spisovatelka. Narodila se v Bělorusku a žije na Ukrajině ve městě Ivano-Frankivsk, v samém lůně Karpat. Proslavila ji zejména šestidílná série Časodějové o kouzelnících, kteří umějí čarovat s časem – podrobnosti v ruštině najdete na http://www.chasodei.ru. Příběh Časodějů a jejich hlavních hrdinů Vasilisy a Feše si získal srdce statisíců fanoušků. Série obdržela řadu literárních ocenění a celkový náklad edice přesáhl více než milion vydaných exemplářů.

Autor: Natalja Ščerba
Žánr:
fantasy
Nakladatelství:
Fragment

Ukázka z knihy:

Dny ubíhaly jeden za druhým.
Vasilisa si čím dál tím víc zvykala v novém domově. Každý den vstávala brzy ráno, ještě před šestou, aby stihla východ slunce. Za každého počasí létala kolem zámku. Sněženka vyrostla dost na to, aby mohly létat společně, a zakrátko už začala vozit Vasilisu na hřbetě. Brzy jim šlo společné létání natolik dobře, že dívka mohla dokonce zkoušet různé triky, jako třeba udělat Sněžence za letu na hřbetě holubičku. Bylo to snadné, protože lunoptákovo peří k sobě přitahovalo její chodidla jako magnet – musela jenom udržet rovnováhu. Špatné bylo akorát to, že přes den Sněženka s oblibou spala ve svém hnízdě vybudovaném speciálně pro ni na střeše jedné z věží. Zato od soumraku by nejraději létala až do rána, obzvlášť za úplňku.
V devět hodin, po skromné snídani v Krbovém sále, jim s Bouřkou začínalo vyučování: matematika, dějiny časodějnictví, eferopis, chronologie, a dokonce hodinářská mechanika. Černá královna byla neustále na cestách, takže hodiny vedla obvykle Mendejra – Víla temných myšlenek, která byla přítomna na Vasilisině zasvěcení mezi časoděje. Dívka se jí ze začátku trochu bála, ale brzy pochopila, že za zlomyslnou povahou se skrývá vcelku dobré srdce.
„Potrestám vás!“ opakovala často Mendejra. „Budete místo kloků v zámku umývat podlahy!“
Nebo:
„Pošlu vás spát bez večeře! Zamknu vás ve sklepě! Přelámu vám křídla!“
Ale pokud si Vasilisa vzpomínala, ještě nikdy žádnou hrozbu nesplnila.
Přesto však byla Mendejra velmi přísná, když některé z dívek něco nešlo – nutila ji opakovat to tak dlouho, dokud se jí to nezačalo dařit.
Učení šlo Vasilise hladce, s radostí plnila všechny úkoly a neúnavně trénovala různá časodějná zaklínání. Líbily se jí efery přemístění – cestování po vlastních vzpomínkách, a obzvlášť časové přechody přes zrcadla.
Na víkendy přijížděly Rimma s Cziou a v zámku bylo najednou veseleji. Vasilisa se se všemi spřátelila, ale samozřejmě se jí stýskalo po starých přátelích – Dianě, Zachaře, Nikovi, Danilovi i nesnesitelném Fešovi... A dokonce i po malinké Nikol.
Někdy Vasilisa unikala do své zastávky a vždycky si říkala, někdy zlostně, někdy posmutněle, že si musí změnit vzpomínku pro přemístění. Ale přesto se do údolí s vodopádem uchylovala často – čekala na dopis od Zachary, který ale už dlouho nepřicházel.
Avšak Bouřka ji nikdy nenechala smutnit dlouho. Společně prozkoumaly celé okolí zámku, a dokonce i zakázaný les, který začínal až na kraji hor. Bouřka často mluvila o nějakém Maarovi, svém nejlepším kamarádovi na Černovílu. Maar prý zná všechny tajné stezky, ale odjel se svým dědečkem mechanikem na dlouhou pracovní cestu. Bouřka navíc učila Vasilisu prát se pomocí křídel: prudce vzlétnout, vyhnout se útoku a rozdávat prudké rány. Nebo zmizet na místě a rázem se objevit na jiném…

Vložil: Adina Janovská

Tagy
kniha,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace