Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sympatická, krásná, ale především velká bojovnice. Co všechno se skrývá za úspěchy české královny biatlonu?

07.03.2018
Sympatická, krásná, ale především velká bojovnice. Co všechno se skrývá za úspěchy české královny biatlonu?

Foto: Facebook

Popisek: Gabriela Koukalová

Nenechte si ujít pozoruhodný životní příběh Češky, která dobývá svět. Její osud, úspěchy i pády shrnuje kniha nazvaná Gabriela Koukalová – Miss biatlon, kterou vydalo nakladatelství XYZ.

Gabriela Koukalová je populární nejen proto, že je sympatická, krásná a úspěšná, ale hlavně protože je velká bojovnice. A také nesmírně talentovaná. Naplno se věnuje sportu, který je velmi nevypočitatelný. Sportu, u něhož se nedají předpokládat výsledky. A ona přesto vítězí. Kniha, kterou s ní a o ní napsal Roman Smutný, vám přiblíží zrod této sportovní hvězdy od jejích prvních krůčků až na nejvyšší stupně vítězů.

Gabriela Koukalová, rozená Soukalová, se narodila 1. listopadu 1989 v Jablonci nad Nisou. Je česká reprezentantka v biatlonu, celková vítězka Světového poháru v biatlonu 2015/16, dvojnásobná stříbrná medailistka ze Zimních olympijských her 2014, mistryně světa ve sprintu, stříbrná z vytrvalostního závodu a bronzová ve stíhacím závodu z Hochfilzenu 2017, světová šampionka ve smíšené štafetě a držitelka stříbrného kovu z vytrvalostního závodu v Kontiolahti 2015. Ve Světovém poháru dokázala individuálně vyhrát sedmnáct závodů, šestkrát pak stanula na nejvyšším stupni v týmových závodech. V juniorské kategorii se stala mistryní světa v závodě štafet. V roce 2017 se stala prvním biatlonistou, který vyhrál anketu Sportovec roku v kategorii jednotlivců, a popáté se umístila v elitní desítce nejlepších českých sportovců.

Gabriela Koukalová - Miss biatlon 

Pochází ze sportovní rodiny. Její matka Gabriela Soukalová je bývalá reprezentantka v běhu na lyžích a držitelka stříbrné medaile ze Zimních olympijských her 1984 v Sarajevu, otec Karel Soukal je všestranný lyžař a trenér. Gábina má čtyři sourozence, tři z otcova a jednoho z matčina prvního manželství. V dětství navštěvovala lidovou školu umění, odmalička se ale věnovala klasickému lyžování a v deváté třídě základní školy pak přešla k biatlonu. Rodiče ji trénovali individuálně až do sezóny 2012/13.

Vystudovala propagační grafiku na střední uměleckoprůmyslové škole v Jablonci nad Nisou, poté i tamní vyšší odbornou školu, specializaci ražená mince a medaile. Věnovala se také hře na klavír a ráda zpívá. V létě 2014 navázala vztah s badmintonistou Petrem Koukalem, za kterého se 13. května 2016 provdala v nedostavěném gotickém chrámu v Panenském Týnci. Jejich svatba ale byla do poslední chvíle přísně tajná.

Autor: Roman Smutný
Žánr:
sport, životopis
Nakladatelství:
XYZ

Ukázka z knihy:

Na jiném místě České republiky, v kraji rovinaté Hané, která je tak rovná, že pokud se nechce milovníkům lyžování cestovat, mohou ve své domovině vyrazit tak akorát na běžky, žije sedmiletý Vláďa. Také on propadl kouzlu biatlonové gepardice s jiskřičkami v očích a s uhrančivým úsměvem, ovšem nejen on, ale i celá jeho rodina, tedy i Vláďovi rodiče, sestřička Terezka a babička s dědou. Nikdo z nich ještě nedávno nevěděl, co to vlastně biatlon je. Jenže potom jednou přišel Vláďův děda s nápadem, ať si všichni místo tradičního fotbalu pustí biatlon.
„Fotbal je dobrej, ale biatlon je lepší. Tam se furt něco děje. A závodí tam neuvěřitelně krásná kočka. Jmenuje se Gabriela Koukalová,“ navnadil děda celou rodinu a od té doby se sledování tohoto sportu stalo pro všechny její členy skoro každý víkend od listopadu do března společným rituálem. Vláďa se také už nemohl dočkat prvního sněhu. Když konečně napadl dva dny po svatém Martinu, tedy v polovině listopadu, obul nové lyže, tedy spíš běžky, které si přál k narozeninám, a přes záda si přehodil batoh, ze kterého vykukovala věrná kopie malorážky, z jaké střílí Gabča. Tu Vláďovi vyřezal ze dřeva šikovný děda a kutil v jedné osobě. Takto vystrojen začal Vláďa brázdit zasněženou louku za domem, až mu musela maminka, která na něj dohlížela z okna kuchyně, domluvit, aby nejezdil mimo prostor, kam dohlídne.
Zlatá neděle, poslední neděle před Štědrým dnem, byla toho památného roku 2016 v České republice skutečně zlatá. Vrcholil právě Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě, kam během čtyř dnů dorazilo 123 500 fanoušků. Už tento fakt je takřka neuvěřitelný. Biatlon, sport, který ještě před pár lety sledovala hrstka nadšenců, se nyní zařadil, ba co víc, mnohonásobně předčil svou popularitou národní sporty fotbal a hokej. Obří zásluhu na tom má Gabriela Koukalová. Charizmatická sedmadvacetiletá rodačka z Jablonce nad Nisou tohoto magického dne 18. 12. 2016 vítězí v závodě s hromadným startem a způsobuje, že nejen Aniččina a Vláďova rodina propuká v euforii, ale spolu s nimi mají předčasné Vánoce miliony Čechů. Radost zaplavuje mladé i staré, kluky i holky, bohaté i chudé, sportovce i ty, kteří pohybovým aktivitám neholdují. V rodinách se připaluje cukroví, ale hospodyňkám to tentokrát nevadí. Šampaňské nakoupené na vánoční svátky se v mnoha domácnostech Štědrého dne nedožije. Lidé slaví při pohledu na Gabrielu, která prostřednictvím televizních kamer posílá pusy do všech koutů republiky, se slzami v očích se omotává českou vlajkou a objímá se se svou maminkou.
„Je to můj nejemotivnější zážitek v kariéře,“ sdělí národu krátce po dechberoucím finiši své pocity a ten o ní mluví jako o Jágrovi v sukních. Po delší době českým národem jede vlna nadšení a předvánoční atmosféra tomu jen pomáhá. Kdo je vlastně Gabriela Koukalová? Jak dokázala, že jí národ leží u nohou? A jaká byla její cesta až na samotný vrchol? Byla rozhodně zajímavá a několikrát to vypadalo, že je všemu konec a žádný vrchol nikdy nepřijde. Příběh Gabriely v sobě ukrývá poselství mimo jiné i o tom, že se člověk nemá nikdy vzdávat. I to je jeden z důvodů, proč ji český lid miluje. Dává lidem nejen radost, ale i naději…

Vložil: Adina Janovská